Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Já a můj Doctor

  vydáno  •  Filmy, divadlo a muzikály
  Bylo pár dnů před Vánoci a naše třída se chystala na každoroční jarmark. V tom si moje dvě nejlepší kamarádky začaly něco šeptat, usmály se a jedna z nich šla za paní učitelkou.

  Představitelé hlavního hrdiny ze seriálu Pán času: William Hartnell, Patrick Troughton, Jon Pertwee, Tom Baker, Peter Davison, Colin Baker, Sylvester McCoy, Paul McGann, Christopher Eccleston, David Tennant a Matt Smith, © AP

  „Kam Kiki šla?“ zeptala jsem se. „Uvidíš,“ odpověděla mi tajemně Klárka a ukázala na dataprojektor. Tehdy jsem se poprvé setkala s Doctorem Who.

  Byl to díl Fear Her z třetí řady a mně se velice líbil. O něco později jsme si také ve škole, pouštěli dvojdíl The Empty Child/The Doctor Dances a tehdy jsem se do toho fakt „zažrala“. Nyní jsem u čtvrté řady (se znalostí několika budoucích speciálů) a myslím, že se mohu celkem dobře považovat za whovianku.  Ráda bych viděla i nějaké ty classic díly, protože přeci nejsem dweek.

  Pokud o DW slyšíte poprvé, asi byl pro vás předchozí odstavec dost nesrozumitelný. Takže o čem celý Doctor Who je, co jsou pojmy jako classic/renewed díly, dweek, regenerace nebo co je TARDIS?

  Doctor Who je seriál o humanoidním mimozemšťanovi z planety Gallifrey, který pomocí své TARDIS cestuje časem a prostorem. TARDIS je zkratka pro Time And Relative Dimension In Space, což je Doctorova napůl živá vesmírná loď, jevící se jako modrá policejní budka z 50. let minulého století (a ano, je zevnitř větší).

  Doctor ovšem necestuje sám. Mívá společnice a občas společníky, které bere na vesmírné procházky. Jenže, ať už je to rovnou záchranná mise nebo jen výlet, vždy se něco zvrtne a ve většině případů je sotva zabráněno apokalypse.

  Když si do vyhledávače zadáte „Doctor Who“, vyběhne vám hned několik tváří. Jak to? Doctor, má totiž jako Pán času jednu speciální schopnost - regeneraci. Když by měl umřít, zregeneruje se - neumře, ovšem za cenu toho, že se každá buňka v jeho těle změní a to znamená absolutní změnu povahy a vzhledu. Bylo to vymyšleno kvůli Williamu Hartnellovi (prvnímu Doctorovi), který na tom nebyl zdravotně zrovna nejlíp a jak lépe vysvětlit v sci-fi seriálu náhlou změnu herce, navíc, když je hlavní postava mimozemšťan? 

  A proč mluvíme o „classic a renewed sériích“?

  Objasním hned. Seriál je totiž zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejdéle běžící sci-fi seriál, protože DW se na obrazovkách poprvé objevil už v roce 1963. Zde běžel až po sedmého Doctora a až sem mu říkáme „classic“. Jenže o něj přestával být zájem a tak se přestal vysílat.

  V roce 1996 se natočil film s osmým Doctorem, ale ten spousta whovianů považuje za naprostou hloupost. V roce 2005 se vrátil do televize (tady už říkáme „renewed“, neboli „obnovený“) a dnes má po celém světě miliony fanoušků.

  Pořádají se Doctor Who srazy (Whocony - jeden z nich se pravidelně koná i v Brně) a celkově je velmi oblíbený. Myslím si, že většina vašich známých o něm už minimálně slyšela.

  Na závěr ještě objasním jeden termín - dweek. Dweek je ten, který viděl epizodu dvě a už se považuje za whoviana, tedy fanouška DW. Často se tak ale říká i fanouškům pouze renewed sérií.

  Tak co, navnadila jsem vás? Budete DW, sledovat, nebo dokonce sledujete? A co na něj říkáte?

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 21. května 2015 ve 22:00.
  Zetr v něm napsal:

  Reakce na whovianka702:

  Proč ti mamka zákázala se na Doctora dívat?

  Příspěvek z 20. května 2015 v 19:27.
  OksaP v něm napsal:

  DW

  Doctora sleduju asi rok a je boží... za úplnou whowianku se nepovažuju to ne ale za částečnou ano

  Příspěvek z 20. května 2015 v 16:49.
  amandamesa v něm napsala:

  best

  je to nejlepší serial.. miluju nejvíc díli kde má doktor ještě u sebe Rose 1910