Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak hledat informace (3. díl) - INTERNET

  vydáno  •  Škola a poznání · Internet
  Jaké máme možnosti připojení internetu? Jak se správně orientovat v tomto velkém světě informací? A jak vyhledat mezi tolika informacemi tu jedinou, kterou potřebuji a nestrávit před monitorem dlouhé hodiny? Budeš-li pokračovat ve čtení, dozvíš se to!

  Alík u počítače, © Alík

  Internet je ve své podstatě místem pro ukládání informací, ty jsou pak dostupné všem kdo se k němu připojí (net přeloženo z angličtiny totiž znamená síť a tato síť už dnes obklopuje téměř celý svět, proto internet).

  O vyhledávání informací si něco řekneme ve druhé půlce článku, teď bych udělal malý přehled možností, jak se k internetu vůbec připojit:

  • Nejsnadněji se dnes připojíš, pokud máte doma takzvanou pevnou linku. Dříve se přes ni hodně používalo takzvané vytáčné připojení. To bylo to známé pískání a pípání modemů. Není to ale příliš rychlé ani příliš levné připojení a tak už je dnes na ústupu. Další možností bylo takzvané ISDN, ale to využívaly spíše firmy než domácnosti. V současnosti je nejlepším a nejlevnějším způsobem tzv. ADSL. K telefonní lince se připojí ADSL modem a pak můžeš být za celkem nízkou cenu připojen k internetu celý den. Ceny stále klesají, rychlost stoupá, ADSL technologie bude zřejmě ještě dlouho tou nejlepší a nejspolehlivější cestou, jak na internet.
  • Připojení přes kabelovou televizi využívá přípojky kabelové televize a je podobně výhodné a rychlé, jako ADSL. Nevýhodou pouze je, že kabelová televize není zavedená všude a někdy není možno internet využít na všech kabelových přípojkách.
  • Připojení přes mobilní telefon je výhodné pro ty, kteří potřebují mít v pravém smyslu slova mobilní internet, tedy dostupnost internetu všude kde se nacházejí (jsou to technologie GPRS, CDMA nebo EDGE a stále se objevují nové a rychlejší). Princip je nejčastěji ten, že mobil stahuje ze sítě mobilního operátora (která už je dnes vlastně všude) data a buď přes kabel, nebo pomocí jiné technologie tato data předává tvému počítači. V podstatě pak mobil funguje jako jakýsi modem. Výhodou je, že se takto můžeš připojit kdekoliv, i na cestách, nevýhodou je pak vyšší cena a ne zrovna nejvyšší rychlost.
  • WiFi je bezdrátová technologie, která se dnes hojně využívá ve městech a na větších vesnicích. Tvůj počítač se prostřednitcvím speciální krabičky (WiFi router) a připojené antény spojí s nejbližším hot-spotem (jakýsi centrální bod, na nějž se připojuje více lidí v okolí) a ten se další, silnější anténou spojí s dalším bodem, a tak se mezi nimi přenesou data až k tobě. Výhodou je nízká cena, dostupnost, ale nevýhodou zase poměrně velká nespolehlivost a trošku vyšší pořizovací náklady.
  Když už jsme tedy připojení můžeme začít surfovat a hledat informace. Ale jak na to?

  Jedno přísloví praví "Není důležité vědět, ale je nutné vědět, kdo ví."

  První náznaky internetu se tomu dnešnímu nijak nepodobaly, internetové stránky, kterých zpočátku bylo velice málo, nebyly nijak seřazeny, neexistovaly žádné katalogy či vyhledávače. Když jich ale začalo přibývat, vyskytla se nutnost je nějak seřadit. Právě proto vznikly již zmíněné katalogy např. ve světě snad nejznámější Yahoo, nebo u nás Seznam či Centrum. Tyto katalogy vytváří určité kategorie podle toho, čím se jim známé internetové stránky zabývají, např. kategorie typu cestování, sport, seznámení atd. Tyto kategorie nás zavedou k užšímu výběru odkazů, čímž zjednoduší hledání.

  Katalogy však nabízejí pouze zlomek internetových stránek, a když víme přesně, co hledáme, je lépe se obrátit na tzv. vyhledávače, nejlépe na momentálně celosvětově nejpoužívanější Google . Zde stačí zadat klíčové slovo nebo slova, vyhledávač z mnoha stovek milionů internetových stránek vybere pouze ty, kde se toto slovo nachází a nabídne je ve formě odkazů. Pro rychlé vyhledávání informací je nutné vyjadřovat se přesně a jednoduše. Když tedy například potřebuješ vědět, jaké knihy napsal Karel Poláček, zadej do Googlu např. tato slova: Karel Poláček bibliografie a pak většinou stačí projít prvních pár odkazů, které ti Google nabídne.

  Vyhledávačů existuje spousta, pokud je chceš vyzkoušet, podívej se na adresu www.alenka.cz , kde najdeš adresy 326 dalších vyhledávačů.

  A teď, když už víš jak se co nejlépe a nejrychleji dostat k informacím, můžeš toho často využívat třeba při hledání oblíbené hudby, filmů, podkladů pro referáty do školy, zjišťování novinek ve světě i v tvém okolí... Tak do toho! :-)

  Autor: (6 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!