Alíkovina

Jak funguje... FILM

vydáno  •  Škola a poznání
Zajímá tě film? Chceš vědět, co všechno je třeba udělat, než se film dostane na plátna kin nebo do televize? Znáš nějaké filmové žánry a nevíš co znamenají? Tak čti dál.

Na počátku zrodu filmu stojí, tak jako u většiny počinů lidské tvořivosti, nápad. Tento nápad člověk rozvíjí až vznikne tzv. námět, který pak převezme scénárista a rozepíše jej do větších podrobností (např. popis prostředí, atmosféru děje, postoje a texty herců atd.). Hotový scénář už tedy obsahuje dialogy (rozhovory mezi lidmi), monology (proslov jedné osoby) a další důležité pokyny a texty nutné pro natočení jednotlivých scén. Často také, hlavně u vizuálně náročných filmů, výtvarník podle scénáře nakreslí tzv. storyboard - jakýsi obrázkový komiks, kde je zhruba nakresleno, jak která scéna bude vypadat.

Úkolem režiséra je pak převést tuto psanou (scénář) nebo i kreslenou (storyboard) formu do vizuální (obrazové) podoby. Režisérova funkce je ovšem složitější a jestli jsi četl článek Jak funguje DIVADLO, už o tom něco víš. Stejně jako v divadle má totiž za úkol korigovat herce, osvětlovače a kameramana, aby byl výsledek dokonalý.

Producent je člověk, který hraje často ruskou ruletu. Může vydělat obrovské peníze a taky může o vše přijít, když investuje do filmu, který později nemá úspěch. Producent totiž na film shání peníze a rozhoduje tak o rozpočtu filmu (tj. kolik budou stát kaskadéři, cesty do zahraničí, triky, kostýmy a spousty spousty dalších věcí). V případě nedůvěry producentů se stává, že film částečně zaplatí režisér nebo herci – pokud projektu skutečně věří. O tom, jestli se film dostane na plátna kin, ať už našich, či zahraničních, rozhoduje distributor. Pokud si myslí, že je film dostatečně divácky atraktivní, zaplatí výrobu jeho kopií a vyšle jej do kin.

Pokud je film skutečně úspěšný, může po nějaké době získat různá ocenění. U nás je jedním z nejuznávanějších Český lev, udělovaný od r. 1993. A ze zahraničních cen jsi už jistě slyšel o Oscarech , které uděluje Americká filmová akademie v mnoha různých kategoriích. Tento ceremoniál každoročně patří k nejvýznamnějším kulturním událostem v Hollywoodu (část Los Angeles) a Oscar je celosvětově považován za nejvyšší možné filmové ocenění.

A jak se tedy dělí filmové žánry?

Žánr je rozdělení forem umění (zde se bavíme o filmovém umění) podle určitých kritérií, je jich velice mnoho, ale řekněme, že ty hlavní jsou asi tyto (za popisem následuje příklad takového filmu):

  • dokumentární film je druh filmu, jehož hlavním cílem je zprostředkování skutečnosti, reality, tak jak ji vidíme (tím se odlišuje od filmu hraného) - Fahrenheit 911, Český sen...
  • animovaný film je filmem v němž nevystupují živí lidé, ale postavičky vytvořené nějakou výtvarnou technikou - dřevěné nebo plastelínové loutky, kreslené postavy nebo animace vytvořená na počítači - Hledá se Nemo, Sedmero krkavců, Válka hraček...
  • drama je nejklasičtější žánr, popisuje většinou příběh ze života, často s nějakou dramatickou zápletkou. Nesnaží se diváky pouze rozesmát a spíše je nutí k přemýšlení - Horem pádem, 21 gramů...
  • horor (anglicky horror znamená hrůzu, zděšení) je žánr, jehož hlavním cílem je u diváka vyvolat pocit strachu. Klasickým tvůrcem hororových filmů je např. Alfred Hitchckok - Ptáci, Psycho, Vertigo... Má mnoho podžánrů, např. thriller - Sedm, Mlčení jehňátek, slasher - Vřískot, Hory mají oči, techno-thriller - Nepřítel státu atd.
  • komedie by se dala považovat za opak hororového žánru, má totiž naopak diváka pobavit a rozesmát. Za krále komiků u nás je považován Vlasta Burian, slavný filmový i divadelní herec, režisér, spisovatel, imitátor a muž mnoha dalších profesí. Útvar předcházející komedii ve filmu je groteska, která má svojí tradici už od počátků filmové tvorby, ať už je to ve světě známý Chaplin, nebo náš Švejk, hlavním atributem této tvorby je stále humor.
  • sci-fi je žánr zasazený často do vesmíru, budoucnosti, či alternativní historie. Za zakladatele tohoto žánru, ovšem v literatuře, bývá považován Jules Verne - Na kometě, Matrix, 2001 Vesmírná odysea...
  • fantasy je žánr blízký sci-fi, hlavní úlohu však většinou hraje magie a fyzická síla, odehrává se v různých pohádkových světech - Pán prstenů, Harry Potter...

Jestli máš skutečný zájem o film a jeho aktuální scénu, určitě tě budou zajímat stránky www.kinomol.cz, na kterých se můžeš dozvědět spoustu zajímavostí o novinkách českých i zahraničních. Hezkou zábavu :-)

Autor: (6 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!