Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Ideální učitel

  vydáno  •  Škola a poznání · Škola
  Představme si mladého čerstvě vystudovaného pedagoga, který má nastoupit do školy. Jak se má chovat? Má být milý a hodný nebo nabručený a přísný? Existuje snad nějaký kompromis?

  Mezi dětmi je Hana Volfová ohromně populární., © MAFRA

  Nejdůležitější je autorita. Bez ní není schopen dovést žáky k požadovanému výsledku. Jako student bych rozdělil učitele do tří skupin:

  • Jedni jsou hodní, ale neumí zaujmout vaši pozornost.
  • Druzí si zas jen stěžují, že nic nechápete, ale když za nimi přijdete s prosbou o vysvětlení, tak vám řeknou, ať si to nastudujete sami.
  • A třetí jsou ti, které považujeme za oblíbené. Máme je rádi, z jejich předmětu si pamatujeme alespoň útržky a kdykoliv jsou nám ochotni pomoct.

  Poslední navrženou možnost bychom mohli považovat za ideál. Ale přece jsme jen lidi a každý den není posvícení. O tom, jak bychom mohli určit, jestli je učitel ideální nebo ne, rozhoduje i místo, kde učí. Zda je to základní, střední či vysoká škola nebo dokonce i škola mateřská.

  V každé odlišné věkové kategorii je přístup žáků k pedagogům jiný a to samé platí i v opačném případě. Proto je těžké zaobírat se tímto tématem jako celkem.

  Kdybych se měl zaměřit na základní možná i na střední školy, tak vím, že tam to v dnešní době učitelé opravdu nemají s žáky lehké. Proč to kdysi šlo a teď ne?

  Většinou za to může výchova rodičů. Co byste chtěli v tomto uspěchaném a snadno dostupném světě, kdy jsou lidé pořád v práci a na vlastní děti si neudělají čas nebo se chovají, jako by jim svět patřil? Podléhají návykovým látkám, mají násilné sklony a pak se diví, že z jejich dítěte vyroste narkoman, alkoholik nebo násilník.

  Bohužel takovým skutečnostem učitel zabránit nemůže. Také jsou rodiče, kteří si o svém dítěti myslí, že je nejlepší na světě a tím snižují pedagogickou autoritu. Kupříkladu dítě přinese domů špatnou známku a místo toho, aby mu pomohl s výukou, jednodušší je pro něj jít si hned stěžovat do školy.

  Kdysi měli žáci z pedagoga respekt, dnes se mu vysmějí do očí a pošlou ho k "šípku". A vy, rodiče, se pak strašně divíte, že si na vaše dítě někdo stěžuje a že ono nosí domů samé poznámky.

  Tímto nechci říci, že všechny děti, které trápí, že je na něj učitel zasedlý, jsou lháři. Nemusí to být pravda. Také učitelé na tom mají vinu. Vybrali si své povolání dobrovolně, měli by být připraveni na to, že všechny děti, či studenti, nebudou nejzlatější.

  Také si myslím, že vliv má to, že hodně pedagogů neumí oddělit svou práci od osobního života. Ano, musí to být těžké, ale přece nemůže hodnotit a přistupovat ke svým žákům, podle toho, jak se vyspal a jestli se doma pohádal se svým protějškem nebo ne.

  Samozřejmě, že existují i situace, na které nejde přestat myslet, například úmrtí v rodině nebo v blízkém okolí. Myslím si ale, že správný učitel by to měl umět žákům vysvětlit a nevylívat si na nich zlost.

  Opravdu může být ideální učitel? Ano, může, ale záleží na něm, jestli takový chce být či ne. A taky na jeho žácích a studentech, kteří hodně ovlivňují to, jak se pak pedagog chová k nim a k ostatním.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 25. ledna 2014 v 18:18.
  yumi2003 v něm napsala:

  rgew

  mno jo mno ale de taky o viučování (re:vyučování) pokud je dovedou k přehnané, ne nemusí být takovýá ale chytrosti a mají nejepší vysvějdčení pak jsou to nejlepší učiteelé:-)l101127

  Příspěvek z 25. ledna 2014 ve 13:58.
  anička999 v něm napsal:

  Reakce na anička999:

  Šedivý.

  Příspěvek z 25. ledna 2014 ve 13:58.
  anička999 v něm napsal:

  Tričko

  To tričko s kočičkoku maj asi 4 moje kamarádky. A ani se moc neznaj.