Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Jak dopadlo finále Zlatého oříšku 2023

    Soutěž Zlatý oříšek v uplynulém roce oslavila čtvrtstoletí své existence a za tuto dobu se i díky České televizi a slavnostnímu novoročnímu televiznímu finále zapsala jako značka, která přispívá rozvoji nadaných a šikovných dětí České republiky, podchycuje a podporuje jejich obrovský potenciál a snaží se pozitivně ovlivňovat rozvoj jejich talentu.

    Vítězové Zlatého oříšku 2023, © Nadační fond Zlatý oříšek

    Za uplynulých 25 let Zlatý oříšek objevil a podpořil stovky nadaných, tvůrčích a aktivních dětí ve věku od 6 do 14 let, do projektu se přihlásilo téměř 3 500 dětí a náročným sítem jich mezi nominované prošlo téměř 700. S mnoha z nich se dnes potkáváme jako s dospělými vrcholovými sportovci, umělci, ale i vedoucími pracovníky v nejrůznějších oborech nebo jako s pedagogy a vedoucími zájmových činností, kteří své zkušenosti předávají dalším generacím.

    25. ročník Zlatého oříšku opět představil výběr jednadvaceti nadaných dětí ve slavnostním televizním finále, které Česká televize vysílá tradičně na Nový rok. 1. ledna 2024 mohli diváci ČT2 opět obdivovat výkony finalistů soutěže a tipovat, kdo z nich si na konci pořadu odnese sošku Zlatý oříšek 2023, a to společně s finanční odměnou 20 000 Kč.

    Zlatý oříšek – cena, © Nadační fond Zlatý oříšek

    Své přihlášky do jubilejního ročníku zaslalo přes 140 talentovaných dětí a dětských kolektivů z celé České republiky z velmi pestrých oborů lidské činnosti. Naši odborní poradci tak opět stáli před nelehkým úkolem vybrat 21 nejobdivuhodnějších z nich, které jsme následně navštívili v jejich domovech, ověřili výsledky jejich činnosti uvedené v přihlášce, zjistili rozhovorem s rodiči nebo jejich trenéry další podrobnosti a natočili soutěžní video medailonky. Na základě těchto shromážděných podkladů pak výběrová komise hlasováním rozhodla o 7 vítězích soutěže Zlatý oříšek 2023.

    Vítězná sedmička je ale jen třešničkou na dortu, který představuje další zlaté poklady ukryté v nadaných dětech České republiky. Komplexní systém podpory takových dětí už více než 10 let zastřešuje Nadační fond Zlatý oříšek, který se kromě organizace soutěže, komunikace s médii, dárci a sponzory věnuje i osvětové činnosti a finanční a materiální podpoře všech dětí, které soutěží úspěšně v minulosti prošly.

    Zlatý oříšek 2023 – vítězové

    Dětský pěvecký sbor Radost Praha

    věkový průměr 14 let, sborový zpěv, Praha

    Soubor s dlouhou historií od roku 1961, kdy byl založen Vladislavem Součkem a následně dlouhá léta působil pod vedením manželů Součkových. Před deseti lety pak vedení přezval sbormistr Jan Pirner, se kterým sbor získal další významná ocenění nejen v Česku, ale i v rámci evropských soutěží. Děti z Radosti zpívaly ve více než dvaceti evropských zemích a na repertoáru má sbor všechna slohová období i hudební žánry.

    Alex Faivre

    14 let, astronomie, fyzika, matematika, programování, hra na klavír, Uherský Brod, Zlínský kraj

    Alex je držitelem stříbrné medaile z II. Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice pro juniory 2023 a vítěz 19. ročníku Astronomické olympiády kategorie GH 2021/2022. Astronomie se tak začíná profilovat jako jeho největší koníček, chtěl by ji i vystudovat a v dospělosti se jí věnovat v jednom z významných evropských výzkumných středisek.

    Adam Hoferek

    14 let, výtvarná činnost a sochařství, Hať u Hlučína, Moravskoslezský kraj

    Adam je výtvarník samouk. Všechny postupy své činnosti si vymýšlí sám včetně vlastní hmoty na modelování. Jeho sbírka čítá desítky figurek všech velikostí. Od komiksových hrdinů po zvířata. Rád by vystudoval výtvarnou školu a tvořil modely do filmů v Hollywoodu.

    Marianne Rose Mladá

    9 let, gymnastika a pole dance, Brno, Jihomoravský kraj

    Marianne Rose Mladá, © Nadační fond Zlatý oříšek

    Marianne od malička ráda lezla na stoupačky v bytě i na tyče v tramvaji, a tak jí rodiče pořídili domů na trénování tyč. Jako první sport má gymnastiku, která jí dala na pole dance ideální základ. Hned v prvním roce, kdy se pole dance začala věnovat, začala vyhrávat všechny soutěže. Za všechny její úspěchy jmenujme první místo na mistrovství světa Pole Art v Itálii v roce 2022.

    Jaroslav Pokuta

    11 let, hra na akordeon, Planá nad Lužnicí, Jihomoravský kraj

    Jaroslav Pokuta, © Nadační fond Zlatý oříšek

    Jaroslav loni absolvoval 25 akordeonových soutěží nejen v Česku, ale po celé Evropě, kdy většinu z nich vyhrál. Je z rodiny, kde oba rodiče hrají na harmoniku, a tak i s nimi společně koncertuje. Jaroslav se aktuálně pyšní svou novou harmonikou, která jeho hraní posouvá zase o něco výše.

    Erik Řehola

    12 let, agility, Teplice, Ústecký kraj

    Erik je vítězem World Agility Open v Holandsku, kde obhájil titul z roku 2022. Je tedy aktuálním juniorským mistrem světa a vítězem mnoha dalších evropských závodů. Se svým psem Skendym vyhrál také mistrovství ČR a je na to velmi hrdý, protože si ho zcela sám vytrénoval, což mu trvalo dva roky.

    Viktorie Vágnerová a Kaiem Hossein-Selsdon

    12 a 13 let, latinsko-americké a standardní tance, Kojetín, Olomoucký kraj

    Viktorie Vágnerová a Kaiem Hossein-Selsdon, © Nadační fond Zlatý oříšek

    Viktorie a Kaiem jsou sestřenice a bratranec. Jsou čtyřnásobní mistři ČR a vítězové několika mezinárodních závodů. V loňském roce na German Open ve standardních tancích obsadili 10. místo, což je nejlepší výsledek českých párů za posledních 20 let. Viktorka začala tančit ve čtyřech letech v přípravce. Kaiem se k ní přidal v šesti letech jako její partner.

    O soutěži Zlatý oříšek

    Soutěž Zlatý oříšek je otevřena všem dětem a dětským kolektivům, které si prošly významnými úspěchy nebo se přičinily o něco mimořádného nebo společensky prospěšného. Soutěž záměrně nemá kategorie a staví tak vedle sebe děti úspěšné v nejrůznějších oborech.

    Půvab Zlatého oříšku je právě v rozmanitosti oborů. Vodítkem pro výběrovou komisi jsou pak prokazatelné výsledky v přehlídkách, závodech, soutěžích nebo jinak doložené úspěchy. Ze všech soutěžících vybírá komise 21 dětí nominovaných do televizního finále soutěže. Komisi tvoří renomovaní odborníci na jednotlivé oblasti a obory lidské činnosti, kteří posuzují každého soutěžícího na základě všech námi získaných podkladů – informací z přihlášky, přehledu jeho úspěchů, námi ověřených výsledků dítěte, rozhovoru s rodiči, učiteli nebo trenéry a natočeného videoklipu. Ten vizualizuje oceňované schopnosti a dovednosti přihlášeného dítěte v autentickém domácím prostředí, ale zachycuje i jeho výkony v soutěžích a závodech.

    Vítězství ve Zlatém oříšku je pro děti především morálním oceněním, ale nese s sebou i finanční podporu. Děti a kolektivy, které zvítězí, získají v rámci novoročního televizního finále sošku ptáčka se zlatým oříškem v zobáčku a také šek na 20 000 Kč. Navíc mají možnost ukázat ostatním, co umějí, a zviditelnit se v médiích. Finálová nominace s sebou také následně přináší více nabídek a příležitostí vystoupit na veřejnosti nebo intenzivněji spolupracovat s odborníky na daný obor.

    Hodnocení soutěžících

    Posuzování a porovnávání soutěžících napříč různými oblastmi a obory je opravdu nadlidský úkol, proto jsme velmi rádi, že nám s výběrem pomáhá řada našich expertů. Nad přihláškami dětí zasedne odborná porota, jejímiž členy jsou např. akademický malíř Jiří Anderle, hudební publicista PhDr. Jiří Vejvoda, dramaturgové České televize Luděk Horký a Jiří Chalupa, olympijský pětibojař David Svoboda nebo PhDr. Eva Vondráková, předsedkyně Společnosti pro talent a nadání. Ti svá hodnocení opírají o prokazatelné výsledky dětí na přehlídkách, v soutěžích, ve sportovních závodech a v dalších činnostech. Následně je dle jejich doporučení organizátory soutěže proveden výběr jednadvacítky finalistů. Poté rodiny nominovaných osobně navštíví zástupci Zlatého oříšku a s dětmi pořídí krátkou video-vizitku zahrnující i osobní rozhovor.

    Hlavní výběrová porota složená ze zástupců ministerstev, médií, partnerů, odborných poradců, čítající cca 25 lidí, tak má pro kvalitní posouzení každého nominovaného soutěžícího, soutěžní skupiny či oddílu kromě video medailonku k dispozici také výčet všech jejich aktivit a úspěchů. Hodnotitelé tak mohou nominované děti posoudit komplexně, včetně školního i rodinného zázemí, odpovědně přiřadit své hlasy sedmi finalistům soutěže a určit tak vítěze.

    Autor:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (0)

    O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!