Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  I holky mají ADHD

  vydáno  •  Škola

  Když je nějaký kluk neposedný, dělá chyby z nepozornosti, učitelka si zavolá rodiče a oznámí jim, že jejich syn má nejspíše ADHD, probere to s nimi a začne se to řešit. Ale když je hyperaktivní holka? „Ale no tak, takhle se chová princezna?“ „Tak je trochu živější, však ona se uklidní.“ „Vždyť nejsi kluk! Uklidni se!“ A nikdo to dál neřeší.

  ADHD, © Myšoňka

  Co je to ADHD?
  Nejdřív si řekneme, co to vlastně ADHD je. Je to zkratka anglického „Attention Deficit Hyperactivity Disorder“, což znamená porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou. Wikipedie uvádí, že jí „trpí“ 3 - 7 % dětí a přibližně v polovině případů přetrvá do dospělosti. Dříve se pro ADHD užívalo diagnózy „Lehká mozková dysfunkce“. Nutno ovšem podotknout, že náš mozek není dysfunkční, pouze se liší od běžného, jeho činnost je zkrátka jiná. V Česku se teď již diagnóza LDM nepoužívá.

  Jak to vypadá v praxi?
  Jak už jsem psala, ADHD je porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou. Člověk s ADHD je impulzivnější než ostatní, často mu dělá problém se soustředit na pro něj nudné věci, ale naopak od zábavných se vůbec nemůže odtrhnout. Tito lidé se podhodnocují, mají rychlé, ale také neadekvátní reakce. ADHD se často pojí s dalšími poruchami, například dyslexií, depresemi či Aspergerovým syndromem. Více o některých z těchto poruch si můžete přečíst na konci článku.

  A proč jsem v prvním odstavci napsala u „trpí“ ty uvozovky? Pochopitelně to záleží na názoru každého, ale já jsem ráda, že mám ADHD. Bez něj už bych to nebyla já. Navíc mě to nějak extra neomezuje. Škola mě baví a tím pádem mi nedělá sebemenší problém se tam soustředit. Jediným problémem ve škole zůstává fakt, že ADHD lidem se celkem těžko uznávají autority, protože když se s učitelem o něčem bavíme, zareagujeme třeba v naštvanosti dřív, než si to rozmyslíme. Pak si o nás učitelé myslí, že jsme drzí, ale my toho ve skutečnosti ještě dlouho litujeme.

  Proč lidé nevidí ADHD – holky?
  Teď to začne být trochu těžší na pochopení. U nás holek je ADHD těžší rozeznat. U kluků se většinou projeví na začátku školy a to velkou hyperaktivitou a každý hned řekne, že to bude ADHD. Ale u holek se vůbec nemusí projevovat jen hyperaktivitou, ta může dokonce úplně chybět. Bohužel je rozšířeným stereotypem domněnka, že pokud je holka chytrá, nemůže mít ADHD. To je ale holý nesmysl! I extrémně inteligentní lidé mohou skrývat symptomy ADHD či jiných poruch. U dívek se ale ADHD nejčastěji projevuje roztržitostí, která často vede k nevyrovnaným výsledkům ve škole.

  Mluví se tudíž o „ztracené generaci žen“, kterým ADHD nebylo diagnostikované. Anebo bylo, ale až v pozdějším věku. Tyto ženy jsou bohužel poznamenané tím, že se s poruchou musely vyrovnávat samy a tím pádem jim nikdo nepomohl, nikdo jim nerozuměl.

  Dříve si lidé mysleli, že pouze muži mohou mít ADHD, dnes už se ale ví, že i holky ho mohou mít, a navíc počet holek a kluků s ADHD je vyrovnaný.

  Pozor na internet!
  Na internetu se dozvíme spoustu tipů, jak nejen svému dítěti, ale i sobě, diagnostikovat ADHD, kdy zajít k psychiatrovi a jak pomoct svému dítěti s ADHD. Ale pozor! Symptomy mohou být zcela individuální. U někoho se ADHD projeví hyperaktivitou, u někoho roztržitostí, jindy častým smutkem, který může přerůstat až k depresím, snadné změny nálad apod.

  Chtěla bych vás jen informovat, že ne každého dokáže diagnostikovat psychiatr, ale pokud vy sami o sobě víte, že ADHD máte, pozorujete na sobě symptomy stále.

  Cítíte, že potřebujete léky? Nevzdávejte to!

  To, že symptomy musí být stálé, je podstatné! To, že jste jeden, dva dny měsíčně roztržití, protože jste se špatně vyspali, opravdu neznamená, že máte ADHD!

  Opět záleží na názoru každého, ale já osobně si myslím, že brát léky není nejlepší řešení. Je potřeba se s touto poruchou naučit žít a brát ji jako součást sebe. Pochopitelně v některých případech to bez léků bohužel nejde.

  Další poruchy
  Jak jsem slíbila, nyní vám řeknu něco o poruchách, o kterých jsem se zmínila. Tak nejprve dyslexie. Nejspíše všichni víme, kdo je dyslektik. Dyslexie je porucha čtení, většina lidí zná nějakého dyslektika, poněvadž to není úplně neobvyklá porucha. Dále deprese. Zde je třeba dávat si pozor, protože když někdo řekne, že má „depku“, neznamená to, že má klinickou depresi. Klinická deprese je stav, kdy je člověk dlouhodobě neschopný prožívat pocit štěstí. A nakonec Aspergerův syndrom. O tomto nepříliš známém syndromu chci napsat samostatný článek, ale i tak pár základních informací. Je to syndrom autistického spektra, ale pozor. Lidem s Aspergerovým syndromem se říká tzv. „vysokofunkční autisti“, což v praxi znamená to, že aspíci (lidi s Aspergerovým syndromem) jsou schopni sami fungovat, naopak bývají často nadprůměrně inteligentní, a v oborech, které je baví, extrémně vynikají. Bohužel, sociální obratnost u aspíků většinou poněkud pokulhává. Trochu přehnaným příkladem je například Sheldon Cooper z Teorie velkého třesku.
  A pro více informací stačí googlit. :)

  Co si přečíst o holčičím ADHD:
  www.mspretlucka.cz/www/mspretlucka/fs/04%5fadhd.pdf

  Pokud byste se na cokoliv chtěli zeptat či si jen tak popovídat, můžete napsat!
  Vaše Myšoňka.$>

  Související Alíkoviny:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Příspěvek z 25. listopadu 2019 v 16:24, upravený vzápětí.
  panglaq v něm napsal:

  Možná to bude platit i u toho Aspergerova syndromu, který je u mužů 8krát častější než u žen ;-D:-(

  Myšoňka v něm napsal:

  Opět - děkuji za reakce.
  @DžungaráčekChlupáček Neberu to jako nemoc. Jsem to já. Je to pro mě spíš povahový rys. Kdyžtak - kvalifikuje se to jako porucha, ne nemoc.
  @dennisvet Já se bohužel setkala s dost lidmi kteří by přísahali, že holky ADHD nemají. Bohužel do tvrdí i někteří psychiatři a tak holky třeba ani nediagnostikují... Ale jsem ráda, že alespoň někdo má kolem sebe rozumné lidi. :)

  Příspěvek z 9. listopadu 2019 v 15:25.
  Amee v něm napsala:

  Já mám taky ADHD