Alíkovina

Jak je starý Pinocchio?

vydáno  •  Kultura
Na otázku z titulku článku se dá odpovědět další otázkou: který Pinocchio? Ten, jehož příběh popsal ve své knize italský spisovatel a novinář Carlo Collodi (1829 – 1890) a nebo ten, který se stal hrdinou filmu Walta Disneye (1901 – 1966)?

Pinocchio - speciální edice k 70. výročí vzniku filmu., © Studio Walta Disneye

V obou případech je příběh podobný: osamocený řezbář Geppetto vyřeže krásnou loutku. Ze všeho nejvíce si přeje, aby se z ní stal skutečný chlapec.

Loutka jménem Pinocchio obživne, avšak aby se stala opravdovým člověkem, musí nejprve prokázat, že si to zaslouží. Před Pinocchiem, jemuž povyroste nos vždy, když zalže, stojí v cestě nejedno dobrodružství…

Prvním ilustrátorem Pinocchiových příběhů byl Enrico Mazzanti (1852-1910).

Prvním ilustrátorem Pinocchiových příběhů byl Enrico Mazzanti (1852-1910).

Původní příběh dřevěného panáčka, kterému při lhaní rostl dlouhý nos, začal psát Carlo Collodi před 129 lety, tedy už v roce 1880! Čtenáři se s Pinocchiovými dobrodružstvími setkávali jednou týdně v prvních italských novinách pro děti Il Giornale dei Bambini. První výtvarnou podobu dřevěnému panáčkovi dal Enrico Mazzanti (1852 – 1910).

Pohádkový příběh studia Disney o Pinocchiovi vznikl o hodně později, v roce 1939. Letos tedy slaví 70. výročí vytvoření. Právě filmový Pinocchio stál u zrodu slávy celovečerních animovaných filmů. Není divu, že dnes patří mezi filmové legendy! Na plátnech kin se objevil dva roky po jednom z nejslavnějších filmů studia Walta Disneye, Sněhurce.

Pinocchio v doprovodu kocoura Figara míří za dobrodružstvím.

Pokud porovnáte film o Pinocchiovi a původní knižní předlohu Carla Collodiho, zjistíte, že v knize je o postavě kocoura Figara jen malá zmínka. Akvarijní rybku Cleo v knize nenajdete vůbec. Ale v obou případech si musí malý dřevěný hrdina poradit s problémem, jak zachránit svého tatínka z břicha velryby.

Dvoudiskové DVD, vydané speciálně k 70. výročí slavného filmu, obsahuje vedle digitálně zrenovovaného filmu i dříve vynechané scény, pohled do zákulisí, interaktivní hry a další bonusy. Hlavní píseň filmu Přej si přej získala dokonce Oscara za nejlepší filmovou skladbu roku.

Máte také sny, které potřebujete splnit? Pak se vám možná z filmu o Pinocchiovi bude hodit tahle věta: Sny se mohou splnit, pokud si je opravdu přejete!

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (13)

Příspěvek z 5. dubna 2009 ve 14:31.
Klára1 v něm napsal:

Pinokio jje trapnej

Pinokio je totálně trapná blbost

Příspěvek z 2. dubna 2009 v 15:06.
kacka12345 v něm napsal:

pinokio

kacka12345                                                                      
ja si mislím to samí co pinocio
16

Příspěvek z 1. dubna 2009 v 16:51.
----Andrisek---- v něm napsal:

Reakce na Luccie:

tak to je super držím pěstičky416