Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak je to s menstruací?

  vydáno

  Menstrauce u nás žen - dívek není nikdy vítaným hostem, ale nic s tím neuděláme.
  Tady je pro vás článek věnovaný menstruaci (doufám, že vám alespoň trochu pomůže).

  Menstruace , © Radumaru

  Je dobré zmínit, že při menstruaci můžete používat menstruační propriety, jako jsou:
  Vložky, tampony, látkové vložky či menstruační kalíšek.
  Je jenom na vás, co se z toho rozhodnete používat. Já například používám pouze vložky, protože se tamponů bojím a ne jen já ale i spousta dalších dívek. Většinou holky přichází od vložek k tamponům. Ale také existují látkové vložky, z těch jednoduše menstruační krev vyperete v pračce. Také můžete používat menstruační kalíšek, ale pokud jste panny (což byste okolo 12 měly), tak byste ho asi ani nezvládly zavést.
  Věděli jste, že velká většina vložek a tamponů je bělena chlorem?
  Chtěla bys používat vložky, které nejsou bělené chlórem?
  Mám tu pro tebe dva typy, jak vložek, tak tamponů a jsou to značky:
  Natracare a Organyc
  Vložek máme např. slipové či s křidélky (křidélka jsou vyhlášená věc!).
  Vložky i tampony mají různé absorpce, některé mají 3 a některé třeba i 6 kapiček, záleží jen na tom, jak silnou máš menstruaci.

  Teď malinko odbočíme od tématu, co dělat když je léto a ty jsi dostala měsíčky?

  Neboj se, můžeš se jít koupat ale rozhodně ne s vložkou a natož bez vložky! Musíš použít pouze tampony, ty jsou na to vhodné. Ale doporučuje se před vstupem do bazénu vzít o velikost větší tampon a po vylezení z bazénu zase vyměnit a dát nový.
  Co by se stalo, kdybys šla do bazénu s vložkou či bez vložky?
  Zašpinila by se voda a ostatní by plavali v tvé menstruační krvi! Hrozila by ti pokuta za úmyslné znečištění bazénu.
  A mohla bys také dostat infekci a řekněme si narovinu, to přece žádná nechceme.

  Speciální tampony do vody
  Víte, že existují tampony na koupání? Jsou to speciální tampony, které jsou lepší do vody než obyčejné tampony, proč? Nasají více tekutiny jak už menstruační krve, tak i vody.

  Opatření:
  Je jedno jestli už máš menstruaci nebo ne, nikdy nevíš, kdy to přijde - možná zítra, ale možná až za měsíc či rok. Rozhodně není nazbyt, mít v kabelce pár vložek a tamponů. Já osobně mám ve školní aktovce vložku a tampon a také náhradní kalhotky a v kabelce mám dvě vložky a dva tampony, protože první menstruace přicházení neočekávaně a většinou v ten nejhorší moment. Možná ve škole a možná třeba venku, ale nejlepší je to doma, ale to bohužel neovlivníme.

  Bolí menstruace?
  Menstruace jako samotná nebolí, ono bolí to, co ji doprovází a to jsou např. křeče v břiše, velmi časté bolesti v podbřišku. Na to funguje teplý polštářek. Pokud by byly bolesti silné, můžete se zastavit na gynekologii, kde by vám předepsali léky.

  A jak říct mamince že jsem to dostala?
  Tato otázka je velmi častá a špatně se na ni odpovídá, někdo z vás to mamince řekne narovinu, že má na kalhotkách krev, ale někdo se bude stydět a bude mu to připadat trapné a pro vás tu mám pár tipů :
  Mami, já mám na kalhotkách krev.
  Mami, já to asi dostala.

  Anebo to můžete udělat jiným způsobem:
  Mami, kde máš vložky (tampony)?

  Holky, nebojte se, maminka vám za to nevynadá, jak se některé bojíte.
  Když je vám kolem toho dvanáctého roku, maminka s tím už počítá, ona to přece také jednou dostala a neboj, bude při tobě.

  O kolik krve jsem přišla?
  Většinou se přichází o 4-6 polévkových lžic krve.
  Není to moc, je to pouze polovina šálku.

  A jak je to s hygienou?
  Pokud máš své dny, tak je koupání ve vaně nepohodlné, lepší je se vysprchovat. Osobně doporučuji sprchování tak 2-4 za den, samozřejmě záleží na tom, jak máte silné krvácení.

  Co je lepší na cvičení?
  Na cvičení jsou rozhodně lepší tampony, s vložkou sice můžeš také cvičit, ale tampon se více doporučuje.

  Jak je to s gynekologií?
  Ano ano dostaly jsme se od menstruačních propriet až k samotné gynekologii.
  Na gynekologii se chodí v 15 letech, pokud není žádný problém. Gynekolog / gynekoložka vás prohlédne. Ale na gynekologii můžete jít už po první menstruaci a gynekolog / gynekoložka posoudí, jestli se všechno vyvíjí dobře.

  Menstruační kalendář?
  Menstruační kalendář by si měla vést každá žena – dívka od své první menstruace, je to lehké, budete si zapisovat, kdy máte menstruaci, kdy začala a kdy zase skončila a pak máte na gynekologii svůj menstruační cyklus čím podložit. Ale já jsem osobně nechtěla žádný kalendář a tak jsem si stáhla aplikaci menstruačního kalendáře, kde se vám všechno ukáže – kolikátý den krvácíte, kdy zase menses dorazí. Tuto aplikaci doporučuji!

  Musím na gynekologii?
  Ne, gynekologie není povinná ani v 15 letech, ale podle mě je to nerozum tam nejít, protože kdyby se naskytla nějaká nemoc, gynekolog ji včas odhalí a bude jednodušší léčba.

  Pomohl vám tento článek? Hezký zbytek dne.
  Radumaru

  Autorka: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (24)

  Příspěvek z 23. března 2020 ve 23:56.
  JMkolo83 v něm napsala:

  Dobrý članek souhlasím asi se vším. To že to přijde v nejhorší čas ano když jsme jeli na dovolenou do Chirvatska a mně bylo 10 a 8 měsíců. Jak to říct námě - já jsem ji to řekla tak že jsem si více uprdla a ukázala jsem ji to a ona mi řekla co to je, jelikož jsem nevěděla že něco takoveho existuhe. Tampón jsfm zkusila jednou a naposled. V mori jsem se koupala bez vložky. Na gynekologii nikdy nepůjdu. Kalíšek používa mama já používam vložky. To je asi můj příběh k tomuto tématu.

  Příspěvek z 23. března 2020 v 9:37.
  darkness v něm napsal:

  No... v článku je jeden hodně nelogický odstavec:

  "A jak říct mamince že jsem to dostala?
  Tato otázka je velmi častá a špatně se na ni odpovídá, někdo z vás to mamince řekne narovinu, že má na kalhotkách krev, ale někdo se bude stydět a bude mu to připadat trapné a pro vás tu mám pár typů :
  Mami, já mám na kalhotkách krev.
  Mami, já to asi dostala."

  Autorka zde píše, že se spousta dívek může stydět říct své mámě, že "má na kalhotkách krev". Píše také, že přináší tipy (píše se s měkkým i, v článku je chyba), jak to mámě říct. Jenže v tipech píše, že dívka má prostě říct, že má na kalhotkách krev. Takže napsala, že když se dívka stydí zpříma říct, že má na kalhotkách krev, tak to své mámě má říct tak, že jí řekne, že má na kalhotkách krev.

  Celkově 3 tlapky za snahu...

  Příspěvek z 24. června 2018 ve 20:41.
  Alfa_Beta v něm napsala:

  Že jo :-c