Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Já a horolezení

  vydáno  •  sport · volný čas venku

  Předpokládám, že asi všichni máte alespoň teorii o tom, co je horolezení. Ale jestli byste chtěli horolezení nakouknout do zákulisí, tak tenhle článek je přímo pro vás.

  Lezečky a mágo pytlík, © Kazian

  Jste horolezeci? Začátečníci, pokročilí či profíci? Já sama jsem horolezkyně a horolezectví je jeden z mých nejoblíbenějších sportů. Podívejme se teď na vybavení, které je k horolezení nutné.

  Určitě jsou potřeba boty, jaké přesněji potřebujete, si upřesníme níže. Dále je nutné, pokud lezete na stěně, tak potřebujete sedák. Samozřejmostí je lano a ne tak úplně známá věc, jistítko. Jsem si docela jistá, že jste spoustě věcí nerozuměli, tak si je vysvětlíme.

  Jako první jsem říkala, že potřebujete boty, ale nemůžete si vzít první boty, co vytáhnete z botníku. Správné boty na lezení by měly mít špičku. Možná někteří víte, že existují lezečky - boty určené pro lezení. Další je sedák. Pokud jste nerozuměli, co jsem myslela, když jsem napsala „pokud lezete na stěně“, tak vám to ráda vysvětlím. Existují boldery, boldery = něco jako takové menší skály, nepotřebujete jistit. Ale vraťme se k sedáku, sedák, jak si tak vzpomínám, když jsem svojí kamarádce popisovala sedák, popsala jsem jí ho „kalhotky s kšandama“. A jako poslední na seznamu „nutné věci na horolezení“ je lano s jistítkem. Jedno bez druhého by bylo nejspíš pěkně na prd. Zajímalo by vás, proč? No když vezmete jistítko, jak ho chcete jenom s jistítkem držet, když vezmete v úvahu, že je velké zhruba jako sevřená pěst? A nebo jenom lanem dotyčný, kterého jistíte, může být o dost těžší, takže by to mohlo být pro vás hodně těžké a asi byste to ani neudrželi.

  Teď se podíváme na doplňky, které vám lezení usnadní, mezi nimi je například mágo pytlík. Mágo možná někteří znáte, je to jakoby magnézium, které zabraňuje, aby vám chyty klouzaly. Kdybyste nevěděli, co jsou to chyty, tak to jsou ty věci, kterých se držíte. A stup je to, na čem stojíte. Teď jsme se bavili o vybavení, ale vybavení není všechno, co k lezení potřebujete. Je asi jasné, že k lezení potřebujete sílu, jak byste jinak chtěli lézt, když se musíte při lezení přitahovat ke stěně nebo dlouho držet. Jestli vám to připadá složité, ze začátku to tak je, ale potom, jak si zvyknete, bude vás to bavit, proto bych vám jen osobně lezení opravdu doporučovala.

  Autorka: (10 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 5. srpna 2018 ve 13:13.
  Kazian v něm napsala:

  dennisvet záleží na tom jaké jseš pako jsou takoví skáčou z místa na místo a taky takoví co jdou na místo.

  Příspěvek z 29. dubna 2018 ve 22:42.
  dennisvet v něm napsal:

  Po skalách nemáš skákat :D A co já vím, vždycky máš mít alespoň 3 opěrné body (ruce, nohy - jednu končetinu max přesouváš). Je to tak, Kazian, nebo se pletu? :)

  Příspěvek z 29. dubna 2018 ve 21:14.
  marbo1212 v něm napsala:

  Pěkný článek, Ale horolezec nejsem , ani bych to nezkoušela, můžeš blbé skočit aj když má popruhy a rozbiješ si hlavu !!