Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jack Russell teriér, malý zapálený sportovec

  vydáno  •  mazlíčci · psi · zvířata

  Znáte tohoto hyperaktivního psíka? Malý houževnatý a aktivní teriér, zapálený sportovec i výborný krysař. Chcete se o tomto veselém teriérovi dozvědět více? Tak čtěte...

  Nejkrásnější MAZLÍČCI, Jack Russell teriér, © MF DNES

  Historie plemene

  Vznikl v 19. století, ve Velké Británii, kde byl vyšlechtěn Johnem Russellem. Hlavní úkol těchto psů bylo pronásledovat kořist, popřípadě ji štěkotem vyhnat z nory. Byl také využíván k zabíjení krys.

  Vzhled

  Je menšího vzrůstu, měří zhruba 25 cm a váží přibližně 5–7 kg. Má úzký hrudník, trup je delší, než jeho výška, má dobře osvalené zadní nohy, kratší ocas. Nejčastějším zbarvením bývá bílá s hnědou, povolené jsou ale i černobílá a tříbarevná, takzvaně „trikolora“. Jeho srst může být hladkosrstá i hrubosrstá.

  Povaha a vlastnosti

  Jack Russel je velmi aktivní, živý, houževnatý, bystrý, inteligentní, přátelský. Taky vyniká svou energičností, obratností, rychlostí a učenlivostí, což byste asi do tak malého pejska neřekli. Jack je ale i temperamentní, výbušný, hyperaktivní. Je to společenský psík, je rád ve společnosti své rodiny.

  Využití

  I nyní se dále může využívat jako krysař, či lovecký pes. Především je to ale věrný společník. Výborně se, díky své energičnosti, hodí do různých psích sportů, jako třeba agility, dogfrisbee, ...

  Jack Russel teriér, © Annabel_P

  Chov

  Jack je poměrně zdravé plemeno, které netrpí moc nemocemi. Nejčastěji je to vada zraku či hluchota. Pejska vždy berte z kvalitní chovatelské stanice.

  Jack Russel potřebuje hodně aktivity a pohybu, rád se s vámi proběhne či vyrazí na nějakou túru. Jeho srst nepotřebuje moc péče. Bude spokojeně žít i v bytě, ve městě nebo na venkově, jen potřebuje přísun pohybu. Jack žije 13–15 let. Stravu je mu potřeba dávat s poměrem k jeho fyzické aktivitě. Zkrátka je to pes jako pro sportovce stvořený!

  Parson Jack Russel Teriér

  Je hodně podobný Jackovi Russellovi, má delší nohy než on, má hrubou srst. Vyskytuje se ve stejných barvách jako on, využíván byl k lovu a štvanicím na lišky. Je méně populární než Jack Russel. Kdybyste ho potkali, může vám připomínat zvláštního foxteriéra či právě hrubosrstého Jacka.

  Zdroj: Psi – Obrazový průvodce světem psů, Dr. Bruce Fogle.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 24. dubna v 16:21.
  Morčík2 v něm napsala:

  My máme jacka russela teriéra jmenuje se Maxík, jinak máš o de mně 5 tlapičekkk:-)

  Příspěvek z 15. dubna v 6:29.
  Betty_H v něm napsala:

  Děkuji $>

  Příspěvek z 14. dubna ve 21:46.
  Slaygirl v něm napsala:

  Ano článek si opravdu vyslouží 5 tlapek