Nejdříve vysvětlení termínů, které jsou v článku:
- Výměnná jednotka (vj) – každé jídlo si musíme počítat, abychom jedli každý den stejně sacharidů, které se přepočítávají na vj.
- Hypoglykemie: málo cukru v krvi a moc inzulínu (nutno vzít si hroznový cukr a jídlo navíc než jindy), cítíte se slabí, mohou se vám klepat nohy a ruce.
- Hyperglykemie: moc cukru v krvi a málo inzulínu (musíte si přidat inzulín), máte žízeň a můžete být protivní.
- Glykemie: hodnota naměřeného cukru v krvi (hladina cukru v krvi).
- Glukometr: přístroj měřící glykemii.
Ještě, než začnu, bych vám chtěla trochu popsat obrázek. Jsou to moje pomůcky (nejsou tam ale všechny). V té velké modré krabičce s tou šestkou jsou jehličky k peru, to červené pero je s rychlým inzulínem (actrapid), který se do krve dostane za pár minut a píchá se do ruky nebo do břicha. To šedé nebo stříbrné pero je s pomalým inzulínem (levemir), který se do krve dostává až za dlouho a píchá se do nohy nebo do hýždě (nejčastěji na noc). Ten malý přístroj s modrou nálepkou je glukometr. Vedle glukometru jsou proužky, které se dají do glukometru, naberou krev a změří glykemii. A poslední je černé píchátko, kterým se píchnu do prstu, abych si mohla změřit cukr.
Někdo si myslí, že cukrovka je z přejídání se sladkého, těchto případů je minimum. Nejčastější příčina cukrovky je selhání slinivky břišní (může za to i genetika). Ve slinivce jsou malé ostrůvky s buňkami, které produkují inzulín, ale mně tyto buňky odumřely a mé tělo nebylo schopné vyrobit dostatek inzulínu, proto nezvládlo strávit potravu a vylučovalo ji z těla pryč. Kvůli tomu jsem začala nezdravě hubnout a měla jsem i další příznaky jako třeba hlad, žízeň, únava a problémy s wc.
Po několika odběrech krve mi zjistili, že mám diabetes mellitus. Když mě přivezli do nemocnice, naměřili mi přes 30 cukru v krvi. A skončila jsem na inzulínu. Ani se nedivím, že mám cukrovku, protože ji má také skoro polovina mých příbuzných (i když 2. typ).
Pokusím se vám vysvětlit co to všechno obnáší.
Diabetes se dělí na dva typy (první a druhý). Když se cukrovka projeví v dětství, tak se léčí inzulínem, pomocí inzulínového pera, a je to ve většině případů první typ (lidem s prvním typem se říká jedničkáři). A když se cukrovka projeví až v dospělosti či stáří, tak se léčí inzulínem v pilulkách a většinou se jedná o druhý typ (lidem s druhým typem se říká dvojkaři).
Lidé s prvním typem mohou jíst trochu sladkého (jelikož inzulín v peru je účinnější), na rozdíl od dvojkařů, kteří nesmí jíst sladké téměř vůbec. To je první odlišení diabetu.
Potom se první typ dělí na „desítky“ a „dvanáctky“. Pro „desítky“ se výměnné jednotky počítají na deset gramů sacharidů a pro „dvanáctky“ se počítají na dvanáct gramů sacharidů. Já jsem dvanáctka.
Sacharidy jsou obsaženy téměř ve všech potravinách. Mně se do sacharidů nepočítá zelenina (až na meloun), maso a vejce. Bohužel desítkám se nějaká zelenina započítává (rajče). Diabetes mám od necelých sedmi let, takže se s diabetem léčím osmým rokem.
Glykemie zdravého člověka by měla být okolo pěti. Moje glykemie skáče mezi 3 – 20. Když se glykemie nachází mezi 3 – 4, je to hypoglykemie, když je mezi 8 a víc, je to hyperglykemie.
Já si musím čtyřikrát denně píchat inzulín (jako většina), mám šest jídel denně. Při snídani, obědu, první a druhé večeři si musím změřit hladinu cukru v krvi, píchnout si inzulín a najíst se. Při dopolední a odpolední svačině se stačí jen najíst. To je má léčba.
Glukometr lze nahradit senzory a inzulínové pero můžete vyměnit za inzulínovou pumpu. Ovšem také záleží na lékaři, co vám doporučí.
Jak by se mělo postupovat?
Nejdříve si změřit hladinu cukru (to vám dopodrobna vysvětlí sestra nebo lékař), potom si dáte inzulín a do 20 minut se musíte najíst, abyste nedostali hypoglykemii.
Velice důležitá upozornění
Když máte hypoglykemii, nejdřív se najezte a hlavně si vezměte hroznový cukr, teprve potom si dejte inzulín.
Vždy s sebou noste hroznový cukr, jídlo navíc, glukometr a mobil, abyste si případně zavolali pomoc.
A ještě rada – když si nejste jisti, jestli máte málo nebo moc cukru, vždy si pro jistotu změřte glykemii.
Vše je z mé více jak sedmileté zkušenosti. Případně vám bližší informace řekne lékař.