I když je pojem hygge původem ze Skandinávie, v jistém ohledu by se dalo říct, že ho znali i naši předkové. Nebo alespoň ti, kteří se jmenovali Jan, protože, jak jistě každý ví, pro Honzíky bylo typické, že se váleli v peřinách za pecí a jedli při tom hromady buchet. Pro hygge je takové „Honzíkovo místo“ charakteristické. Nějaké útulné teplé místo, například v křesle s dekou. K dokonalosti pak už chybí jenom něco dobrého na zub.
Slovo hygge nelze tak úplně přeložit do češtiny, nejde ho totiž popsat jedním slovem. Je to zkrátka ten skvělý pocit, když si člověk po ránu vychutnává teplé kakao, pozoruje plamen táboráku nebo se prochází s hlavou zakloněnou lesem. To pohlazení na duši, které přitom pociťuje, tak to je hygge. A jak dostat takového hygge do svého života co nejvíce? Třeba takhle…
Dejte si něco dobrého
Rozmazlování chuťových pohárků podle hygge stylu by se dalo rozdělit na dva způsoby. Ten jeden je velmi jednoduchý a především sladký. K hygge totiž neodmyslitelně patří různé dortíky, buchty nebo sušenky, obzvlášť ty domácí výroby. Ty se totiž ke kávě, čaji i horké čokoládě hodí nejlépe.
Druhý způsob je trochu náročnější, ale o to více možná stojí za to. Jak již bylo řečeno, hygge velí, aby člověk zpomalil a nikam nespěchal. Proto se za hygge pokrmy považují v podstatě jakékoliv, jejichž výroba nějakou chvíli trvá. Může jít o domácí poctivě pečený chléb, pak třeba pomalu tažený vývar nebo například lasagne.
Domácí housky
Jak navodit tu správnou atmosféru hygge
Pro navození té správné hygge atmosféry je vhodné dodržet určité zásady. Jde třeba o:
- vypnutí mobilního telefonu nebo jeho odložení třeba do vedlejší místnosti
- ztlumení velkých světel a jejich nahrazení třeba závěsnými světýlky nebo menšími lampami
- zapálení nějaké svíčky nebo aromalampy s uvolňující vůní
- uvědomování si přítomnosti, aktuálního okamžiku
- posezení na čerstvém vzduchu
- procházku v přírodě
- zajištění vlastního pohodlí
Příjemné prostředí nebo pocity nejde vynutit. Základem je proto uvolnění, zastavení se v přítomnosti, žádné spěchání a tlačení na pilu. Stačí se zhluboka nadechnout a uvolnit napětí v těle, atmosféra a příjemné pocity poté přijdou samy.
Principy hygge mezi lidmi
Nenechte se zmást věcmi uvedenými výše, hygge totiž není jenom o věcech a správném naladění. Aplikovat se dost dobře dá i při mezilidském kontaktu. Asi tím nejzákladnějším principem je nezávidět ostatním, ale přát jim jejich úspěch. Být s nimi v souznění, protože energii, kterou byste museli vynakládat na to, abyste každého předehnali a byli lepší než on, můžete využít mnohem lépe. Navíc ne nadarmo se říká, že kdo je na vrcholu – je sám.
Hygge říká, že se lidé nemají izolovat, ale naopak vyhledávat další lidi, vyprávět jim své příběhy a poslouchat ty jejich. Věnovat čas rodině a svým přátelům, užívat si jejich přítomnost. Vždyť každý má něco, v čem je dobrý, tak proč se vzájemně shazovat a předvádět svoje úspěchy na úkor ostatních? Díky těmto principům hygge se dá vytvořit bezpečný přístav, jakési útočiště, kam se každý může kdykoliv vrátit, když se něco nedaří, kde bude vyslechnut, když bude mít co říct. A tak by to mělo být.
Dalo by se říct, že hygge je v podstatě teplo domova, kam se všichni vždycky rádi vrací. Pohodlí, které máte, když si sednete s dobrou knížkou (a že jich na Alíkovi je!) do křesla s teplým grankem, přikryjete se dekou a necháte déšť, sníh nebo meluzínu dokreslovat útulnou atmosféru. A to nejlépe poté, co jste strávili celé dopoledne venku a kochali se přírodou na tak dlouhé procházce, až tváře pořádně zčervenaly mrazem.
A pokud byste chtěli načerpat další inspiraci, jak žít více „hygge“, doporučuju přečíst si knížku od Meika Wikinga Hygge – Prostě šťastný způsob života.
Hygge - prostě šťastný způsob života, © Meik Wiking
Zdroje
- Hygge – Wikipedie
- WIKING, Meik. Hygge - prostě šťastný způsob života. Brno: Jota, 2017. 288 s. ISBN 978-80-7565-146-4
- Hygge trendy – Tchibo
- Dánsko, šťastná země – Dobré zprávy
- Šťastné země podle OSN – Radiožurnál