Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak hledat informace (2. díl) - KNIHOVNY

  vydáno  •  Škola a poznání · Kultura · Knihy
  Minule jsme si řekli něco o novinách, jak se v nich vyznat a co v nich můžeme najít, v tomto článku bych vás rád seznámil s veřejnými knihovnami.

  © Radkaa

  Návštěva knihovny je pro někoho zábava, pro druhého možná otrava, ale informace v nich získané mohou být velice prospěšné i pro tebe!

  Knihovny dnes můžeš nalézt již v každém městě a dokonce i menších obcích. Jsou zde od toho, aby lidé měli přístup k informacím, aby se mohli vzdělávat a také četbou pobavit a odreagovat. V dnešní době internetu si můžeš říct, že jsou zbytečné. Proč někam chodit, když si to můžu vyhledat na internetu?

  Jsou však stále důležité, protože zdaleka ne všechno se na internet dostane, spousta věcí určitě, ale rozhodně ne celé svazky knih, kde může autor popsat problematiku do detailu. Na internetu je vše ve stručných odkazech, proto se vyplatí někdy udělat pár kroků navíc.

  Některé knihovny, jak už možná ze své zkušenosti víš, mají omezený výběr knih. To ovšem není překážka, pokud si chceš přečíst knihu a knihovna v místě tvého bydliště ji v nabídce nemá, jednoduše o vybranou knihu paní knihovnici požádáš. Ta uvědomí jinou knihovnu, která v nabídce tuto knihu má a oni ji pošlou poštou do tvé knihovny. Knihovny mezi sebou totiž vytvořily síť, díky níž tyto výměny fungují.

  Když vejdeš do knihovny uvidíš nejprve spoustu poliček s ještě větší spoustou knih. První pohled je i pro mne vždy matoucí, ale knihovna má svůj řád a když požádáš paní knihovnici ráda ti s jeho pochopením pomůže. Malý návod však dostaneš už ode mne:

  Začneme tím nejzákladnějším dělením a to na dětské a dospělé oddělení. Dále...

  • Knihy se dělí podle žánru na romány, cestopisy, divadelní hry, životopisy, nebo třeba pohádky, to znamená, že různé žánry nenajdeš ve stejné poličce.
  • Knihy jsou v jednotlivých žánrech vždy řazeny abecedně podle počátečního písmene příjmení jejich autora. Takže třeba knihy Karla Maye hledej mezi romány u písmene M.
  • V neposlední řadě se rozdělují na poezii (básně) a prózu (volné slohové útvary např. romány, cestopisy...)

  V knihovně mimo prózy můžeš najít i učebnice (samozřejmě pouze k zapůjčení, tak jako všechny ostatní knihy), nebo třeba stará čísla časopisů, které jsi si nestihl koupit.

  Toto všechno knihovny poskytují za malý roční čtenářský poplatek. Při poškození knihy musíš vzniklou škodu samozřejmě uhradit, nebo při ztrátě knihu zaplatit, či nahradit jiným exemplářem. Takže pozor! Na zapůjčené knihy musíš být opatrný a také je musíš včas vrátit. Vždyť na ně čekají i další čtenáři.

  Doufám, že od teď už pro tebe knihovna nebude jen bludiště ve kterém musíš být za trest a najdeš v ní třeba spoustu zajímavých a zábavných příběhů a informací.

  Autor: (6 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!