Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak dopadlo finále Zlatého oříšku 2022

  vydáno  •  Zlatý oříšek · mediální partner

  Zlatý oříšek každoročně představuje výběr jednadvaceti dětí prostřednictvím slavnostního televizního finále, které Česká televize vysílá již tradičně na Nový rok. I letos bylo 7 z nich oceněno prestižní cenou Zlatý oříšek 2022, a to společně s finanční odměnou 20 000 Kč.

  Vítězové Zlatého oříšku 2022, © Nadační fond Zlatý oříšek

  Po dvou covidem ovlivněných ročnících se konečně Zlatý oříšek mohl vrátit v plné síle. Už samotný počet přihlášek do 24. ročníku převýšil naše očekávání. Své přihlášky zaslalo přes 150 talentovaných dětí a dětských kolektivů ze všech koutů České republiky a naprosto různých, mnohdy velmi specifických oborů lidské činnosti.

  Naši odborní poradci tak stáli před více než nelehkým úkolem vybrat 21 nejobdivuhodnějších z nich k nominaci na cenu Zlatý oříšek 2022. Ty jsme následně navštívili v jejich domácím prostředí, ověřili výsledky uvedené v přihlášce, zjistili rozhovorem s rodiči či jejich trenéry další podrobnosti a současně natočili hodnotící video medailonky, které jsou dostupné YouTube a na webu Zlatého oříšku v profilech nominovaných dětí. Na základě námi shromážděných podkladů pak výběrová komise hlasováním rozhodla o 7 vítězích soutěže Zlatý oříšek 2022.

  Zlatý oříšek – cena, © Nadační fond Zlatý oříšek

  Výkony přihlášených talentovaných dětí jsou ale natolik pozoruhodné, že sedm vítězných pozic je jen špičkou ledovce skrývajícího další a další zlaté poklady. Komplexní systém podpory nadaných dětí ČR už 10 let zastřešuje Nadační fond Zlatý oříšek, který se kromě organizace soutěže, komunikace s médii, dárci a sponzory, věnuje také osvětové činnosti a finanční i materiální podpoře všech dětí, které soutěží úspěšně v minulosti prošly.

  Stručná statistika finalistů soutěže

  Do finále soutěže se probojovalo 11 chlapců, 7 dívek, 1 taneční pár a 1 sportovní tým. 10x své zastoupení měli sportovci, 4x hudebníci, 3x všestranní umělci, 4 finalisti pak soutěžili v jiných oborech – tanec, literatura, logika a pečení dortů.

  Věkové zastoupení bylo ve finálové jednadvacítce následující: jednotlivci – 6x 14 let, 7x 13 let, 4x 12 let, 2x 11 let, 1x 10 let, sportovní tým – průměrný věk 12 let, taneční dvojice – průměrný věk 13,5 roku.

  Janek Paška

  12 let, hra na bicí, el. kytaru, klavír, folklorní zpěvy a tance, Buchlovice, Zlínský kraj

  Janek už v roce a půl doma pochodoval s kytarou a do všeho bubnoval. Na bicí začal hrát v pěti letech. Nejdřív na elektronické, v osmi letech pak dostal profesionální. Kromě excelentního hraní na bicí Janek zpívá a tančí ve folklorním souboru.

  Karolína Miková

  13 let, balet a karate, Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

  Karolína Miková, © Nadační fond Zlatý oříšek

  Karolína se dostala k oběma disciplínám skrze o dva roky staršího bratra už v pěti letech. A obojí ji baví stejně. Karate a balet, podle Karolíny, mají společný rozsah. Jiné je ale dýchání, držení těla i určitá tvrdost. První příčky na závodech plní doma i v zahraničí.

  Jan Štípek

  14 let, sportovní lezení, umělé stěny a skály, Ústí nad Labem, Ústecký kraj

  Honza poprvé vyzkoušel lezeckou stěnu v šesti letech a hned se chtěl lezení věnovat. Vedle stěn v halách trénuje ve skalách na obtížnostních stezkách. Jeho běžný trénink trvá až 6 hodin. Několik minut lezení totiž vyžaduje následnou půlhodinu odpočinku.

  Petr Beran

  11 let, logika a matematika, České Budějovice, Jihočeský kraj

  Petra k účasti ve Zlatém oříšku doporučila jeho učitelky z Mensy. Rád hraje hry, zkouší hlavolamy a vymýšlí vlastní. Rubikových kostek má celou sbírku. Rád také staví z Lega, navštěvuje vzdělávací a technologická centra v ČR i v zahraničí. Vedle toho hraje také tři roky na klavír a flétnu.

  Sebastian Cretan

  12 let, hra na pozoun, baryton a klavír, Chodová Planá, Plzeňský kraj

  Sebastian Cretan, © Nadační fond Zlatý oříšek

  Sebastian chtěl od malička hrát na dechový nástroj. Ve třech letech začal na zobcovou flétnu, v devíti dostal první plastový pozoun. K tomu přidal klavír a nedávno ještě baryton (příbuzný nástroj pozounu). Sebastian se rád vyjadřuje hudbou, zkouší i skládat vlastní skladby. Volný čas tráví rád s kamarády a jeho koníčkem jsou traktory.

  Julie Ptáčková a Patrik Pařízek

  13 a 14 let, latinskoamerické tance a standard, Kojetín, Zlínský kraj

  Julie Ptáčková a Patrik Pařízek, © Nadační fond Zlatý oříšek

  Julie tančí od šesti let, Patrik od sedmi let. A spolu rok a půl. Nominaci ve Zlatém oříšku už měli loni a od té doby udělali velký pokrok. Pravidelně jezdí na tréninky do italského Udine. Patří mezi nejmladší soutěžící ve své kategorii. To je teď jejich největší výzva. Trénují obvykle 3x týdně, před soutěží každý den.

  Magdaléna Paťhová

  14 let, literární činnost, psaní povídek a románů, Trhový Štěpánov, Středočeský kraj

  Magdaléna Paťhová, © Nadační fond Zlatý oříšek

  První povídku napsala Magdaléna v osmi letech. Od jedenácti let pravidelně přispívá do zpravodaje Trhového Štěpánova. Knihy její rodina nechává tisknout v malém nákladu z vlastních zdrojů v tiskárně v Olomouci. Magdaléna má velkou podporu u svých učitelů a starosty Trhového Štěpánova.

  O soutěži Zlatý oříšek

  Soutěž Zlatý oříšek je otevřena všem dětem a dětským kolektivům, které si již prošly významnými úspěchy nebo se přičinily o něco mimořádného či společensky prospěšného. Soutěž záměrně nemá kategorie a staví tak vedle sebe děti úspěšné v nejrůznějších oborech.

  Půvab Zlatého oříšku tkví právě v rozmanitosti oborů. Vodítkem pro výběrovou komisi jsou pak prokazatelné výsledky v přehlídkách, závodech, soutěžích nebo jinak doložené úspěchy. Ze všech soutěžících vybírá komise 21 dětí nominovaných do televizního finále soutěže. Komisi tvoří renomovaní odborníci na jednotlivé oblasti a obory lidské činnosti, kteří posuzují každého soutěžícího na základě všech námi získaných podkladů – informací z přihlášky, přehledu jeho úspěchů, námi ověřených výsledků dítěte, rozhovoru s rodiči, učiteli či trenéry a natočeného videoklipu. Ten vizualizuje oceňované schopnosti a dovednosti přihlášeného dítěte v autentickém domácím prostředí, ale zachycuje i jeho výkony v soutěžích a závodech.

  Vítězství ve Zlatém oříšku je pro děti především morálním oceněním, ale nese s sebou i finanční podporu. Děti a kolektivy, které zvítězí, získají v rámci novoročního televizního finále sošku ptáčka se zlatým oříškem v zobáčku a také šek na 20 000 Kč. Navíc mají možnost ukázat ostatním, co umějí, a zviditelnit se v médiích. Finálová nominace s sebou také následně přináší více nabídek a příležitostí vystoupit na veřejnosti nebo intenzivněji spolupracovat s odborníky na daný obor.

  Za dobu svého trvání Zlatý oříšek podpořil mnoho talentovaných, nadaných a aktivních dětí z celé republiky. Řada soutěžících dosáhla mimořádných úspěchů a jsou dnes ve svém oboru pojmem.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 20. ledna 2023 v 17:36.
  Corgi v něm napsala:

  Pěkný článek pět tlapek

  Příspěvek z 20. ledna 2023 v 5:40.
  Jindrák v něm napsal:

  dobry den clanek je super napsanej jindra