Alíkoviny na téma Informatika
Kvíz na počítačové viry

V dnešní době, kdy se vše přesouvá na internet, je dobré znát jeho nástrahy. Tak proč se o nich v této Alíkovině nedozvědět zábavným způsobem?
Tipy pro chytrý telefon

Smartphony se stávají pro člověka stále důležitějším kusem technologie. Proto je třeba se stále vzdělávat o tom, co umí, i o tom, jak s ním zacházet bezpečně. Dnes mám pro vás dva tipy, oba bezpečnostní, ale každý trochu jinak.
Psaní všemi deseti

Ještě než byly počítače, byly psací stroje. Na těch ale nelze chyby opravovat jako na PC a tak vznikly techniky psaní všemi deseti. Mají ale v době počítačů vůbec ještě hodnotu? Dokážu vám, že ano.
Jak se pohybovat na sociálních sítích a neupadnout

Ve druhém díle seriálu, který si pro Alíka připravily organizace IuRe a Re-life, se podíváme na sociální sítě. Jak se na nich pohybovat, aby pro nás byly užitečné? Přinášíme odpovědi na ty nejčastější otázky. Máte-li další otázky, zeptejte se pod článkem nebo přímo v poradně.
Jak udělat správnou prezentaci?

Nejsem žádný expert na prezentace, ale myslím, že tyhle body bohatě stačí na to, abyste udělali v pohodě prezentaci. Tady je pár tipů:
Reforma informatiky pohledem kyberneťáka

Svět se rychle a jistě stává digitálním a ovládat technologie je čím dál tím více důležité. Bohužel informatika ale na základní škole často bývá jen „nudné učení v Excelu“. Pojďme se podívat, co s tím!
Pohádka o malé Síťovce

Síťovka je malá síťová karta, která by se ráda podívala ven ze své krabice, kde zatím odpočívá, na širý internet. A zjišťuje, co všechno se musí naučit. Zvládne to?
Tak už to konečně vypni aneb fejeton o moderních technologiích

Propadli jste moderním technologiím – počítačům, tabletům, mobilům apod.? Nedokážete si bez nich už představit svůj život? A víte, jak to působí na ostatní lidi kolem vás? O tom už můj fejeton!
Malý kvíz o networkingu aneb Co víš o síťové komunikaci?

V dnešní době přes síťovou komunikaci funguje celý internet, takže by nebylo tolik od věci vědět některé základy sítí. Kvíz ti pomůže zjistit, které úplně první základy už zvládáš.
Špička počítačového ledovce aneb Co už umíš ze základů?

Při používání počítače se určitě setkáte s věcmi, s kterými už musíte být trošku kamarádi, abyste si s nimi uměli poradit. Které všechny informace už k vám dopluly a které ne? Pojďme si je osvěžit a případně i doplnit v krátkém kvízu!
OpenAl a jejich ChatGPT

Slyšeli jste někdy o tzv. ChatGPT? Ne? Já donedávna taky ne. Dnes již vím, že je to jazykový model, který vyvinula společnost OpenAl. Tento program dokáže všemožně odpovídat na jakékoliv otázky a vytvářet text v mnoha světových jazycích. Zajímavé? Pojďme si o ChatGPT povědět víc!
Počítačem podporovaný překlad a překlad strojový

Věděli jste, že i překladatelé mohou používat při své práci programy na počítači, kterými si svou práci zjednoduší? Zrychlí? A zefektivní? Ne? A chtěli byste se o tom dozvědět více? Tak čtěte dál.
Scratch – naprogramuj si vlastní hru

Přemýšlel jsi někdy o tom, že bys chtěl naprogramovat svoji vlastní hru? Pochopit jak fungují algoritmy bez psaní kódu? Pak je Scratch a tento článek přímo pro tebe.
Co je v počítačové bedně?

Většina z vás někdy měla doma stolní počítač. Co ale obsahuje a jak funguje? Pojďme se na to podívat.
Kyberútoky – co to je a jak je řešit

Na internetu je dobré nejen vědět, kde najdeš nejnovější hru, kde si přehraješ který film nebo kde si přečteš nějaké novinky. Je důležité vědět i to, že prostor internetu může být nebezpečný. Můžou se v něm nacházet lidé, kteří chtějí získat přístupy k fotkám v počítači, k bankovnímu účtu nebo si ukrást důležité informace.
Dokážete používat speciální znaky správně?

Jistě jste si všimli, že když píšete nějaký text, musíte dodržovat nějaká pravidla pravopisu a gramatiky, ale nemáte pocit, že musíte dodržovat ještě něco, když jste na zrovna na počítači?
Na co si dát pozor, když vybíráte nový telefon?

Spousta z vás určitě někdy vybírala svůj nový mobilní telefon a jednou za pár let k tomuto kroku asi jdete znovu. Na co byste si ale měli dát pozor, co by vás mělo přitahovat a co naopak odtahovat od koupě?
Můžete věřit svému prohlížeči?

Už jste nejspíš slyšeli o tom, že stránky vám doporučují reklamy podle vaší země, operačního systému, informací od ostatních stránek a mnoho dalšího. Teď se podíváme, kde to všechno začíná a kde ty informace vůbec získávají.
Gothic I. – frakce

Tento článek je určen hlavně pro ty, kteří hrají Gothic I. opakovaně, nebo chtějí dosáhnout vybrané frakce ve hře. Hru ovšem mohou hrát i nováčci, kteří mají bohaté zkušenosti s RPG hrami a jsou zvyklí na hardcore režim. Gothic I. patří mezi starší hry s vysokou obtížností, ale pokrokovou mechanikou na svoji dobu.
wITches – učíme děti kouzlit v IT

Chceš se naučit programovat, ale nevíš, kde začít? Lákají tě roboti? V tomto článku se dozvíš o holkách z wITches, které ti s tím rády pomohou!
Počítačové viry – Ransomware

Víte co to je Ransomware? Že ne? Ransomware je jeden z nejrozšířenějších „virů“ vůbec. Více se dozvíte v tomto článku.
Linux – jde to i jinak

Dnes bych vám rád řekl něco o Linuxu. Co to je, k čemu se používá a na co je dobrý...
Jak se bezpečně pohybovat na sociálních sítích?

Dnes vám poradím, jak se bezpečně pohybovat na sociálních sítích, jako je třeba YouTube, Facebook nebo Instagram.
Open rails

Open rails je něco podobného jako Microsoft train simulator.
Ale můžete hrát ve více lidech.
Rozhodl jsem se napsat článek, jak to zprovoznit.
Královská hra

předchozí | 123456 | další |