Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jackova lucerna vydrží déle, pokud ji správně připravíte

  vydáno  •  doma a ve světě · rostliny · vyrábíme · podzim
  Oranžová dýně s vyřezaným obličejem je nejtypičtějším znakem Haloweenu. Jak ale vznikla? A co s ní, aby vydržela a neshnila?

  Týden duchů v Zoo Dvůr Králové. (25. 10. - 2. 11. 2014), © Jana Myslivečková

  Jackova lucerna

  Pověst vypráví, že kdysi žil jeden farmář jménem Jack a tomu se podařilo napálit samotného ďábla. Ten si ale nenechal líbit a drzouna Jacka odsoudil k věčnému putování temnotou mezi branami pekla a nebe. Statečný farmář si však vyrobil z kořene vodnice lucernu, vložil do ní kus žhavého uhlí a dodnes svítí na cestu všem zemřelým. Doufá, že jednoho dne jeho trest skončí a on konečně dojde pokoje. Dlouhou dobu pak lidé vyřezávali z vodnice Jackovy lucerny, aby mu v jeho nelehkém úkolu pomohli. V USA však nebyla vodnice snadno k dostání, takže na řadu přišla dýně, která následně zdomácněla i u nás.

  Aby dýně vydržela

  Vydlabaná dýně nemá dlouhou životnost, už po pár dnech se na ní začnou objevovat hnilobné skvrny nebo stopy plísně. V zahraničí se již mnoho let prodává speciální sprej Pumpkin Fresh, který tento proces výrazně zpomaluje, ale my si musíme vystačit s domácí nabídkou.

  1. Veškeré nástroje, které použijte k dekoraci dýně, předem sterilizujte ve vařící vodě. Dýni důkladně zbavte všech nečistot.
  2. Vydlabanou dýni ponořte na osm hodin do kbelíku s vodou a slabým roztokem Sava. Nechte důkladně oschnout.
  3. Dýni zevnitř řádně vytřete vazelínou, nezapomeňte ani na řezné plochy a úst.
  4. Pokud se i přesto objeví známky plísně, postříkejte ji silně naředěným Savem.
  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 31. října 2013 v 17:17.
  Pajuna99 v něm napsala:

  Pomůžeš mi prosím?

  Ahoj, když už jsme u těch dýni, mohli by jste nám prosím pomoct? Na naší škole probíhá soutěž o nejhezčí dýni. Naše třída by ráda zvítězila a proto prosím aby jste klikli na následující odkaz a dali nám na dýni like. Nezabere vám to ani minutu a nám to udělá obrovskou radost. :) https://www.facebook.com/photo.php?fbid=556051027798789&set=a.555180511219174.1073741844.115961861807710&type=1&theater

  Příspěvek z 31. října 2013 v 15:28.
  pekelka v něm napsala:

  halloween ve škole

  My každoročně slavíme hallowen ve škole, je to vždy v pátek (budeme ho mít zítra) a můžeme tam přespat.Večer asi v půl jedenácté jdeme stezku odvahy okolo hřbitova a cestou plníme různé úkoly.44

  Příspěvek z 29. října 2013 ve 14:12.
  6kobyla v něm napsal:

  Halloween

  Dýně děláme každý rok, je to bezva zábava. Halloween mám ráda. Chodíme večer s lampiónem ke kostelu, hned vedle hřbitova. SUPER!