Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Já a můj nový koníček Geocaching

  vydáno  •  volný čas venku

  V tomto článku vás seznámím s mým novým koníčkem. Myslím si, že spousta z vás už někdy pojem Geocaching určitě slyšela, ale víte vůbec, jak je to dobrodružný koníček? Třeba vás tento článek zaujme a také si vyzkoušíte sbírání „kešek“.

  Geocoin, © TEREZKADODO

  Geocaching se nedávno stal mým koníčkem a neuvěřitelně mi přirostl k srdci. Jde o to, že po České republice, vlastně i po celém světě, jsou schované takové krabičky (těm se říká „kešky“), které mohou být úplně malinké jako špunt od vína, ale mohou být také větší třeba jako krabice od bot.

  Každá krabička je zaregistrována v oficiální aplikaci Geocachingu. Aplikaci si lze stáhnout na každém moderním zařízení (telefon, GPSka atd.) nebo lze místo aplikace použít i webovou stránku Geocachingu. Kešku vidí všichni uživatelé aplikace na své mapě v zařízení. Krabičky mohou být schované úplně kdekoliv, od kmenů stromů až po ptačí budky. Kešku může založit kdokoliv, kdo má přístup k internetu (v aplikaci nebo prohlížeči), ale musí ji nechat zaregistrovat, aby ji ostatní viděli a mohli keš navštívit.

  Na mapě vidíte v mobilu vidíte, kde se právě pohybujete, a jak daleko jsou od vás kešky. Když si danou keš rozkliknete, tak tam máte možnost, aby vás aplikace navigovala ke kešce. Zakladatel keše může ostatním uživatelům dát nápovědu, kde se asi keš nachází, a dát fotku, jak místo s keší vypadá. Musíte mít ale přístup k internetu a zapnuté určování polohy.
  (Redakční poznámka: Pokud nemáte v mobilu aplikaci, můžete si z webu opsat souřadnice, ty zadat do obyčejné mapy a hledat podle ní. Také je možné si místo, kde má keška být, najít přímo na počítači, a pak jít podle paměti. Pokud pracujete s těmito možnostmi, nezapomeňte si opsat nápovědu, ať pak víte, kde hledat.)

  Když jste keš našli, tak se jen zapíšete do logbooku (návštěvní knížka v kešce) nebo na papírek, který je v keši vždy umístěný. Může být plný, takže je lepší mít i svůj papírek a svoji tužku. Pokud se vám poštěstí najít velkou keš, tak tam bývají i nějaké drobné věci jako např. hračky z kinder vajíček, památeční mince nebo třeba takové jedinečné geocachingové dřevěné žetonky. Jediné pravidlo, které je v této fázi důležité, je to, že když si chcete něco z kešky vzít, tak musíte do kešky i něco dát. A také nesmíte žádnou kešku prozradit.
  (Redakční poznámka: Někdy bývá u kešky poznámka „Pozor na mudly.“ Mudlové jsou v tomto smyslu lidé, kteří Geocaching nehrají, tudíž by o kešce neměli vědět. Celkově by vás při odlovu kešky neměl vidět nikdo.)

  Teď se vrátím k těm žetonkům (říká se jim Geocoiny). Každý sběratel kešek si může nechat své originální coiny vyrobit. Na coinech se nachází vaše jméno a nějaký obrázek, který jste si vybrali. Coiny můžete mít buď ze smrkového nebo dubového dřeva a můžete si vybrat i kolik žetonků chcete. Já mám coiny s krokodýlem, který má na sobě plaveckou čepičku (protože závodně plavu) a drží v ruce českou vlajku. Když máte tedy svoje žetonky, tak je můžete dávat do keší a vyměňovat je s ostatními sběrateli kešek. Za žeton však můžete vyměnit i za něco jiného, co se vám v keši zalíbí. Tak to platí i naopak.

  Všem Geocaching vřele doporučuji. Užijete si spoustu zábavy a potkáte také něco jiného než vaše mobilní a počítačové hry. Koníček je vhodný jak pro vaše rodiče, tak i pro vaše mladší sourozence, kteří budou šťastní, když nějakou tu kešku objeví.

  Kdybych vám v tomto článku nezodpověděla všechny vaše dotazy, tak mi určitě napište.

  (Redakční poznámka: Jelikož je zima, tak jsou některé kešky dočasně nedostupné. Tato informace by ale vždycky měla být na internetu i v aplikaci.)

  Terezkadodo

  Autor: (14 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Příspěvek z 25. února 2020 v 7:33.
  Freťule v něm napsala:

  Jen bych měla poznámku ta dřevěná kolečka jsou CWG.Pak jsou takzvané trakovací předměty(coiny a travebugy),které mají na sobě vyryt speciální znak(skládá se z písmen a číslic).No dalo by se dopnit ještě opravdu dost věcí.Osobně hraji geocaching už skoro 9 let.

  Příspěvek z 22. února 2020 ve 22:44.
  _kebaba_ v něm napsala:

  Ja dmes napriklad odlovila 4 mysterky. Taly bych v clanku urcite doplnila spoustu veci, treba ze zalozeni kesky neni tak jednoduche, stejne tak jako odloveni nelterych z nich.. Nedavno jsem dostala sveho prvniho cestovatele a hrozne se tesim, az ho vypustim do sveta:-3

  Příspěvek z 22. února 2020 v 8:03.
  Kralinda35 v něm napsal:

  Moc pěkné
  Jednou jsem z kamarádama vlezla do kanálu a tam byla úplně maličká krabička :-D
  Ale jako potterheadovi se mi líbí to Pozor na mudly:-D