Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak dopadlo finále Zlatého oříšku 2020

  vydáno  •  Zlatý oříšek · mediální partner

  Soutěž Zlatý oříšek již od roku 1998 cíleně vyhledává a podporuje ty nejtalentovanější, nejaktivnější děti a dětské kolektivy z celé České republiky napříč obory. I letos si tak hned 1. ledna 2021 převzalo 7 dětí/souborů prestižní cenu Zlatý oříšek 2020, a to společně s finanční odměnou 20 000 Kč.

  Vítězové Zlatého oříšku 2020, © Nadační fond Zlatý oříšek

  Zlatý oříšek každoročně představuje výběr jednadvaceti nominovaných dětí a dětských kolektivů ve věku od 6 do 14 let prostřednictvím slavnostního televizního finále, které Česká televize vysílá vždy na Nový rok.

  22. ročník soutěže byl stejně jako mnoho dalších soutěží pro děti poznamenaný celosvětovou pandemií Covid-19. Kromě předkola soutěže ve Zlínském kraji se nepodařilo zrealizovat krajská předkola v dalších krajích a stejně tak do poslední chvíle nebylo jasné, zdali vzhledem k rozsahu soutěže a počtu soutěžících bude vůbec možné realizovat Zlatý oříšek ve standardním formátu včetně jeho celostátního televizního finále. Nakonec jsme ve spolupráci s Českou televizi vymysleli způsob, jak celou soutěž a především její televizní finále modifikovat, a přitom vyhovět přísným bezpečnostním opatřením.

  Nejprve jsme tedy společně s našimi odbornými poradci vybrali z došlých 150 přihlášek 21 nominovaných dětí a dětských kolektivů a za přísných bezpečnostních opatřeních rodiny těchto dětí navštívili. Jednak abychom ověřili veškeré jejich dosažené výsledky a také s nimi natočili video medailonek, dle kterého výběrová komise vzdáleně rozhodla o 7 vítězích.

  Zlatý oříšek však není jen hlavní soutěž, ale komplexní systém podpory šikovných dětí ČR, který již 8 let zastřešuje Nadační fond Zlatý oříšek. I díky jeho činnosti se podařilo v roce 2020 podpořit některé děti, které soutěží v minulosti prošly různými formami podpory a pomoci.

  Nejvíce přihlášených a následně nominovaných dětí bylo ve věku 11 let. Do soutěže se opakovaně přihlásily 2 děti a 1 tým a všichni tentokrát uspěli, 3 děti podaly přihlášku stejně jako jejich sourozenci v předchozích ročnících a 2 děti musely, bohužel, kvůli covid nákaze ze soutěže odstoupit.

  Vítězná sedmička

  1. Klub mladých debrujárů při Gymnáziu Stříbro, Ø 13 let, Stříbro – Tým mladých a nadšených vědců, kteří zábavnou, efektní i efektivní formou vysvětlují chemické a fyzikální postupy.
  Debrujár znamená zručný, šikovný v oblasti přírodních věd. Celosvětové hnutí Debrujárů vzniklo v roce 1991 v Kanadě. V roce 2003 se ke hnutí připojila i skupina žáků z gymnázia ve Stříbře pod vedením fyzikářky Jitky Soukupové. Od té doby tento tým s velkým úspěchem předvádí své fyzikální, chemické a ekologické pokusy nejen v Čechách, ale jezdí s nimi i po světě. Naposledy debrujáři zazářili na Expo Sciences International 2019 v Abú Dhabí a přivezli si zlatou medaili z výstavy za stánek Experimentuj se slavnými fyziky.

  Klub mladých debrujárů, © Nadační fond Zlatý oříšek

  2. Kollert Richard, 12 let, Praha – hra na housle
  Výjimečný houslový virtuóz s přízviskem zázračné dítě, držitel mnoha českých i zahraničních cen. Richard se narodil v Japonsku, na základní školu dochází v Čechách, hru na nástroj studuje ve Švýcarsku stejně jako jeho starší bratr, také vítěz ZO. Richard hraje na housle od svých 3 let, od 5 let koncertuje. Již v té době si ho jako spoluhráče vybral Pavel Šporcl a nastudovali spolu Vivaldiho koncert. Od té doby hrál s mnoha velkými hudebními tělesy v mnoha zemích světa i s významnými hudebníky. Obrovský úspěch měl např. loni na Mezinárodní soutěži ruské televize „Russia Kultura“, kde ve finále hrál s Moskevským filharmonickým orchestrem.

  Houslista Richard Kollert, © Nadační fond Zlatý oříšek

  3. Lubbadová Nora, 11 let, Praha – hra na klavír
  Výjimečně talentovaná klavíristka, oceněná na mnoha českých i mezinárodních soutěžích, pro kterou je klavír součást života. Nora hraje na klavír od 4 let. Do té doby doma klavír ani neměli, zato od té doby, co klavír v bytě stojí, musí Noru od něj odhánět. Cvičí dokonce i na dovolené, kam s sebou Nora vozí rolovací silikonový pás s klaviaturou. Je velmi ambiciózní a i díky tomu byla vybraná jako stipendistka na roční mistrovský kurz k lektoru Kahánkovi. Jejím snem je koncertovat ve velkém, zcela vyprodaném sále. A to se jí již daří, letos online např. při vystoupení na hudebním festivalu Pražské jaro 2020 nebo na mezinárodní online soutěži v Hongkongu – 2020 The Chopin Avenue Piano Competition Online, kde získala nejen 1. cenu ve své kategorii, ale i speciální cenu za interpretaci F. Chopina.

  Klavíristka Nora Lubbadová, © Nadační fond Zlatý oříšek

  4. Mach Daniel, 12 let, Kolín – dálkové plavání
  Nejúspěšnější dálkový plavec ČR ve své kategorii, kterého ani chlad nezastaví. Dan se naučil plavat v 6 letech. Plave rychlostní tratě v bazénu, ale zaměřil se hlavně na ty dálkové na volné vodě. Od letošního jara, kdy byl bazén z nařízení vlády zavřený, dostal od rodičů neoprenový oblek a začal trénovat venku už v 8 °C „teplé“ vodě. Díky
  tomu si neuvěřitelně posílil fyzičku, což se projevilo na letošním úspěchu: získal nejen 1. místo na Letním Mistrovství České republiky žactva v dálkovém plavání na 5 km žáků, ale stal se i celkovým vítězem Českého poháru v dálkovém plavání v kategorii žáci.

  Plavec Daniel Mach, © Nadační fond Zlatý oříšek

  5. Marek Vítězslav, 12 let, Pardubice – motokros
  Velmi nadějný sportovec, majitel titulu rytíř motocyklového sportu z roku 2019. Vítek se narodil do motokrosové rodiny: otec, děda i bratr matky byli motokrosoví závodníci a Vítek na motorce jezdí od 3 let. První závod absolvoval již ve 4 letech a v 9 letech získal bronz na mistrovství Evropy. Rok 2019 byl pro Vítka velmi úspěšný: stal se vítězem světového poháru i Mistrem Evropy ve třídě 65 ccm, Mezinárodním mistrem ČR ve třídě 65 ccm i ve třídě 85 ccm. Jenže rok 2020 přinesl mnoho zákazů, závody v Čechách i zahraničí musely být zrušené, a tak Vítek každý víkend pilně trénuje jízdu na náročné pískové trati v Čermné a denně pracuje na své tělesné kondici.

  Závodník Vítězslav Marek, © Nadační fond Zlatý oříšek

  6. Šrámková Andrea, 14 let, Hradec Králové – tanec, balet
  Mimořádně talentovaná tanečnice a sólistka v klasickém baletu, která trénuje třeba i v obýváku. Andrea je pohybově velmi nadaná, dařilo se jí i v moderní gymnastice, tancuje všechny druhy tance a má ráda sport v každé formě, ale největších úspěchů dosahuje v baletu. Poslední úspěch před Covidem bylo vítězství v konkurzu na sóla pro balet Louskáček v Divadle na Vinohradech, 2 zlaté medaile na národní kvalifikaci Dance World Cup s pozváním na finále DWC do Itálie, a před tím samé zlaté medaile za sólo balet Kitri, Faraonova dcera nebo sólo moderní tanec v soutěžích Grand Prix Dance Olomouc, Baletní mládí Praha, Ave Bohemia Praha.

  Tanečnice Andrea Šrámková, © Nadační fond Zlatý oříšek

  7. VOJA tým: Dvořák Vojtěch/Vávra Jan, Ø 13,5 let, Roudnice nad Labem – vesmír a kosmonautika
  Akční tým, který dokonale ovládá práci s moderní technologií a náročné překážky chápe jako výzvu. Tým vznikl v roce 2020, náhodou, díky Covidu, aby se kluci nenudili, když nemohli do školy. Na poslední chvíli podali přihlášku do soutěže Moon Camp Challenge pořádané Evropskou kanceláří pro vzdělávání o vesmíru – ESERO. Úkolem soutěže bylo navrhnout a vymodelovat s využitím softwaru Tinkercad základnu na Měsíci, která udrží naživu minimálně 2 astronauty. Jenže soutěž byla jen pro skupiny, proto vznikl VOJA tým. Během měsíce a půl Vojta s Honzou intenzivně pracovali na své základně a vyhráli 1. místo v kategorii do 14 let Explorers v konkurenci 135 týmů z 24 zemí světa.

  O soutěži Zlatý oříšek

  Soutěž Zlatý oříšek je otevřena všem dětem a dětským kolektivům, které v daném roce vytvoří nebo učiní něco mimořádného nebo společensky prospěšného. Soutěž záměrně nemá kategorie a staví tak vedle sebe děti a kolektivy úspěšné v nejrůznějších oborech.

  Půvab Zlatého oříšku je tedy v rozmanitosti oborů. Je ale samozřejmě velmi těžké porovnat výkony z různých oblastí a vodítkem pro výběrovou komisi jsou tak prokazatelné výsledky v přehlídkách, závodech, soutěžích nebo jinak doložené úspěchy. Ze všech soutěžících vybere odborná komise 21 nominovaných. Komisi tvoří fundovaní odborníci z jednotlivých oborů, kteří posuzují soutěžící na základě zaslaných výsledků, úspěchů a krátkého videoklipu. Ten zachycuje jednotlivce nebo skupinu „v akci“ a stává se pak rovněž důležitým podkladem pro výběr sedmi vítězů.

  Vítězové a pořadatelé Zlatého oříšku 2020, © Nadační fond Zlatý oříšek

  Natáčení slavnostního televizní finále

  Jak bylo uvedeno, do poslední chvíle nebylo jasné, zda se 22. ročník soutěže zlatý oříšek vůbec uskuteční. Nakonec se ve spolupráci s Českou televizí podařilo vše vymyslet tak, aby celá soutěž včetně jejího slavnostního televizního finále mohlo proběhnout.

  Natáčecí den připadl na neděli 29. listopadu s tím, že vše bylo uzpůsobeno aktuální pandemické situaci. Abychom zajistili bezpečnost a ochranu zdraví, na natáčení ve studiu bylo ze všech 21 nominovaných pozváno pouze sedm vítězů, ale všichni ostatní soutěžící také dostali svou příležitost a natáčení s nimi proběhlo distančně přes sociální média.

  Pořad opět skvěle moderovali Soňa Baranová a Ondřej Blaho a společně s letošními patrony, kterými byli mladý český herec Matyáš Valenta, moderátorka, modelka, herečka Naomi Adachi a moderní gymnastka Monika Vlčková (Míčková), postupně představili vítěze i všechny nominované.

  Natáčení ve studiu, © Nadační fond Zlatý oříšek

  Výběr oborů letošních talentovaných a šikovných dětí byl jako vždy pestrý, a tak se diváci České televize na Nový rok seznámili s klavíristkou, trumpetistkou, houslistou, baletkou, krasobruslařkou, plavcem, programátorkou, spisovatelkou, ilustrátorkou, malířkou, vědci, motorkáři, tanečníky, mažoretkami, ekology i těmi, co rádi pomáhají druhým. A jako překvapení zazněly pro všechny přítomné vítěze zdravice významných osobností: klavírní virtuóz Ivo Kahánek pogratuloval Noře Lubbadové, mistr světa ve freestyle motokrosu Libor Podmol ocenil výsledky Vítězslava Marka, spolupracovník NASA Matyáš Šanda pozdravil kluky z VOJA týmu, houslový virtuóz Pavel Šporcl blahopřál Richardovi Kollertovi, televizní moderátor Daniel Stach podpořil tým Debrujárů, olympionik Rostislav Vítek vyzdvihl výkony Daniela Macha a Petr Zuska umělecký šéf Baletu ND ohodnotil skvělé úspěchy Andrey Šrámkové.

  Vyhlášení vítězů letos proběhlo bez každoročního napětí a velkých očekávání. Přítomné děti již předem věděly, že si odnesou tradiční cenu, tedy keramickou sošku ptáčka se zlatý oříškem v zobáčku a šek v hodnotě 20 tisíc korun. A gratulace letošního hosta náměstka ústředního školního inspektora ČR Ondřeje Andryse musela být sice jen symbolická, ale o to vyzněla upřímněji.

  Zlatý oříšek – cena, © Nadační fond Zlatý oříšek

  Ale i ti, co přímo nevyhráli, nepřišli zkrátka: poštou jim byla doručena krásná křišťálová plaketa – připomínka na nominaci mezi nejtalentovanější děti ČR pro rok 2020.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 23. ledna 2021 v 5:47.
  verbum v něm napsal:

  Je to radost čist... tolik super mladých lidí, kteří něco umí a dokáží tim dělat radost druhému člověku.

  Takové znam i tady na Aliku...

  Příspěvek z 16. ledna 2021 ve 20:09.
  Kubik111 v něm napsal:

  Ta hlavní cena je pěkná:-Dokok

  Příspěvek z 16. ledna 2021 v 19:54.
  elísek1 v něm napsala:

  gratuluji všem vítězům8-Djinak krásný článek pět tlapek