Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Já a focení

  vydáno  •  Volný čas · Fotografie

  Rozhodla jsem se napsat o tom, jak jsem začala s focením, nějaké rady pro vás a mám i pár ukázek z toho, co je možné vyfotit. Pokud vás zajímá víc, pojďte si přečíst článek...

  Západ slunce , © Rapo

  Nedávno jsem si všimla, že moje fotky vypadají celkem hezky, ale napadlo mě, jestli by se přeci jen nedalo ještě něco vylepšit. Focení mě začalo bavit hned, jak jsem znala lepší techniku. Jednou bych si chtěla koupit kvalitní foťák a zdokonalit se. Focení se stalo jedním z mých největších koníčků. Nebudeme zdržovat a jdeme na to! ;-)

  Na co mám vůbec fotit?

  V dnešní době má snad každý chytrý telefon s fotoaparátem. Vůbec nemusíte mít profi foťák nebo zrcadlovku. Spousta majitelů chytrých mobilů neumí správně používat jejich fotoaparát a potom nejsou fotografie takové kvality. Já jsem začínala s focením na Samsung galaxy J3 z roku 2017. S fotoaparátem jsem neměla problém do té doby, než se mi posunula čočka kvůli pádu a fotografie jsou na kraji rozmazané. Teď fotím na Nokii 2.4, se kterou jsem ještě spokojenější.

  Kde se můžu naučit fotit?

  Hlavní je trénovat, zkoušela jsem i zjišťovat, co funguje nejlíp. Každopádně na internetu najdete spoustu návodů, jak mít lepší fotky. Já rozhodně doporučuji kurzy od pana Jana Kováče. (Za tyto kurzy se platí, nabízí ale 11 lekcí zdarma.) Pokud nechcete platit za kurzy, můžete najít spoustu videonávodů na YouTube.

  Moje rady a tipy

  Obecně

  • Spousta lidí zapomíná na důležitý krok k ostrým fotkám. Je nutné mít neustále čistou čočku, proto ji před pořízením fotky vždy otřete do hadříku na brýle (nebo aspoň do čistého trička, ale opatrně, ať si ji nepoškrábete).
  • Když fotíte, zkuste se vyvarovat tomu, že budete natahovat ruce. Spíš je opřete o něco, co stojí pevně na zemi, nebo opřete lokty o tělo a stůjte pevně s mírně rozkročenýma nohama. Pokud máte stativ, použijte spíše ten (pokud vám to terén dovolí).
  • Zkuste používat pravidlo třetin – pro vysvětlení... K tomu vám pomůže mřížka, která vám čtyřmi čarami dělí fotografii na devět políček (3x3). Vždy foťte tak, aby horizont ležel na jedné z vodorovných čar. Pokud chcete, aby bylo více vidět nebe, horizont bude ležet na spodní dělicí čáře, pokud chcete aby nebe nebylo tolik vidět, horizont by měl ležet na horní dělicí čáře. To platí jak na výšku, tak na šířku. Na střed se fotí jen ve výjimečných případech. Většinou když chcete zdůraznit pouze jedno místo, které bude na středu. (Co je to horizont? To je místo kde končí nebe a začíná zem nebo stín stromů.)
  • Na výšku, nebo na šířku? Nefoťte, jak vám mobil přijde pod ruku, ale zamyslete se, jak by fotka vypadala lépe. Pokud fotíte věže a objekty, které mají největší rozměr na výšku, foťte na výšku. Pokud fotíte krajinu nebo objekt s největším rozměrem na šířku, foťte na šířku.
  • Nepřibližujte fotografii přejetím dvěma prstu po obrazovce. Fotografie bude rozmazaná. Místo toho běžte k objektu co nejblíže. Pokud to není možné, můžete přepnout fotoaparáty (pokud jich máte víc). Pokud nemůžete použít ani jednu z těchto rad, vyfoťte fotografii vzdálenou a potom ji ořízněte.
  • Ještě taková rada pro ty, kteří chtějí sdílet fotky na sociální sítě, (hlavně Instagram), sdílejte fotky spíše na výšku. Když budou lidé procházet příspěvky, nepřehlédnou příspěvek tak snadno, jako když je fotka na šířku.
  • Pokud chcete rozmazat pozadí, je tu několik možností. První je použít funkci portrét, nebo mějte pozadí co nejdále a předmět, nebo postavu, co nejblíže k fotoaparátu.

  Když fotíte postavu

  • Nenechte postavě trčet z hlavy například ceduli, značku atp.
  • Stejně tak nenechte skrz hlavu proudit vodorovné linie. Hlavu pomyslně řežou.
  • Pokud nebudete postavu fotit celou, neuřízněte postavě končetiny v kloubech, vypadá to potom, že má amputované části těla, a to nechceme.
  • Použijte funkci portrét, ať na sebe okolí nestrhává pozornost (pokud se postava nefotí s předmětem nebo objektem, na který pozornost strhnout chcete).
  • Postava se může dívat do foťáku a tím pádem může stát téměř kdekoliv. Pokud bude pohled směřovat doprava, umístěte postavu doleva a naopak.

  Nezapomínejte, že vy jste fotograf a vy si můžete rozprostřít objekty a postavy na fotce.

  Malá ukázka mých fotografií:

  Růžičky

  Jabloň, květ jabloně

  Západ slunce ⛅☀️

  Západ slunce

  Krokus, jaro

  Splav

  Splav 🌊

  Odkazy, které doporučuji:
  Fotoakademie (1. díl)mám zkouknutých jen pár dílů, ale určitě i ty další budou dobré.
  11 lekcí zdarma

  Doufám, že se vám článek líbil, že třeba použijete nějaké rady a můžete i napsat svoje. Přeju spoustu krásných snímků! :-)

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 10. července ve 13:14.
  Rapo v něm napsala:

  Kdybys měl zájem můžu ti dát konkrétnější rady třeba přes poštu nebo v klubovně (to platí pro všechny)
  Každopádně profík nejsem, takže neočekávejte zázraky :-D

  Příspěvek z 6. července v 15:12.
  ekologický v něm napsal:

  Já rád fotím, ale moc to neumím, takže se zkusím inspirovat tvými radami. Celkově to hodnotím pěti tlapkami.

  Příspěvek z 3. července ve 13:43.
  Rapo v něm napsala:

  Moc vám všem děkuji. O prázdninách pojedu na kurz focení, tak určitě bude nějaký další článek :-) tentokrát ale budu fotit opravdovým foťákem a vyzkouším si i postprodukci, takže se o vše s vámi podělím $>