Každoročně Zlatý oříšek představuje výběr jednadvaceti nominovaných dětí ve věku od 6 až 14 let prostřednictvím slavnostního televizního finále, které Česká televize vysílá vždy na Nový rok. Zlatý oříšek však již zdaleka není jen hlavní soutěž, ale komplexní systém podpory šikovných dětí ČR, který již 7 let zastřešuje Nadační fond Zlatý oříšek. I díky jeho činnosti se podařilo v roce 2019 podpořit některé děti, které soutěží v minulosti prošly, různými formami podpory a pomoci.
Zlatý oříšek se také nově rozšířil o další krajské kolo, tentokráte ve Zlínském kraji. Zástupci z krajů Středočeského, Ústeckého a nyní Zlínského tak mají díky Zlatému oříšku možnost podchycovat aktivní děti svého regionu napříč obory a nabízet jim prostor prosadit se a něco dokázat. Jak se i v letošním ročníku projevilo, mnoho dětí, které prošly krajským kolem, postoupilo do kola celostátního a umístilo se i mezi 7 vítězi. Budoucím záměrem Nadačního fondu Zlatý oříšek je postupně do projektu zapojit co nejvíce krajů České republiky a umožnit ještě většímu počtu dětí svůj talent ukázat a dál jej rozvíjet.
Vítězná sedmička
1. Roman Červinka – 14 let, České Budějovice – hra na housle
Výjimečný houslový virtuóz a držitel mnoha ocenění.
Již ve 2 letech zkoušel hrát na housle jako jeho rodiče, tenkrát mu nevadilo, že jsou papírové. Od té doby získal mnoho ocenění v Čechách i zahraničí. Ač je stále žákem ZŠ, zároveň je i nejmladším studentem Vídeňské univerzity, na kterou úspěšně složil přijímací zkoušky.
2. Štěpánka Fremlová – 9 let, Skrbeň - Bikros Racing
Velmi nadějná sportovkyně, majitelka titulu mistryně světa v BMX.
První horské kolo dostala Štěpánka ve 4 letech a zkusila si sjet závodní dráhu. Sice spadla, ale kopečky na trati ji nadchly a nadšení ji do teď neopustilo. Jezdí velmi dobře technicky, poráží kluky a ze závodů vozí cenné kovy. Naposledy z BMX World Championships 2019 v Belgii.
3. Jiří Bouška – 8 let, Kameničky – šachy
Velmi úspěšný šachista a aktuální mistr světa v rapid šachu.
Ještě ani neuměl číst a už sám trávil mnoho času nad odbornými knihami o šachu a studoval tahy. Nyní veškerý čas věnuje samostudiu hry z knih a počítačovým šachovým programům, každý víkend tráví na turnajích a vozí cenné medaile, třeba zlatou z MS v rapid šachu z Minsku v srpnu 2019.
4. Martin Novák, Natálie Vališová – 13 let, Kroměříž – Standardní a Latinsko-americké tance. V současné době nejúspěšnější taneční pár České republiky ve své kategorii
Martin s Natálkou se věnují tanci již od mateřské školy, taneční pár tvoří druhým rokem. Jsou členové národního reprezentačního týmu Českého svazu tanečního sportu a Centra talentované mládeže. Jsou velkou nadějí pro český tanec.
5. Kryštof Vaněk – 14 let, Holešov
Všestranně talentovaný a úspěšný fotograf, spisovatel, hudebník i sportovec.
Kryštof se rád dozvídá nové věci a vše, co dělá, dělá s nadšením. Ve 2 letech začal sám vyprávět vlastní příběhy, od 5 let fotografuje, od 7 hraje na flétnu, později přidal i hru na saxofon, oblíbeným sportem jsou extrémní překážkové závody, tzv. Spartan Race. A ve všem je velmi úspěšný.
6. Daniela Valešová – 13 let, Broumov – klasický balet
Mimořádně talentovaná tanečnice a sólistka v klasickém baletu.
2 a půl letou Danielu přijali do hodin baletu pro mimořádný talent. Od té doby veškerý čas věnuje baletu a přípravě na sólovou dráhu. Trénuje v baletním souboru v Hradci i v Broumově, navštěvuje individuální lekce sólistů ND, velkou část prázdnin tráví na soustředěních. A jako sólistka vystupovala v loňské sezóně v baletu Louskáček ve Vinohradském divadle.
7. Viktor Stocker – 10 let, Kladruby Vlašimi – hra na akordeon
Výjimečně talentovaný akordeonista, oceněný na mnoha českých i mezinárodních soutěžích.
Viktor měl jasno již ve 4 letech, tenkrát ho očarovala harmonika a on prohlásil, že taky na ni bude hrát. Hře na akordeon se věnuje od 6 let. Kromě studia na ZUŠ Viktor dojíždí na hodiny na Pražskou konzervatoř. Pravidelně vystupuje na mnoha koncertech a sbírá úspěchy na mezinárodních soutěžích.

Vítězové, trenéři a pořadatelé Zlatého oříšku 2019, © Nadační fond Zlatý oříšek
Na fotografii jsou v přední řadě zleva: houslista Roman Červinka, všestranný Kryštof Vaněk, tanečníci Martin Novák a Natálie Vališová, baletka Daniela Valešová, jezdkyně bikrosu Štěpánka Fremlová, akordeonista Viktor Stocker a šachista Jiří Bouška; a v zadní řadě zleva: biolog Stanislav Vosolsobě, předseda Nadačního fondu Zlatý oříšek Jiří Kotmel, ředitelka Nadačního fondu Zlatý oříšek Iva Rašková, biketrialista Václav Kolář a klavírista Jan Čmejla.

Porcování oříškového dortu, © Nadační fond Zlatý oříšek
Natáčení slavnostního televizní finále
Natáčecí den tentokráte připadl na neděli 24. listopadu, kdy jsme se společně s 21 nominovanými dětmi sešli ve studiu České televize Brno. Po příjezdu nás přivítal nečekaný klid, byli jsme zvyklí na ruch na chodbách, a tady bylo ticho. Naštěstí nás produkční ujistila, že vše je v naprostém pořádku, natáčení běží podle plánu a soutěžící jsou perfektně připravení a velmi disciplinovaní.

Studio ČT Brno, © Nadační fond Zlatý oříšek
Scénář pro tento ročník děti opět rozdělil do tří skupin a každou zastupoval jeden patron. Ondřej Havlík, dřívější moderátor Zlatého oříšku a úspěšný beat boxer, diskutoval s jezdkyní bikrosu, sálovými cyklistkami a krasojezdkyněmi, vědcem, hudebníkem a sportovcem v jedné osobě, akordeonistou, týmem děvčat se švihadly, tanečníky a plavcem. Patron Vladimír Kořen, známý propagátor vědy, hovořil se šachistou, lukostřelkyní, houslistou, baletkou, jezdcem autokrosu, pozounistou a atletem nebo s mladými herci. A patronka Šárka Kašpárková, atletka, olympijská medailistka a mistryně světa z roku 1997, vyzpovídala orientační běžkyni, tým aerobiku, klavíristku, drezérku koní, inline rychlobruslaře, ale i hornistku nebo zpěvačku.

Vladimír Kořen zkouší vyhrát šachovou partii, © Nadační fond Zlatý oříšek
Speciálními hosty, kteří se zapojili do předávání cen, byli náměstkyně ministra školství Dana Prudíková a náměstek ministra kultury Jiří Vzientek.

Tanečníci Natáliie Vališová a Martin Novák, © Nadační fond Zlatý oříšek
Moderace se opět chopili zkušení moderátoři Soňa Baranová a Ondřej Blaho. Po celou dobu natáčení oba sršeli vtipem a dobrou náladou, která pomáhala překonávat dětem trému z kamer a oslňujících světel.

Houslista Roman Červinka, © Nadační fond Zlatý oříšek
Zvlášť pak při vyhlašování vítězů, kdy by se atmosféra ve studiu dala krájet. Naštěstí s vyhlášením posledního, sedmého jména výherce, napětí trochu opadlo. Šťastní vítězové si odnášeli tradiční keramickou sošku ptáčka se zlatý oříškem v zobáčku a šek v hodnotě 20 tisíc Kč.

Úspěšný fotograf, spisovatel, hudebník i sportovec Kryštof Vaněk přebírá cenu, © Nadační fond Zlatý oříšek
Ani ostatní neodcházeli s prázdnou – opět si doma mohou vystavit krásnou křišťálovou plaketu – připomínku na nominaci mezi nejtalentovanější děti ČR pro rok 2019.

Vítězové Zlatého oříšku 2019 v televizním finále, © Nadační fond Zlatý oříšek
21 let podpory úsilí, nadání a úspěchů
Do soutěže se v tomto ročníku přihlásilo 174 dětí včetně dětských kolektivů. Nejmladšímu účastníkovi Jirkovi Bouškovi bylo 8 let, nejvíce přihlášených a následně nominovaných dětí bylo ve věku 13 let. Díky novému krajskému kolu soutěže téměř třetina soutěžících žije ve Zlínském kraji, nejdelší cestu do Brna absolvoval Jan Šmrha z Větrné Hůrky u Františkových Lázní v Karlovarském kraji.
Soutěž Zlatý oříšek je otevřena všem dětem a dětským kolektivům, které v daném roce vytvoří nebo učiní něco mimořádného nebo společensky prospěšného. Záměrně nemá kategorie a staví tak vedle sebe děti a kolektivy úspěšné v nejrůznějších oborech.
Hlavní organizátor Zlatého oříšku Mgr. Jiří Kotmel o projektu říká: „Jsme absolutně přesvědčení o tom, že pro rozvoj naší společnosti je podpora dětí, které v sobě mají chuť, nadání a zároveň schopnost na něčem intenzivně pracovat, absolutně zásadní. Takovým dětem a jejich rodičům se již 21 let snažíme být na blízku, oceňovat jejich úsilí a podporovat je.“

Zlatý oříšek – ceny, © Nadační fond Zlatý oříšek
Pro všechny zájemce jsou k dispozici internetové stránky Zlatého oříšku s fotografiemi i aktuálními informacemi o soutěžících, jak těch současných, tak i těch, kteří se soutěže zúčastnili v minulých ročnících. K dispozici je také elektronická přihláška, která je aktivována vždy při vyhlášení dalšího ročníku soutěže.