Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Internetovým detektivem snadno a rychle

  vydáno  •  Škola a poznání · Internet
  Ahoj kamarádi, brouzdal jsem se vašimi názory pod články. Díky za ně. Nestíhám zareagovat na každý zvlášť, tak se nezlobte a nepřestávejte psát. Pod soutěží o knihy píše Julča01: "je to moc tezska otazka a to je skoda protoze ja si rada ctu knizky".

  Edmund Hillary a Tenzing Norgay na snímku pořízeném v červnu 1953, zhruba měsíc po zdolání Mount Everestu., © AP Photo

  Pro Julču i všechny ostatní, kteří měli potíže, jsem připravil malý tahák. Respektive něco víc – návod, jak se stát rychle a snadno skvělým internetovým detektivem.

  Otázka zněla: Nejvyšší horou světa je Mount Everest v Nepálu. To jistě víš. Jako první ji zdolali Edmund Hillary a Tenzing Norgay. To jistě taky víš. Kdy to bylo?

  Správná odpověď (29. 5. 1953) je v přehledu vítězů soutěží (včetně jmen oceněných).

  Teď předvedu co se stane, když začneš vyhledávat na internetu. Začít můžeš třeba ode mne (to budu zvlášť potěšen). Stačí, když napíšeš co hledáš do políčka v levé části stránky, které je označené „HLEDEJ“. Nejdřív tedy musíš vědět CO hledáš.

  Těžko můžeš napsat celou otázku. Když si ji pozorně přečteš, najdeš slova, která by tě mohla přivést na stopu. Říká se jim klíčová slova. Hledat můžeš třeba nejvyšší hora světa. Nebo třeba rovnou Mount Everest či Edmund Hillary nebo Tenzing Norgay.

  Nejsi dost úspěšný? Alenka ti pomůže!

  Mrkni někam dál. Internet je moře informací. Abys našel tu správnou, pomůžou ti vyhledávače. Na adrese www.alenka.cz jich najdeš přehledně roztříděných přes tři stovky. Mezi známé vyhledavače patří www.seznam.cz, www.centrum.cz nebo www.atlas.cz. A bát se nemusíš hledat ani v zahraničních vyhledávačích. Často bývá užíván vyhledávač www.google.com nebo www.yahoo.com. Někde si můžeš vybrat jazyk, v kterém vyhledáváš.

  Třeba na www.google.com zvolíš, že chceš hledat jen stránky v češtině. Když to neuděláš, objeví se odkazy i na weby, kde jsou informace v jiných jazycích. A nebo si zvolíš přímo jeho českou verzi – www.google.cz. Mnoho informací můžeš najít také v otevřené internetové encyklopedii Wikipedia, která má i svou českou verzi - www.wikipedia.cz (v současné době je v ní téměř 50 000 článků).

  A pak už je to vlastně jen otázka cviku.

  Ne každý web, který se ti ve vyhledávači objeví na první místě, musí být to pravé ořechové. Větší váhu (a tedy i záruky správnosti) určitě mají oficiální stránky než např. web, který si někdo vytvořil sám pro sebe.

  Proto důvěřuj, prověřuj a přemýšlej. Nejlépe, když si informaci ověříš z více zdrojů. Možná při tom ověřování s pobavením narazíš na dva naprosto stejné články, kde půjde jen stěží poznat, kdo od koho opisoval (pardon, kopíroval).

  Docela nejlepší je si hledání ozkoušet a podle toho, jaké výsledky získáš. Brzo zjistíš, které slovo tě rychleji přivedlo k vytouženému cíli. Je to jako v kterékoli jiné činnosti otázka cviku a zkušeností. A stanete-li se dobrým internetovým detektivem, získáš schopnost, která ti pomůže připravit skvělé referáty do školy.

  Stačí, když si pak získané materiály pročteš, vyhledáš to nejzajímavější a připravíš si vlastní materiál. Školáci občas zapomínají, že hledat na internetu dovedou i učitelé a že nestačí pouze zkopírovat nějaký cizí text a vydávat ho za svůj vlastní… Ale připravit zajímavý referát, na jehož konci budou uvedeny zdroje, z kterých jste čerpali – knížky, webové stránky, to už je něco jiného. A možná brzy objevíš, že takové hledání nemusí být užitečné jen pro zhotovení referátu. Objevíš, že tě hledání informací baví…

  Autor: (6 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!