Kde bude bydlet?
Pro myšičku se hodí klec cca 40x30x25 cm. Výhody klece jsou zřejmé. Myš se neopéká a nezapařuje, myška může šplhat, hračky se lépe upevňují. Plastbox by měl být o něco větší. Myšce můžete podestlat například koňskými speciálními hoblinami Tier Wohl Super. Asan Pet je vhodná, pokud vám nevadí větší smrad. Piliny rozhodně ne, myšička i jiné zvíře by mohlo mít dýchací potíže.
Čím krmit?
Myš je všežravec. Základ potravy je kvalitní krmná směs. Ne ta za 15 Kč „pro hlodavce“. Dále zelenina a ovoce. Pozor, velké množství salátu, melounu, třešní, hrušek může způsobit nadýmání či naopak průjem. Občas můžete myši přilepšit sýrem, kouskem nesoleného a nekořeněného masa, jogurtem či trošičkou sádla (opravdu jen občas a malilinko!) Jako pamlsky se hodí ořechy, piškoty či dropsy, ale opět všeho s mírou.
Jak ji zabavit?
Myšky milují kolečko. Nekupujte plastové, rozkoušou ho. Lepší je síťované, do takového se nemůže zachytit ocásek, což do mřížovaného může. Do klece dejte také různé tunely. Hamakou, závěsnou houpačkou třeba ze starého trika, rozhodně nepohrdnou a různé kokosové skořápky zavěšené na stropě klece, jim udělají velkou radost. Nezapomeňte myšku pouštět na procházky.
Holka nebo kluk?
Myšky bývají živější a menší, potřebují víc zábavy a hlavně myší kamarádku. Myšáci jsou líní a mazliví (i když v porovnání s potkany stále dost divocí), dalšího samečka nesnesou. Existují případy, kdy byli dva myšáci skvělí kamarádi, ale to je výjimka. Nezkoušejte to, silnější by slabšího možná zabil. Když budete chovat myšku a myšáka, budou neustále rodit mladé. Jestli chcete jeden vrh, budiž. Ale až od 3 měsíců fyzicky dozrají. Nezapomeňte pár oddělit. A pozor, mláďata jsou pohlavně dospělá velmi brzy. Samička by neměla mít moc vrhů, jinak zemře vyčerpáním. Navíc si musíte rozmyslet, zda máte zájemce o 15 až 20 myšek.
Kde myšku koupit?
Ve zverimexu se zvířaty nezacházejí zrovna v rukavičkách, proč taky, stejně jdou k hadovi. Můžete odtamtud získat myšku sice levnou, ale vystresovanou a nemocnou. Úplně jiný přístup mají v oficiálních registrovaných chovatelských stanicích. Nepleťte si je s množírnami. V chovatelských stanicích mazlí a mluví na ně už během „dětství“. Pečlivě vybírají rodiče svých vrhů. Dbají na jejich zdraví i na povahu, zvažují, jaká mláďata budou. Narodí se vrh odpovídající standardům, nepříbuzný. Vráží do nich spoustu peněz a rozhodně to není kdovíjak výdělečné. Jedna myšička stojí okolo 200 Kč. Nedávají své odchovance hadům a nezodpovědným lidem.
Tak, to by bylo zatím vše. Doufám, že vás myši nadchly stejně jako mě a článek vám pomohl.