Alíkovina

Jak hledat informace (1. díl) - NOVINY

vydáno  •  Škola a poznání
Být dobře informovaný je v dnešní době velice důležité. Spoustu věcí ale v hlavě nenosíme, alespoň ne stále, a abychom je mohli kdykoli vyhledat, používáme různé zdroje informací, například noviny, knihovnu, internet, nebo i televizi a rádio. Dnes si povíme něco o novinách.

Noviny, jsou zdrojem informací, které jsou pro nás důležité každý den. Koupíme je v trafikách, ve větších městech skoro na každém rohu. Mnoho lidí si také noviny předplácí a ty jim pak chodí každé ráno do schránky. Existuje však mnoho druhů novin, takže jak si vybrat?

Samozřejmě podle toho, co od nich očekáváme. Noviny vycházejí nejčastěji každý den v týdnu kromě neděle. Říká se jim deník (podle toho, že vychází denně) a informují nás o událostech v naší zemi i v zahraničí. Snaží se na věci dívat nezaujatě a přinášet informace nezkreslené a co nejlépe ověřené.

Jsou ovšem i deníky, které vydělávají hlavně na tom, že spoustu lidí zajímají jen drby a nedůležité informace ze světa celebrit. Těmto novinám říkáme bulvár.

Některé noviny vycházejí třeba jen jednou týdně, například v neděli a prot se jim říká nedělníky.

Většina novin nevydělává na svůj provoz pouze prodejem jednotlivých výtisků, ale hlavně reklamou, kterou na svých stránkách uveřejňuje.

Většina novin je pro lepší orientaci rozdělena do několika oddílů, tzv. rubrik. Jak se v nich vyznáme?
Na titulní, první, stránce se většinou setkáme s nejdůležitějšími články o věcech, jež se staly v posledních dnech či hodinách, jsou tedy nejvíce aktuální. Říká se, že čím je článek vzdálenější titulní straně, tím ztrácí na důležitosti a u novinářů, lidí co články píší, jde o prestiž - kdo bude mít více článků na titulní stránce, bude nejlepší.

Každý však hledá v novinách něco jiného, třeba rubriku ekonomiky, kultury, politiky, či sportu. V novinách bývají řazeny podle důležitosti. V dobrých novinách člověk najde nejčerstvější zprávy ze všech oblastí a také i něco navíc, například různé povídky, ukázky z knih, komentáře a postřehy významných osobností nebo i kuchařské recepty.

Noviny jsou stále, i v době internetu, důležitým zdrojem informací. Je dobré vyzkoušet více různých novin a vybrat si z nich ty, které ti připadnou nejlepší.

Na seznam neprodávanějších novin se podívej třeba ZDE.

Autor: (6 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!