Alíkovina

Jak funguje... ORCHESTR

vydáno  •  Škola a poznání
Jaké známe druhy orchestrů a jaké zde nalezneme nástroje? Znáš nějaký orchestr? Chceš se dozvědět víc? Pak čti...

Pražské jaro 2008 - Hallé Orchestra, © © Pražské jaro - Ivan Malý

Orchestr, jako slovo (orchéstra), vznikl ve starověkém Řecku, kde se takto nazývala část divadla, která se rozkládala před samotným jevištěm. Vystupoval zde sbor tanečníků a také hudebníků. Později v 15. a 16. století, společně s velkým rozvojem divadla, vznikl také nový směr - opera. K této formě divadelního představení bylo zapotřebí živé hudby, tedy orchestru. Ten však nemohl vystupovat vedle herců na jevišti, nebo snad sedět společně s diváky v hledišti, bylo tedy zapotřebí převzít nápad starověkých Řeků a vyhloubit prostor mezi herci a diváky tzv. orchestřiště. Tento prostor se částečně nachází také pod jevištěm samotným a to z jednoduchého důvodu... i malý orchestr čítá téměř 40 lidí (komorní orchestr), a orchestr v plné velikosti, pak má přes 60 členů (symfonický, nebo též filharmonický orchestr), takže tolik muzikantů i s jejich nástroji je potřeba někam poskládat :-)

Nejslavnějších operních skladatelů je dlouhá řada, bezesporu jimi však byli např. Ludwig van Beethoven (Německo, např. Osudová), Giuseppe Verdi (Itálie - ta je také původní zemí vzniku opery jako žánru, Aida), nebo například také náš český skladatel Leoš Janáček (Liška Bystrouška).

Samotného termínu orchestr se začalo používat až v době klasicismu, okolo 17. století. V čele stojí dirigent, který toto hudební těleso řídí. Některé moderní orchestry se již v dnešní době bez dirigenta obejdou.

Orchestr se však ještě dále dělí do několika skupin podle nástrojů. Uvnitř každé skupiny existuje určitá hierarchie (někdo má vedoucí postavení a ostatní jsou mu podřízeni), např. můžeme uvést první a druhé housle (tj. dvě skupiny), nebo smyčcová, či dechová sekce atd.

Jaké nástroje tedy můžeme v orchestru najít?

  • Samozvučné (idiofony) - u takovýchto nástrojů zvuk často vzniká chvěním samotného nástroje, např. gong, zvony, xylofon nebo triangl.
  • Blanozvučné (membránofony) - tóny se vytvářejí rozechvěním blány (ta je často vyráběna ze zvířecí kůže, méně z platových hmot), např. různé typy bubnů.
  • Strunné (chordofony) - zvuk vyluzují chvějící se struny nástrojů napnuté mezi dvěma pevnými úchyty, např. housle, kytara, kontrabas, harfa, ale i klavír atd.
  • Dechové (aerofony) - u těchto nástrojů tón vzniká různými způsoby, buďto nárazem výdechu o hranu otvoru, nebo rozechvěním vloženého plátku, např. flétna, saxofon, pikola, klarinet nebo fagot.
  • Elektrické (elektrofony) - tento druh nástrojů vznikl ve 20. st. a je založen na přeměně elektrického signálu na zvuk. Na základě tohoto principu lze převést i mechanické kmitání ve zvuk, např. u elektrické kytary nebo el. varhan (tzv. samolety).

Orchestr také můžeme dělit na různé druhy, podle účelu, nebo nástrojového obsazení:

  • symfonický orchestr – v klasické sestavě z 19. století najdeme flétny, pikolu, hoboje, klarinety, fagoty, trubky, lesní rohy, trombóny, housle, violy, kontrabasy. Do dnešních dob se tato sestava příliš nezměnila, až na několik málo vyjímek. Byla přidána harfa a změnily se počty nástrojů.
  • komorní orchestr – tento orchestr se skládá ze stejných nástrojů jako předchozí symfonický, jen v menším počtu. Někdy zde bývají zařazovány i historické hudební nástroje.
  • dechový orchestr – se skládá převážně z dechových nástrojů jako je např. flétna, hoboj, tuba, basový trombón, nebo saxofony, ale nalezneme zde i rytmické nástroje jako činely a bubny.
  • jazzový orchestr – má původ v americkém městě New Orleans, kde jeden z prvních založil Glen Miller. Mezi obsazenými nástroji můžeme najít kontrabas, bicí, trubku, klarinet a samozřejmě nepostradatelný saxofon. Takovéto orchestry se většinou neskládají z více než 18 hudebníků.
  • taneční orchestr - hraje k tanci, většinou obsahuje více elektrofonických nástrojů, ale nejvíce se podobá orchestru jazzovému.
Kdyby tě zajímalo více o historii různých orchestrů, nebo jejich repertoár, např. Karlovarského symfonického orchestru, zkus navštívit stránky www.kso.cz nebo třeba orchestr Hlavního města Prahy objevíš na adrese www.fok.cz.

Všem, kdo se vydají touto zajímavou cestou a v budoucnu navštíví nějaké vystoupení, ať už samotného orchestru nebo opery, přeji hezkou zábavu!

Autor: (6 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!