Než nasednu na koně
Před osedláním koně musíme očistit. Ti, na kterých jezdím, jsou v ohradě, kde teď v této mírné zimě bývá bahno, a proto jsou špinaví a potřebují nejdřív vyčesat bláto ze srsti. K tomu používáme hrubší kartáč. Krouživými pohyby proti srsti je zbavujeme špíny, od hlavy až k nohám. Obdobným způsobem, ale po směru srsti, je očistíme ještě normálním kartáčem. Pak jim pročešeme hřívu a ocas hřebenem. Ještě jim vyčistíme kopyta a můžeme sedlat.
Když se pohybujeme okolo koně, NIKDY nechodíme kolem jeho zadku, obcházíme ho vždy kolem hlavy, mohl by nás kopnout.
Sedlání koně
Nejdřív na koně musíme dát něco jako deku, říká se tomu sedlová poduška, a pak až na něj dáme sedlo, a to pořádně utáhneme. Pokud bychom ho utáhli málo, mohlo by se sedlo s námi otočit a my bychom spadli.
Bezpečnost jezdce
Pro jízdu na koni je nezbytná helma, která ochrání hlavu, pokud bychom spadli. Důležitý je i chránič na záda.
A teď, když už máme přichystaného koně, a i my jsme správně oblečení, můžeme nasednout a učit se jezdit.
Na začátku každé hodiny je nezbytná rozcvička. Pomáhá nám nejen v tom, abychom si rozehřáli svaly, ale také abychom si zvykli na pohyby koně. Mezi rozehřívací cviky patří např. otáčení se v sedle, natahování k uším a zadku koně, mlýnek (ručkujeme kolem dokola a máme nohy volně, tzn. mimo třmeny), pytel (ležíme v sedle tak, že opravdu připomínáme pytel přehozený přes koně), atd.
Na první hodině jsem se nejdřív musela naučit, jak se drží otěže a hlavně, jak rozjet a zastavit koně. Hyjé a prr na koně nepůsobí (alespoň ne na ty, na kterých jezdím). Když chci koně rozjet, tak přitisknu kotníky, co mám ve třmenech k sobě, a to je pro koně povel, že má jet. Když chci zastavit, přitáhnu otěže. Když chci zatáčet, přitáhnu mírně otěž na té straně, kam chci zatočit.
V dalších hodinách jsem se pak učila klusat a vysedat ze sedla. Vysedáním pomáhám koni, aby se neunavil. Je to náročnější, než to vypadá.
Jsou totiž tři typy klusu: pracovní, stehenní a lehký. Při pracovním klusu, nevysedáte ze sedla, ale při lehkém ano. U stehenního stojíme. Nejradši mám stehenní.
Ještě rychlejší než klus je cval, a úplně nejrychlejší je trysk, při kterém popustíme otěže a konec otěží přidržujeme.
Až sesedneme z koně
Po odstranění sedla a podušky, koně ještě pročísněme oběma kartáči a odvedeme ho zpět do stáje nebo do výběhu.
Na koni už jezdím skoro půl roku. Už jsme byli i na pár vyjížďkách a velmi mě to baví. Úplně nejlepší je, když se vracíme z vyjížďky a jedu klusem. To je skoro jak létání!
Pokud budete mít možnost, určitě si zajezděte!