Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  I rány na duši mohou krutě bolet

  vydáno  •  Škola a poznání · Šikana
  Rány na duši jsou podobné, jako rány na těle. Ze začátku je duše v pořádku. Poté začnou v životě různé problémy, životní boje, které buď vyhrajete, zraníte se, nebo je prohrajete. Pokud se zraníte psychicky, na duši máte ránu, která krvácí, a musíte se vybrečet. Za nějakou dobu se rána zahojí.

  Z výstavy připravené libereckými školáky na téma šikana., © Radkaa

  Ale duše není zase úplně v pořádku - zůstanou na ní do konce života jizvy. Jizvy, které bolí na dotek.

  Asi v 6. třídě jsem zažila šikanu. Nejspíš kvůli tomu, jak jsem byla malinká (což jsem do teď, kvůli své chronické nemoci). Nejprve to byly rány jenom na duši, různé nadávky a urážky. Později to byly rány i fyzické. Ze začátku podkopávání nohou, pak to byly i facky. Snažila jsem se to vydržet. Měla jsem deprese, často jsem brečela, byla jsem unavená a měla strach. Co bude zítra?

  Mamka viděla, že mě něco trápí, a ptala se mě na to. Zapírala jsem, nic jsem neprozradila, až později. Mamka se velmi naštvala a hned šla za ředitelkou naší školy. Ptala se jí, kdo mi ubližuje. Mamka neřekla nic, jen že to byl někdo z 6. třídy, ale ne od nás. Učitelé to nejspíš začali řešit, problémy ustaly a já na šikanu skoro zapomněla.

  Alík radí dětem

  V Alíkově poradně se můžeš ptát, pokud máš nějaký problém. Zároveň tu najdeš množství již zodpovězených dotazů. Otázky a odpovědi na téma šikana

  Nedávno ale ubližování začalo nanovo. Ještě to není tak hrozné, jak to bývalo. "Pouze" mi berou věci a sprostě mi nadávají. Ale dělá to někdo jiný. Holky říkaly, že to není tak hrozný, tak se tomu zasměju, ne? Ale já se nesmála, začala jsem brečet - ani jsem brečet nechtěla, to samo. Vzpomněla jsem si na utrpení ze 6. třídy. Začaly mě bolet staré jizvy a dostávám nové rány.

  Musím se s tím poprat, musím být statečná, musím to zvládnout. Nesmím se vzdát...

  Autorka: (14 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (73)

  Příspěvek z 21. května 2011 v 18:12.
  animalka v něm napsal:

  ahoj.. chápu,že jim chceš ukazát,že jsi statečná,ale nemůžeš o držet v sobě.je to něco jako lhaní,teda víš jak to myslím.nejdřív je to malilinkatá kulička,ale potom roste a roste a roste....řekni to mamce nebo někomu blízkému..vlastně,mně už se to ve školce stalo.nebylo to sice nějak hrozivé,ale...byl tam jeden kluk.pavel.choval se ke mně ošklivě.sice už si to moc nepamatuju,vím,že mi jednou nějak sebral chleba..potom mi dal do nosu..a mimochodem mi tam na tom místě je dodnews videt žíla...sedal si vzdycky k  mému stolu...a pak přišla Natálka..zlá tlustá holka,která Pavla podporovala..byli starší..vím,že se se mnou vzdycky "kamaradili" a pak najednoui BUM a zase mi neco provedli.já je neprokoukla,byla jsem moc malá,abysem pochopila jejich lsti...ale nakonec jsem to konečně řekla.vlastně toi mamka věděla dýl,ale nechtela s tím otravovat učitelku..ale jednou se preci jen sebrala (neberte to jako ze mne mamka nema rada,to ne)...ucitelka je servala..potom si mne uz nevsimali...zakrátko oba odesli a...já potom taky..dnes uz jsem v5 tríde,uz jsem na ne skotro zapomnela..ale stále si na to obcas vzpomenu... 

  Příspěvek z 12. března 2011 v 19:08.
  kalaterka v něm napsala:

  glo glo glo glóóória

  TAK SE NENECH SE A NEVŠÍMEJ SI HO DYŠTAK SE PORAˇD S DOSPĚLÍM NAPŘ.TETA , MÁMA, TÁTA,BABIČKKA, DĚDA,SESTRA,BRATR, PROSTĚ KOMU VĚŘÍŠ 16

  Příspěvek z 1. března 2011 v 17:28.
  lyn8 v něm napsala:

  co ti brání?

  Dneska už de šikana řešit anonymně tak proč to někomu neřekneš?Dokaž jim že se jich nebojíš.25