Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak dopadlo finále Zlatého oříšku 2021

  vydáno  •  Zlatý oříšek · mediální partner

  Soutěž Zlatý oříšek bude brzy slavit čtvrtstoletí své existence. Její první ročník proběhl v roce 1998 a od té doby se organizátorům podařilo vyhledat v České republice více jak tři tisíce talentovaných dětí, dvojic či dětských kolektivů ve věku od 6 do 14 let.

  Zlatý oříšek – cena, © Nadační fond Zlatý oříšek

  Zlatý oříšek každoročně představuje výběr jednadvaceti talentovaných dětí prostřednictvím slavnostního televizního finále, které Česká televize vysílá již tradičně na Nový rok. I letos tak 1. ledna 2022 mohli diváci ČT2 obdivovat výkony finalistů soutěže a tipovat, kdo z nich si na konci pořadu odnese ze studia prestižní cenu Zlatý oříšek 2021, a to společně s finanční odměnou 20 000 Kč.

  Stejně jako předchozí ročník Zlatého oříšku byl i ten letošní poznamenaný celosvětovou pandemií Covid-19. Kromě předkola soutěže ve Zlínském kraji se bohužel nepodařilo zrealizovat krajská předkola v žádném z dalších krajů a velké nejasnosti panovaly i ohledně natáčení celostátního televizního finále. Nakonec jsme po dohodě s Českou televizi využili formát natáčení z loňského roku, upravený tak, abychom minimalizovali zdravotní rizika pro všechny účastníky, tedy jak pro děti a jejich doprovod, tak i pro natáčecí štáb.

  Už samotný počet přihlášek do 23. ročníku Zlatého oříšku převýšil naše očekávání. Navzdory tomu, že mnoho soutěží, turnajů a sportovních klání bylo zrušeno, se nám přihlásilo 152 talentovaných dětí a dětských kolektivů ze všech koutů České republiky a naprosto různých, mnohdy velmi specifických oborů lidské činnosti.

  Naši odborní poradci tak stáli před více než nelehkým úkolem vybrat 21 nejobdivuhodnějších z nich, které jsme následně navštívili v jejich domácím prostředí, ověřili výsledky uvedené v přihlášce, zjistili rozhovorem s rodiči či jejich trenéry další podrobnosti a současně natočili krátké video medailonky. Na základě námi shromážděných podkladů pak výběrová komise hlasováním na dálku rozhodla o 7 vítězích soutěže Zlatý oříšek 2021.

  Vítězové Zlatého oříšku 2021, © Nadační fond Zlatý oříšek

  Výkony přihlášených talentovaných dětí jsou ale natolik pozoruhodné, že sedm vítězných pozic je jen špičkou ledovce, skrývajícího další a další zlaté poklady. Komplexní systém podpory nadaných dětí ČR již 9 let zastřešuje Nadační fond Zlatý oříšek, který se kromě organizace soutěže, komunikace s médii, dárci a sponzory, věnuje také osvětové činnosti a finanční a materiální podpoře všech dětí, které soutěží úspěšně v minulosti prošly.

  Stručná statistika finalistů soutěže

  Do finále soutěže se probojovalo 8 chlapců, 11 dívek, 1 taneční pár a 1 sportovní tým. 8x své zastoupení měli sportovci, 8x mladí umělci, 5 finalistů pak soutěžilo v jiných oborech – astronomie, zeměpis, biologie; logika; literatura; fotografování; rybářství.

  Nejpočetnější zastoupení měla Praha a Jihomoravský kraj (4 finalisté), následoval Olomoucký kraj (3 finalisté), kraje Středočeský, Plzeňský, Jihočeský a Zlínský (po 2 finalistech) a kraje Pardubický a Vysočina (po 1 finalistovi).

  Věkové zastoupení bylo ve finálové jednadvacítce následující: jednotlivci – 3x 14 let, 5x 13 let, 6x 12 let, 2x 11 let, 2x 10 let,1x 8 let; sportovní tým – průměrný věk 14 let, taneční dvojice – průměrný věk 12,5 roku.

  Vítězové Zlatého oříšku 2021

  1. Jan Herzig, 13 let, astronomie, zeměpis, biologie, Horšovský Týn – Plzeňský kraj

  Nadšený astronom a popularizátor přírodních věd, úspěšný řešitel řady olympiád, který v celostátní kole astronomické olympiády 2020/2021 zvítězil nad svým soupeřem na 2. místě s náskokem neuvěřitelných 30 bodů.

  Honza byl od dětství velmi zvídavé dítě, první složitější slova uměl v devíti měsících, ve dvou letech už mluvil v souvětích, od čtyř četl, v šesti vymýšlel, psal a ilustroval samostatné komiksové sešity nových příběhů svého oblíbeného Čtyřlístku. Již několik let ho fascinuje vesmír, doma má dva dalekohledy, dojíždí na specializovaný kurz do planetária v Plzni, připravuje odborné přednášky na vybraná témata, prezentuje je rodině a spolužákům a zveřejňuje je na YouTube. Umí vystihnout potřeby posluchačů a připoutat jejich pozornost i ke složitým vědeckým tématům. Hodně čte, za měsíc klidně i 20 knih, rád píše vlastní texty, pro spolužáky na gymnáziu vytváří fyzikální „kuchařku“. Myslí ještě rychleji, než mluví.

  2. Matthew Stephen Hockaday, 14 let, hra na zobcovou flétnu, klarinet a klavír, Olomouc – Olomoucký kraj

  Výjimečný hudební talent, držitel mnoha českých i zahraničních cen, hráč na několik hudebních nástrojů, z nichž ale žádný neupřednostňuje. Miluje publikum – přítomnost diváků dělá jeho výkony ještě excelentnějšími.

  Matthew Stephen Hockaday, © Nadační fond Zlatý oříšek

  Matthew se narodil v bilingvní rodině, do 6 let žil ve Velké Británii, tam začal hrát na flétnu, hned po příjezdu do Čech k ní přidal klarinet, klavír a také zpěv. V současné době uvažuje o hře na další dva nástroje – tenorovou flétnu a housle. Díky vynikající angličtině nemá problém s aktivní účastí na zahraničních workshopech, po celém světě má spoustu přátel – mladých hudebníků, začal se soukromě učit německy, aby se mohl aktivně účastnit workshopů i v německy mluvících zemích. Je neuvěřitelně cílevědomý, perfekcionista, má smysl pro fair play, bytostně nesnáší nepravdu a nespravedlnost.

  3. Laura Mohylová, 11 let, klasický balet, moderní tanec, sólový zpěv, muzikálové herectví, hra na flétnu, klarinet, klavír, harfu, Olomouc – Olomoucký kraj

  Multifunkční talentovaná baletka, mistryně světa v kategorii Klasický balet a vicemistryně světa v kategorii Song and Dance, muzikálová zpěvačka a tanečnice, hráčka na několik hudebních nástrojů, která si najde čas i na vlastní sociální projekty.

  Laura je od malička nesmírně samostatné, pozitivní, usměvavé a současně tvrdohlavé dítě s vlastním vyhraněným názorem a vysokými nároky na sebe sama, ve všem, co dělá, chce být nejlepší. Její cesta k životní lásce, baletu, je víc než úsměvná. Dostala se k němu na doporučení dětské lékařky kvůli plochým nohám ve 3 letech a rodiče byli předem upozorněni, že baletka z ní opravdu nikdy nebude. Daří se jí vše, na co sáhne. Kromě baletu sbírá ceny i jinde – zpívá ve sboru, věnuje se sólovému zpěvu, hraje na 4 hudební nástroje, tančí a zpívá v muzikálech. Divadlo, hudba a tanec jsou pro ni jako opojná droga, své publikum miluje.

  4. Alexandra Pokorná, 12 let, hra na cimbál a zpěv, Brno – Jihomoravský kraj

  Úspěšná hráčka na originální hudební nástroj, výrazná osobnost, která miluje „obě tváře“ cimbálu, jak hraní s cimbálovou muzikou, tak i sólovou hru, a která navzdory tomu, že nerada cvičí, dosahuje výjimečných výsledků.

  Alexandra Pokorná, © Nadační fond Zlatý oříšek

  V 5 letech Saša uspěla v konkurzu do Valášku (folklórní soubor), při zpěvu stála hned u cimbálu a pořád po něm pokukovala. Tak dlouho, až si toho všiml i pan učitel a nabídl Saše a rodičům, ať se na něm začne učit hrát. Od té doby je cimbál její láskou, 4 hodiny týdně zkouší v cimbálce, další 2 hodiny týdně se pravidelně věnuje zpěvu. Od mala je velmi společenská, živá, spíše „předváděcí“ typ – baví ji výsledek, ne příprava. Ale když si něco zamane, jde si za tím. Na soutěži se vybičuje a podá naprosto excelentní výkon. Ráda tančí a zpívá, je vítězkou mnoha regionálních, zemských a mezinárodních soutěží, v roce 2021 zvítězila na Mezinárodním festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí, rok předtím byla druhá. Najde si čas i na sport, ráda lyžuje, jezdí na wakeboardu a závodně hraje tenis.

  5. Tereza Valentová, 14 let, tenis, Praha

  Naděje českého tenisu, která sbírá jedno ocenění za druhým, pracovitá a disciplinovaná hráčka, která tenis miluje a podřizuje mu veškerý svůj čas. Za tým by dala duši a dle slov trenéra „kdyby měla sníst antuku (povrchová vrstva venkovních hřišť), tak ji pro vítězství zbaští.“

  Tereza Valentová, © Nadační fond Zlatý oříšek

  Maminka Terku na kurty vozila už jako miminko, ve dvou letech měla svou vlastní plastovou raketu a její nejčastější věta byla: „Tati, pojď se mnou hrát.“ S „opravdovým“ tenisem začala Tereza ve čtyřech letech. Úspěšně se v dětství věnovala i basketbalu, „dělat“ obojí se ale nedalo stíhat, musela se tedy rozhodnout, zvítězil tenis. V současnosti hraje za tenisový klub Sparta Praha. Přihlášku do Zlatého oříšku podali rodiče na doporučení Českého tenisového svazu, který Terku považuje za jeden z největších juniorských talentů. Nejzásadnější pro její současné úspěchy je podle ní samotné to, že tenis ji prostě odjakživa neuvěřitelně baví a vítězství jí přináší pocit vnitřního uspokojení.

  6. Zdeněk Vlach, 11 let, rybářství, Ždírec nad Doubravou – Kraj Vysočina

  Skromný kluk s neuvěřitelnou výdrží, dva roky po sobě vede rybářské žebříčky do 15 let, jeho dosavadní největší úlovek je čtrnáctikilogramový kapr, který měřil 92 cm. U rybníka vydrží sedět hodiny, když prší, klidně vstane o půlnoci a jde sbírat rousnice (velké žížaly).

  Ryby jsou Zdeňkovou velkou vášní, čas strávený u vody je hlavní náplní jeho volného času, dle slov babičky by nejradši „byl na rybách furt“. V létě jezdí na tábor, kde je pro svou samostatnost, šikovnost a obratnost „hvězdou“ – umí uvařit jídlo pro všechny, učí děti, jak správně navázat návnadu a jaký uzel použít, ukáže jim, v čem dělají chybu a jak se jí vyvarovat.

  7. Monika Železníková, 13 let, běh, atletika, biatlon, Babice u Uherského Hradiště – Zlínský kraj

  Výjimečný atletický talent, nadaná biatlonistka a běžkyně, na otázku, který sport ji baví víc, odpovídá, že všechny stejně a na nekonečno. S mladším bráškou soutěží v počtu získaných medailí, sama už jich má více jak 230.

  Monika Železníková, © Nadační fond Zlatý oříšek

  Monika je neobyčejně pohybově nadaná, stíhá toho třikrát víc než ostatní, má svůj vlastní neutuchající „vnitřní motor“, po vítězném závodu je schopna bez zadýchání a s přehledem odpovídat na otázky reportérů, zatímco okolo ní „padají“ vyčerpáním do cíle další závodnice. Daří se jí vše, čeho se „dotkne“. Několikanásobná vítězka mistrovství České republiky v letním biatlonu a přespolním běhu, nejlepší žena v běhu na 5 km a nejlepší mladší žákyně ČR v běhu na 1 500 metrů lituje jen toho, že už kvůli tréninkům, hře na flétnu a výtvarnému oboru v ZUŠ „nedává“ aerobik, se kterým kdysi začínala.

  O soutěži Zlatý oříšek

  Soutěž Zlatý oříšek je otevřena všem dětem a dětským kolektivům, které si již prošly významnými úspěchy nebo se přičinily o něco mimořádného či společensky prospěšného. Soutěž záměrně nemá kategorie a staví tak vedle sebe děti úspěšné v nejrůznějších oborech.

  Půvab Zlatého oříšku tkví právě v rozmanitosti oborů. Vodítkem pro výběrovou komisi jsou pak prokazatelné výsledky v přehlídkách, závodech, soutěžích nebo jinak doložené úspěchy. Ze všech soutěžících vybírá komise 21 dětí nominovaných do televizního finále soutěže.

  Komisi tvoří renomovaní odborníci na jednotlivé oblasti a obory lidské činnosti, kteří posuzují každého soutěžícího na základě všech námi získaných podkladů – informací z přihlášky, přehledu jeho úspěchů, námi ověřených výsledků dítěte, rozhovoru s rodiči, učiteli či trenéry a natočeného videoklipu. Ten vizualizuje oceňované schopnosti a dovednosti přihlášeného dítěte v autentickém domácím prostředí, ale zachycuje i jeho výkony v soutěžích a závodech.

  Vítězství ve Zlatém oříšku je pro děti především morálním oceněním, ale nese s sebou i finanční podporu. Děti a kolektivy, které zvítězí, získají v rámci novoročního televizního finále sošku ptáčka se zlatým oříškem v zobáčku a také šek na 20 000 Kč. Navíc mají možnost ukázat ostatním, co umějí, a zviditelnit se v médiích. Finálová nominace s sebou také následně přináší více nabídek a příležitostí vystoupit na veřejnosti nebo intenzivněji spolupracovat s odborníky na daný obor.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!