Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Inteligence

  vydáno  •  škola
  Co je to inteligence? Inteligence je schopnost adaptovat se (přizpůsobit se). Inteligentní je ten, kdo dokáže dobře reagovat na nově vzniklé problémy a najít rychle efektivní řešení.

  iQLANDIA, © Monika Lukášová

  Co je to inteligence? Inteligence je schopnost adaptovat se (přizpůsobit se). Inteligentní je ten, kdo dokáže dobře reagovat na nově vzniklé problémy a najít rychle efektivní řešení. 

  Z čeho se inteligence skládá? Inteligence se skládá z číselného faktoru, slovní plynulosti, slovního myšlení, schopnosti zvládat problémové situace a nalézat pro ně řešení, paměti, vnímání prostorových vztahů a vjemové pohotovosti. 

  Jak dělíme inteligenci? Inteligenci dělíme na fluidní a krystalickou. Fluidní inteligence je naše vrozená inteligence. Tato inteligence jde jen těžko ovlivnit a vyjadřuje náš výkon mozku. Naproti tomu krystalická inteligence vyjadřuje naše nabyté schopnosti a vědomosti. Krystalická inteligence narůstá se schopností řešit problémy. 

  Jakým způsobem měříme inteligenci a proč ji měříme? Inteligenci měříme na základě IQ testů a měříme ji proto, abychom zjistili, jak je kdo inteligentní a hlavní důvod je zjištění, pro jakou profesi se kdo hodí (např. lidé mající vysokou verbální inteligenci jsou vynikající řečníci, spisovatelé, učitelé, polici apod.) Jaký je výpočet pro zjištění IQ neboli inteligenčního kvocientu. Abychom zjistili počet inteligenčním bodů jedince, musíme jeho mentální věk vydělit chronologickým věkem a vynásobit stem. Pokud desetileté dítě zvládá úkoly na úrovni dvanáctiletého, má tedy IQ ve výši 120 bodů atd. Pozn: Tento výpočet se vztahuje pouze na děti. 

  Jaké je využití inteligence? Inteligence ovlivňuje z první části, jak moc se určitému daří v životě (v práci/ ve škole, v rodině, ve volném čase atd.). Z druhé části úspěch ve všech oblastech lidského života ovlivňují faktory nemající vliv na schopnosti, jako je například motivace, vytrvalost, zájem.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Gray v něm napsala:

  Hezky napsané, část o vrozené a získávané inteligenci mi připomíná proces dělení buňky v lidském těle, kdy nová dceřiná buňka získává od mateřské sice nějakou základní výbavu, sama se však dále vyvíjí za běhu svého vlastního života a tyto zkušenosti zase předává jako další základní výbavu nové buněčné generaci. Ostatně (nejen) lidský organismus také projevuje inteligenci tím, jak je schopný reagovat, adaptovat se a pamatovat si. Paralely jinými slovy lze vidět i mimo čistě intelektuální rovinu.

  Příspěvek z 18. října 2015 v 7:47.
  Čilli v něm napsala:

  Já jsem byla v tom IQ centru a bylo to úžasnè!

  Příspěvek z 19. srpna 2015 v 8:29.
  konemy v něm napsala:

  Wow

  Zajímavé.