Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jackie Chan – největší asijská hvězda minulosti, současnosti a budoucnosti

  vydáno  •  kultura

  Článek o herci, který sice už má svůj věk, ale přesto mu to pořád tzv. kope. Tedy že i v tomhle věku mu jdou bojová umění stále na výbornou a excelentně, což je však u Číňanů běžné.

  Jackie Chan, © Eva Rinaldi

  Kdysi byl největší hvězdou v bojových uměních Bruce Lee, ale po jeho nečekaném odchodu převzal štafetu v té době mladíček Jackie Chan. Narodil se jako Chao Kong-sang 7. dubna 1954. V dětství mu otec říkal Jackie a tak mu přezdívka vlastně už přischla napořád. Už jako malý byl velmi energický a tak se jeho otec rozhodl, že ho bude učit bojová umění. Pak ho ještě jako malého nechali rodiče zapsat do dramatické akademie.

  Tady to bylo hodně tvrdé. Učilo se zde nejenom zpívat, tančit, hrát, ale také i dokonale ovládat bojová umění až k černému pásu, což znamená mistr bojových umění. Ovšem nebylo to nic medového. Když kdokoliv nesplnil trénink, dostal výprask v podobě například mnoha ran holí. Ze začátku se v mládí živil jako stavební dělník, kde si vysloužil přezdívku Malý Jackie. Kromě toho se u filmu začal objevovat jako dětský herec.

  Ovšem jak dospěl, tak zmužněl a svaly na něm jen hrály. Navíc byl velmi rychlý a předváděl bojová umění tak, že s tím ohromil i producenta Wilieho Chana a Jackie Chan se tak dostal jako kaskadér k filmům, kde účinkoval Bruce Lee. V roce 1978 to však přišlo. Vůbec první velká role pro něj byla v akční komedii Škola hada. Tady se okamžitě stal populárním po celé Asii. V USA ho ještě však nezaregistrovali úplně naplno.

  Maximálně naplno to vyšlo s další akční komedií ze stejného roku, což byl film Mistrův syn. Tady se jednalo o masivní průlom. Tato komedie maximálně okouzlila diváky po celém světě a Jackie Chan se stal megahvězdou. Už předtím sice v Asii točil jeden film za druhým v hlavní roli a znali ho tam, nicméně ta opravdová sláva začala až po této komedii. Jackie Chan od té chvíle natáčel jeden kasovní trhák za druhým, minimálně tedy v Asii.

  Můžeme vzpomenout takové filmy jako Odvážná hyena 1 a 2, Mladý mistr, Pán draků, samozřejmě Police Story a všechny její díly, všechny díly komedie Božská relikvie, Karate Kid a tak dále. S těmito filmy také prorazil v Hollywoodu. Tam také točil další trháky jako například tři díly Křižovatky smrti. Kromě toho dabuje i opici v animované bombě Kung Fu Panda. Jackie Chan také v Asii nahrává desky a je mimo jiné režisérem či scénáristou a ještě mnohým dalším.

  Jackie Chan se liší od svých amerických kolegů i tím, že všechny kaskadérské kousky, které ve filmech provádí, dělá on sám. To je ale u asijských herců ovládajících bojová umění úplně běžná záležitost. V USA to však tak není a možná i proto je tak oblíbený. Byl jednou ženatý a z manželství vzešel syn, herec Jaycee Chan, se kterým si však slavný otec užil i dost problémů, ze kterých ho tahal.

  Z nemanželského vztahu má dceru Ettu, se kterou však neudržuje žádný vztah. Ze začátku se poté stýkali, ale to vyšumělo. Jackie Chan hovoří několika jazyky, kromě rodné řeči také anglicky, německy, korejsky, japonsky, španělsky a thajsky. Dokonce ovládá americkou znakovou řeč.

  Před pár lety dokonce dostal filmové ocenění Oscar za celoživotní přínos filmu. Říká se, že je možná nejuznávanější hvězdou všech dob.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Morell v něm napsala:

  Myslím, že není vůbec běžné, že někomu bojové umění pořád jde,(bez ohledu na národnost) ale pokud ano, znamená to, že to člověka opravdu baví a pořád se tomu věnuje.
  Jinak je článek opravdu hezký.

  KatarinaSalvatore v něm napsala:

  Moc pěkné. Já sama osobně mám Jackieho Chána hodně ráda

  Příspěvek z 19. listopadu 2020 v 17:18, upravený po 4 minutách.
  Markom v něm napsala:

  Moc pěkný článekokTaky jeho filmy znám ( rytíři ze šanghaje, Tenkrát na východě..... );-):-)