Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Ivan Lendl neboli Ivan Hrozný

  vydáno  •  Sport

  Článek o s největší pravděpodobností nejlepším československém tenistovi v historii, který emigroval do Ameriky.

  Tenisová raketa a míčky, © marijana1

  Narozen 7. března 1960 v Ostravě, bydlící ve Spojených státech amerických. V podstatě byl svým způsobem z tenisové rodiny, maminka byla tenistka, otec advokát, ovšem později prezident Československého tenisového svazu. Když se řekne jméno Ivan Lendl, lidem se vybaví kromě toho, že to byl vynikající tenista, také i velký dříč. Na trénincích si opravdu nakládal a hodně toho zvládal. Přitom jeden z trenérů z mládí o něm prohlásil, že to nebyl zrovna extra talent. Profesionálem se stal od roku 1978 a pak to začalo. Už po dvou letech dokázal pomoci ČSSR k vítězství v Davis Cupu. Světovou jedničkou byl hned o tři roky později, 28. února 1983.

  Co se týká grandslamů, tak tady to byl masakr v tom nejlepším slova smyslu. Australian Open vyhrál dvakrát v letech 1989 a 1990. French Open dokonce třikrát, a to 1984, 1986 a 1987, a US Open též třikrát, dokonce za sebou v roce 1985, 1986 a 1987. Jediný turnaj, jenž byl pro něj nejspíš zakletý, tak se to tedy říkalo, byl ten nejslavnější, a to Wimbledon. Tady byl v uvozovkách jen dvakrát ve finále v letech 1986 a 1987. Ve dvouhře vyhrál neuvěřitelných 1068 zápasů a prohrál jen 242. Celkově byl vítězem neskutečných 94 titulů na okruhu ATP ve dvouhře. (ATP je zkratka pro označení Asociace tenisových profesionálů.)

  Zjednodušeně řečeno to znamená, že sdružuje tenisty, kteří se tímto sportem živí na nejvyšší možné úrovni, minimálně co se týká první stovky na žebříčku. Ale zpět k Lendlovi. Na prvním místě světového žebříčku strávil 270 týdnů, čímž vytvořil světový rekord. Pak ho však překlenul Pete Sampras. Co se týká čtyřhry, tam se mu na grandslamech moc nedařilo, nevyhrál žádný. Nejdále došel do semifinále na French Open v roce 1980. Ivana Lendla se soupeři báli. Sice to tehdy tajili, nemluvili o tom nahlas, ale báli se ho bez výjimky všichni. Odjakživa měl ledově klidný výraz, což soupeře dráždilo k nepříčetnosti, tudíž neměli šanci poznat na něm, co si myslí a o čem přemýšlí. Byl fyzicky extrémně silový na tehdejší dobu. To teprve přicházelo do módy.

  Kromě toho soupeře tlačil jednak ze základní čáry, ale také celodvorcovým tenisem, z čehož byli jeho soupeři tenkrát na pokraji zoufalství, jelikož proti Lendlovi se dalo vyhrát jen výjimečně. (Celodvorcový tenis znamená, že tenista dokáže bez problémů hrát po celém tenisovém kurtu. Střídat údery doleva, doprava, tzv. sázet přesně k čárám a bez chyb.) Lendl se kromě toho vynikajícím způsobem koncentroval na hru. Možná to mělo původ i v tom, že s otcem hrál odmalička šachy, které potřebují vysoký level logického uvažování. Sám Roger Federer o Lendlovi říká, že Lendlův tenis ovlivnil jeho samotného. Ivan Lendl je třetím nejlepším tenistou v historii, co se týká počtu výher. Ivan Lendl v roce 1986 emigroval do USA a od roku 1992 má jejich občanství. Kariéru ukončil 21. prosince 1994.

  Od roku 2011 trénoval Andyho Murrayho, který měl pod Lendlem svoje nejlepší výsledky v kariéře. Vloni ukončil trenérskou spolupráci s Alexanderem Zverevem. To se dalo čekat. O Zverevovi se ví, že nedokáže vyjít téměř s nikým, vzhledem ke své extrémně výbušné povaze. Co se týká soukromí, tak i tam je to maximálně vzorné. Manželkou je Samatha Frenkel, Kanaďanka s francouzskými kořeny, se kterou je od jejích čtrnácti. To jí bylo v době, když ji poznal, jemu bylo 23. Mají spolu pět dcer. Miluje golf, zvířata a je rodinným přítelem tenisového klanu Kordů.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 24. září 2020 v 16:06.
  jenetka v něm napsal:

  Děkuji za pochvalu.

  Příspěvek z 22. září 2020 v 19:20.
  Kubik111 v něm napsal:

  pěkný článek, také hraju tenis@)->-:-)