Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak je starý Pinocchio?

  vydáno  •  Kultura · Filmy
  Na otázku z titulku článku se dá odpovědět další otázkou: který Pinocchio? Ten, jehož příběh popsal ve své knize italský spisovatel a novinář Carlo Collodi (1829 – 1890) a nebo ten, který se stal hrdinou filmu Walta Disneye (1901 – 1966)?

  Pinocchio - speciální edice k 70. výročí vzniku filmu., © Studio Walta Disneye

  V obou případech je příběh podobný: osamocený řezbář Geppetto vyřeže krásnou loutku. Ze všeho nejvíce si přeje, aby se z ní stal skutečný chlapec.

  Loutka jménem Pinocchio obživne, avšak aby se stala opravdovým člověkem, musí nejprve prokázat, že si to zaslouží. Před Pinocchiem, jemuž povyroste nos vždy, když zalže, stojí v cestě nejedno dobrodružství…

  Prvním ilustrátorem Pinocchiových příběhů byl Enrico Mazzanti (1852-1910).

  Prvním ilustrátorem Pinocchiových příběhů byl Enrico Mazzanti (1852-1910).

  Původní příběh dřevěného panáčka, kterému při lhaní rostl dlouhý nos, začal psát Carlo Collodi před 129 lety, tedy už v roce 1880! Čtenáři se s Pinocchiovými dobrodružstvími setkávali jednou týdně v prvních italských novinách pro děti Il Giornale dei Bambini. První výtvarnou podobu dřevěnému panáčkovi dal Enrico Mazzanti (1852 – 1910).

  Pohádkový příběh studia Disney o Pinocchiovi vznikl o hodně později, v roce 1939. Letos tedy slaví 70. výročí vytvoření. Právě filmový Pinocchio stál u zrodu slávy celovečerních animovaných filmů. Není divu, že dnes patří mezi filmové legendy! Na plátnech kin se objevil dva roky po jednom z nejslavnějších filmů studia Walta Disneye, Sněhurce.

  Pinocchio v doprovodu kocoura Figara míří za dobrodružstvím.

  Pokud porovnáte film o Pinocchiovi a původní knižní předlohu Carla Collodiho, zjistíte, že v knize je o postavě kocoura Figara jen malá zmínka. Akvarijní rybku Cleo v knize nenajdete vůbec. Ale v obou případech si musí malý dřevěný hrdina poradit s problémem, jak zachránit svého tatínka z břicha velryby.

  Dvoudiskové DVD, vydané speciálně k 70. výročí slavného filmu, obsahuje vedle digitálně zrenovovaného filmu i dříve vynechané scény, pohled do zákulisí, interaktivní hry a další bonusy. Hlavní píseň filmu Přej si přej získala dokonce Oscara za nejlepší filmovou skladbu roku.

  Máte také sny, které potřebujete splnit? Pak se vám možná z filmu o Pinocchiovi bude hodit tahle věta: Sny se mohou splnit, pokud si je opravdu přejete!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 5. dubna 2009 ve 14:31.
  Klára1 v něm napsal:

  Pinokio jje trapnej

  Pinokio je totálně trapná blbost

  Příspěvek z 2. dubna 2009 v 15:06.
  kacka12345 v něm napsal:

  pinokio

  kacka12345                                                                      
  ja si mislím to samí co pinocio
  16

  Příspěvek z 1. dubna 2009 v 16:51.
  ----Andrisek---- v něm napsal:

  Reakce na Luccie:

  tak to je super držím pěstičky416