Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak cestovat z Prahy do Brna?

  vydáno  •  Cestování
  Všiml jsem si, že někteří z vás by třeba rádi vyrazili na nějaký sraz, jenže netuší, jak se ze svého bydliště do místa dostat. Proto jsem připravil stručný návod, jak si snadno najít nejvýhodnější spojení. Pro někoho může být výhodou co nejkratší čas strávený na cestě, jiný zas dá přednost nejlevnějšímu druhu dopravy.

  V 19. století bylo běžné, že pokud neměl někdo prostředky na cestování kočárem a později železnicí, vyrazil pěšky. A to nejen kvůli výletům (Karel Hynek Mácha putoval pěšky až do Itálie), ale třeba do školy (Jan Evangelista Purkyně šel z rodných Libochovic na severu Čech až do Mikulova na jižní Moravě). Takový způsob dopravy je v dnešní době poněkud zdlouhavý a nepříliš pohodlný. Vybírat si můžeme hned z celé řady dopravních prostředků. Na vzdálenost mezi Prahou a Brnem připadá v úvahu jako nejvhodnější vlak nebo autobus. Co je lepší? Záleží na čase, který chcete cestě věnovat, vaší oblibě toho kterého dopravního prostředku a určitě svou roli bude hrát i cena!

  Díky internetu můžete mnohé údaje zjistit dopředu a zvolit nejvhodnější variantu. Stačí vědět, kdy, odkud a kam chcete cestovat. Ostatní už vám nabídne internet na adrese www.idos.cz. Pro příklad jsem vybral pár spojů, které by připadaly v úvahu pro cestu na sraz z hlavního města. Obdobným způsobem můžete vyhledat spojení z libovolného místa naší republiky.

  Pokud byste chtěli cestovat z Prahy do Brna na sraz Alíka v sobotu 14. dubna 2007 a být v Brně krátce před polednem, pak můžete vybírat mezi vlakem a autobusem. Pro srovnání uvádím také ceny plného jízdného. Pochopitelně, pokud někdo vlastní slevu na dráhy, pak pro něj může být výhodnější vlak. Děti do 15-ti let a studenti mají po předložení příslušných dokladů nárok na slevu. Jaký doklad potřebujete, to bývá většinou ke zjištění na stránkách dopravců. A pamatujte, že chcete-li cestovat pohodlně také zpátky, je vhodné si včas vybrat zpáteční spoj a nejlépe si jej též rezervovat.

  Autobus
  Z ústředního autobusového nádraží Praha Florenc odjíždí v 9 hodin a v Brně je v 11:30 u hotelu GRAND (což je velmi blízko brněnského vlakového nádraží). Urazíte 210 kilometrů a pojedete 2 hodiny, 30 minut. Po kliknutí na detailní informace se dozvíte, že tuto linku provozuje STUDENT AGENCY. Na jejích stránkách je možné zjistit cenu jízdenky (plné jízdné 180,- Kč). Vřele doporučuji včasnou rezervaci jízdenky. Autobusy bývají velmi často plně obsazeny! Další dva spoje odjíždějí v 9.15 (příjezd do Brna 11:45) a provozují je další dva dopravci. Opět je vhodné si rezervovat místenku.

  Vlak
  Pokud chcete být v poledne v Brně, musíte vlakem vyrazit dřív než autobusem. Například rychlík R 277 Slovan odjíždí z pražského hlavního nádraží už v 7:54 a v Brně budete v 11:34. Tedy za 3 hodiny 40 minut. Cesta vlaku je poněkud delší – 257 kilometrů, i jednosměrné jízdné je dražší – plné jízdné 294 Kč.

  Protože však se ze srazu pravděpodobně hodláte i vrátit, můžete použít zpáteční jízdné, které je 391 Kč pro dospělého a 196 Kč pro dítě. Protože se však sraz koná v sobotu, máte možnost použít i víkendovou síťovou jízdenku SONE+. Ta stojí 360 Kč, platí celou sobotu a platí pro skupinu až 5 lidí, z toho maximálně 2 starší než 15 let. To znamená, že pro cestu z Prahy do Brna a zpět je tato jízdenka i pro jednoho dospělého nebo dvě děti levnější než zpáteční jízdné; mohou na ni však jet i dva dospělí a k tomu tři děti do 15 let a pak je sleva ještě mnohem výraznější.

  Další zajímavé články:

  Autor: (6 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!