Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Intolerance laktózy, život bez mléka?

  vydáno  •  Alík
  Intolerance laktózy je pro ty, co sedí den co den v mléčném baru, zcela neznámá věc. Ale pro mě je to už pár let rutina. Jestli jste si mysleli, že když intoleranci máte, nemůžete si ani loknout mléka, tak potřebujete trochu poučit.

  Co to intolerance laktózy je?

  Doktoři říkají, že to není nemoc. Ale jak jinak to nazvat? Zjednodušeně: vaše tělo není schopno přijímat laktózu, mléčný cukr. Vaše střeva nevytváří enzym laktáza, který laktózu rozkládá. Jelikož si střeva nedokážou poradit, tak vám, po snězení čehokoli s mlékem, pěkně zavaří. Udělá se vám zle, bolí vás břicho, chce se vám zvracet (občas i zvracíte), máte průjem a musíte držet dietu.

  Co když mám taky intoleranci laktózy?

  Jestli se vám udělá zle, když do sebe kopnete litr mléka, tak je důvod jasný. Ale když se vám udělá špatně jen po jedné skleničce, je zle. U mě začala intolerance asi v sedmi letech (teď je mi jedenáct). Obešla jsem s mamkou spousty doktorů i ultrazvuk, taky mě několikrát museli odvézt ze školy a to vše jen kvůli mléku. Moje zkušenost: lékaři vám nic nepoví. V rodině jme tři, co laktózu nemohou a doktoři nám taky nepomohli. Zjistili jsme si to samy.

  Jak tedy zjistím, jestli můžu laktózu? Zapisuj si, co jsi snědl, kolik a v kolik hodin jsi to snědl. Jestli se ti udělá špatně, tak si to zapiš. Obvykle se ti udělá špatně po 10 až 30 minutách. Poté si zkontroluj, po čem se ti dělá špatně. Pokud ti vše bude vycházet na mléčné výrobky, nejspíš máš intoleranci laktózy.

  Nemůžu laktózu, takže nemůžu vůbec mléko?

  Kdybys měl intoleranci od narození, tak jsi doslova v háji. Laktóza je totiž v mateřském mléku, takže by tě máma nemohla kojit a mateřské mléko je pro miminko velice důležité, ale to už máš nejspíš za sebou. Jestli si myslíš, že mléko nemůžeš vůbec, tak to není pravda. Tvá střeva jsou za jeden den schopna vytvořit laktázu až na jednu skleničku mléka.

  Obvykle se laktóze vyhýbám. Existují bezlaktózové potraviny (jogurty, smetany, šlehačky, sýry, mléka, tvarohy atd.). Bohužel jsou velice drahé a obvykle se objednávají přes eshop.

  Nebo kupuji obilná, mandlová či kokosová mléka. Jak rozpustná prášková tak tekutá a smetany. Tyto produkty ale pravé mléko nikdy neviděli. Jenže mají ještě jedno mínus. Jsou příšerně drahá, stojí třeba až 80 Kč.

  Dobře, vyhýbám se laktóze, ale jak se vyhnout těm dotěrným otázkám? Neboj, taky to moc dobře znám. Otázky typu: „A na co máš ty prášky?“ „A proč nepiješ mléko?“ Jak všem vysvětlovat, že máš intoleranci? To nemá cenu a já to vím moc dobře. Ptají se tě úplně všichni a všem odpovědět je otravný a taky máš své soukromí. Takže až se tě někdo zeptá, dělej, že ho neslyšíš. Nejlepší je, když to ví jen tví velcí kamarádi. Všetečných otázek si nevšímej.

  Přeji ti, aby ses s intolerancí popral, jak to nejlíp jde. Nic si z ní nedělej. Aspoň víš, že v tom nelítáš sám.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 4. března 2016 ve 22:55.
  zanulka11 v něm napsala:

  Super!

  Ahoj, super článek!! Já jsem toto zdědila po mamce, tak vím jak je to těžké. My kupujeme buď sójové mléko Zajíc, které se ve vodě ozpustí jestli neznáš.. nebo právě to bezlaktózové mléko popř. smetanu. Smířila jsem se s tím poměrně rychle, můj taťka je kuchař tak vždy mi ukuchtí něco extra pro mě a to je výhoda!!
  Drž se14