Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak dříve žili indiáni

  vydáno  •  knihy · zahraničí · historie
  Indiáni jsou velmi zajímavý národ. Žijí v Americe a pojmenoval je Kryštof Kolumbus, protože když doplul do Ameriky, myslel si, že je v Indii. Indiáni pravděpodobně přišli z Asie přes Aljašku. Existuje několik kmenů a každý z nich má své nářečí a tradice.

  Mezi oblíbená skautská letní obydlí patří stany tee-pee., © archiv

  Víte třeba, že si indiáni vyráběli lapače snů? Podle jedné pověsti přišla indiánská žena za šamankou, že jí v noci pláče dítě a nemůže usnout. Šamanka jí poradila, aby svému dítěti vyrobila lapač snů. Dítě potom pokojně spalo. Špatné a zlé sny se prý zachytí do pavučinky lapače a první ranní paprsek slunce je spálí. Naopak ty dobré sny sklouznou po pírku do duše spícího.

  Indiánský kvíz

  Své znalosti o indiánech si můžeš vyzkoušet v indiánském kvízu.

  A jak to bylo s "hodnostmi"? Nejdůležitější byl samozřejmě náčelník a potom většinou jeho rodina. Nevylučuje se, že je celý kmen stejné krve, ale myslím ty nejbližší - partnerka a potomci. Druhý nejdůležitější byl medicinman, jehož mysl mu umožňovala kontakt s duchy přírody. 

  Muži lovili bizony na vytrvalých a silných koní pomocí luku s šípy, pušky, nože či tomahawku (sekyrka). Kořist zpátky v táboře či sídlišti kmene vykuchali a kůže mohli použít různými způsoby. Ženy vyráběly oblečení, které se skládalo většinou z jednoduché košile a kalhot s ozdobnými třásněmi a často i drobnými kresbami. 

  Fotogalerie

  Každý bojovník měl na krku zavěšený svůj váček. V něm mohl mít amulet i různé byliny. Byla to pýcha každého indiána a bylo by pro něj hroznou ostudou, kdyby ho ztratil. Ale možná horší je, když mu ho náčelník sebere. To hlava tlupy nedělá jen tak, má k tomu své důvody. Muž třeba špatně hlídal či udělal špatně něco jiného.

  Každý indián věřil v Manitoua. Dále každý den děkoval za potravu, střechu nad hlavou a prakticky za vše. Indiáni bydleli v týpí nebo v pueblech (kamenné domky). Je škoda, že bledé tváře "vystrnadily" tyto rudé odvážné bojovníky, kteří při mučení nevydali ani hlásku. Indiáni už žijí jen v rezervacích a to ke všemu ještě v normálních domech. 

  Pokud si chcete přečíst něco o indiánech, doporučuji vám knihu Vinnetou od Karla Maye. A jestli si chcete poslechnout hezkou indiánskou melodii, tak si na Youtube zadejte "Cheyenne-Bufalo Blanco". Howgh


  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 2. října 2012 v 16:26.
  1Ada v něm napsala:

  Reakce na -Arachmyd-:

  Tak jsem se asi blbbě vyjádřila.Vinnetou je hezký příběh,tak jsem ho tam napsala že když lidi chtějí a maj tu možnost tak ať si ho třeba pujčí a přečtou.Nenavrhovala jsem aby jste to četli když se o nich chcete něco dozvědět,jen že je to hezkej příběh a je to v podstatě o indiánech.

  Příspěvek z 2. října 2012 ve 14:47.
  -Arachmyd- v něm napsala:

  Mno...

  No... Vinnetou není zrovna nejlepší příklad, už jen z faktu že spisovatel indiány v životě neviděl a psal jen podle toho, co slýchal, jeho popis těchto lidí a vůbec všeho je dost zidealizovaný a nepřesný. To spíš bych navrhla film Tanec s vlky, nebo kniha v Indiánském zajetí....

  Příspěvek z 27. září 2012 ve 13:38.
  Mery v něm napsala:

  Hezký článek

  Je to hezký článek. Byla jsem na táboře a tam jsem si dělala lapač snů. 25