Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak chovám: Myš laboratorní

  vydáno  •  Mazlíčci
  Myš už dávno není jen zloděj obilí. První zmínky o myších pocházejí z Japonska, kde je cvičili na zvláštní tanec. V Egyptě myším dokonce vystavěli chrám.

  Když mají návštěvníci štěstí, mohou viděl krmení mamb myšmi., © MAFRA

  Kde bude bydlet?

  Pro myšičku se hodí klec cca 40x30x25 cm. Výhody klece jsou zřejmé. Myš se neopéká a nezapařuje, myška může šplhat, hračky se lépe upevňují. Plastbox by měl být o něco větší. Myšce můžete podestlat například koňskými speciálními hoblinami Tier Wohl Super. Asan Pet je vhodná, pokud vám nevadí větší smrad. Piliny rozhodně ne, myšička i jiné zvíře by mohlo mít dýchací potíže.

  Čím krmit?

  Myš je všežravec. Základ potravy je kvalitní krmná směs. Ne ta za 15 Kč „pro hlodavce“. Dále zelenina a ovoce. Pozor, velké množství salátu, melounu, třešní, hrušek může způsobit nadýmání či naopak průjem. Občas můžete myši přilepšit sýrem, kouskem nesoleného a nekořeněného masa, jogurtem či trošičkou sádla (opravdu jen občas a malilinko!) Jako pamlsky se hodí ořechy, piškoty či dropsy, ale opět všeho s mírou.

  Jak ji zabavit?

  Myšky milují kolečko. Nekupujte plastové, rozkoušou ho. Lepší je síťované, do takového se nemůže zachytit ocásek, což do mřížovaného může. Do klece dejte také různé tunely. Hamakou, závěsnou houpačkou třeba ze starého trika, rozhodně nepohrdnou a různé kokosové skořápky zavěšené na stropě klece, jim udělají velkou radost. Nezapomeňte myšku pouštět na procházky.

  Holka nebo kluk?

  Myšky bývají živější a menší, potřebují víc zábavy a hlavně myší kamarádku. Myšáci jsou líní a mazliví (i když v porovnání s potkany stále dost divocí), dalšího samečka nesnesou. Existují případy, kdy byli dva myšáci skvělí kamarádi, ale to je výjimka. Nezkoušejte to, silnější by slabšího možná zabil. Když budete chovat myšku a myšáka, budou neustále rodit mladé. Jestli chcete jeden vrh, budiž. Ale až od 3 měsíců fyzicky dozrají. Nezapomeňte pár oddělit. A pozor, mláďata jsou pohlavně dospělá velmi brzy. Samička by neměla mít moc vrhů, jinak zemře vyčerpáním. Navíc si musíte rozmyslet, zda máte zájemce o 15 až 20 myšek.

  Kde myšku koupit?

  Ve zverimexu se zvířaty nezacházejí zrovna v rukavičkách, proč taky, stejně jdou k hadovi. Můžete odtamtud získat myšku sice levnou, ale vystresovanou a nemocnou. Úplně jiný přístup mají v oficiálních registrovaných chovatelských stanicích. Nepleťte si je s množírnami. V chovatelských stanicích mazlí a mluví na ně už během „dětství“. Pečlivě vybírají rodiče svých vrhů. Dbají na jejich zdraví i na povahu, zvažují, jaká mláďata budou. Narodí se vrh odpovídající standardům, nepříbuzný. Vráží do nich spoustu peněz a rozhodně to není kdovíjak výdělečné. Jedna myšička stojí okolo 200 Kč. Nedávají své odchovance hadům a nezodpovědným lidem.

  Tak, to by bylo zatím vše. Doufám, že vás myši nadchly stejně jako mě a článek vám pomohl.

  Další zajímavé články:

  Autorka: (11 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 15. června 2020 ve 20:49.
  Molly58 v něm napsala:

  Špatná kolečka:
  https://www.habeo.cz/hracky-2/kolotoc-kovovy-13cm/?gclid=EAIaIQobChMIrq30m7iE6gIVmpntCh1gRQkFEAQYAiABEgJuvfD_BwE

  • Myška si v něm může zlomit packu.
  • Myška si v něm může zlomit vaz/utrhnout hlavu, kvůli držáku co je na stranách si při neopatrném běhu může dost snadno takto ublížit.
  • Neskutečný hlukot a skřepot.
  • Velmi malý průměr, pro myšku musí být alespoň 17 cm, tato mají okolo 15, někdy i méně.

  https://www.zooshop-eu.cz/produkt/hracky-pro-hlodavce/kolotoc-pro-hlodavce-plast-13-cm?gclid=EAIaIQobChMIi5jypbmE6gIVU4BQBh3lKQRhEAkYCCABEgL0E_D_BwE
  - Nejen že je kolečko neskutečně hnusný, ale jeho vzhled mu dodává na nebezpečnosti. Platí u něj totéž, co u předchozího kolotoče.
  https://www.jofikrmiva.cz/Kolotoc-pro-drobne-hlodavce-d5797.htm?gclid=EAIaIQobChMIi5jypbmE6gIVU4BQBh3lKQRhEAkYAiABEgIv9PD_BwE

  • 12 cm!!!:-o nechápu, jak tohle může někdo prodávat a ještě hůř, jak tohle může někdo kupovat.
  • Nehrozí v něm zlomení nožky.
  • Neskutečně malé.
  • Vysoké riziko zlomení páteře/utrhnutí hlavy.
  • Vysoké riziko zlomení „prstíčku“ nebo drápku.
  • Hrozný hlukot a střepot.

  https://www.e-zverinec.cz/hracky-3/plastovy-kolotoc-pro-hlodavce-14-cm/?gclid=EAIaIQobChMIqpKrpbuE6gIVw8wYCh0wXABCEAQYAiABEgJIj_D_BwE
  https://www.exo-eko.

  • Hrozí rozkousání
  • Hlukot a skřepot
  • Příliš malé, opět aspoň 17 cm.cz

  https://www.exo-eko.cz/kolotoc-lux-s-tichym-loziskem-maly-pro-hlodavce-p94988/

  • Hrozí rozkousání
  • Hlukot a skřepot
  • Příliš malé, opět aspoň 17 cm.cz

  Ideální kolečka
  https://ostatni-hlodavci.heureka.cz/trixie-treninkove-kolo-pro-mysi-male-plastove-20-cm/

  https://profizoo.cz/eshop/hlodavci/hracky-prolezacky-kolotoce/kolotoce/karlie-plastove-behaci-kolo-pro-hlodavce-prumer-18cm

  https://www.exo-eko.cz/natural-living-kolotoc-dreveny-pro-mysi-a-krecky-20cm-p40891/

  https://www.exo-eko.cz/drevene-kolo-pro-mysi-a-krecky-15cm-p189416/

  Příspěvek z 7. června 2020 ve 23:51, upravený vzápětí.
  konemy v něm napsala:

  To asi záleží na velikosti ok konkrétního kolotoče. Riziko zranění je určitě výrazně menší oproti těm klasickým s mezerami mezi dráty, kde si můžou klidně zlomit nohu. Nevím, jestli se bavíme o stejném typu koleček–jediný problém, který mě u síťovaných teoreticky napadá, je możnost zadrhnutí drápku. V tomhle ohledu je hladký povrch stoprocentně bez rizik, což je fajn, ale všechno má svá pro a proti...
  Neříkám, že moč ze dřeva nejde dostat, jen je to docela dost práce. Měla jsem myší samce, ti smrdí sami o sobě i s každodenním čištěním klecí a dřevěné vybavení by mi dost nevyhovovalo. ;-D

  Příspěvek z 7. června 2020 v 15:44.
  Jitulllinka v něm napsala:

  Ty kolečka se dají obalit papírem a pak jsou dobré ale u mřížek je velké riziko že se tam zasekne nožička/ocásek. Pokud mají hlodavci k dispozici dřevo tak většinou plast nekoušou a na moč na dřevěném stačí ocet a voda. Ale pokud je dost velké je to docela v pohodě.