Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak jsem hrála v Nickyho rodině

  vydáno  •  Filmy · Historie
  Film Nickyho rodina je posledním ze snímků o Nicholasi Wintonovi od režiséra Matěje Mináče. Nevíte, kdo je Nicholas Winton a Matěj Mináč? Tak já vám to vysvětlím. A prozradím i to, jak se přihodilo, že jsem se mihla na filmovém plátně a díky tomu mohla zažít úžasnou premiéru.

  Sir Nicholas Winton. (20. ledna 2011), © MAFRA

  Abych všechno vysvětlila, musím se ohlédnout trochu zpátky, do roku 2007. Naše škola je v Uherském Hradišti a má dvě budovy. Jedna pro 1. stupeň, druhá pro 2. stupeň. Já jsem tehdy byla ve 3. třídě, takže jsem byla v té menší. Jenže v listopadu 2007 nám ve třídě dělali novou klimatizaci a my tedy byli dočasně v hlavní budově. 

  Jednou - myslím, že to bylo o čtvrté hodině - jsme měli přírodovědu. Náhle k nám vstoupila paní zástupkyně s otázkou, jestli někdo nechce jít péct dort jedné staré paní. Samozřejmě se přihlásili skoro všichni, protože jsme měli psát písemku. Měla jsem štěstí. Vybrala právě mě a další tři holky. Byla jsem strašně ráda.

  Paní zástupkyně nás odvedla do nedaleké školní kuchyňky, kde už bylo všechno přichystáno. Byla tam i moje sestra s ostatními páťáky. A byl tam taky pan režisér, který říkal, že páťáci jsou moc velcí, ať vyberou někoho menšího. Doma na mě pak byla sestra naštvaná, protože si myslela, že jsem to všechno zavinila já. Ale nebudu přeskakovat.

  Z filmu Nickyho rodina

  Z filmu Nickyho rodina

  Když jsme do té kuchyňky došly, tak moje oči hned uviděly celý štáb i se známým slovenským režisérem Matějem Mináčem. Nickyho rodina je v pořadí třetí Mináčův film o Wintonovi. Natočil už Všichni moji blízcí (1999) a Nicholas Winton - Síla lidskosti (2002, držitel prestižní cenu Emmy).

  Pak jsme začali natáčet jak pečeme dort. Všechno bylo moc super. Uběhly tři roky od natáčení a já už jsem byla na osmiletém gymnáziu. Naštěstí jsem s holkama ze základky byla v kontaktu, takže jsme byly pořád kamarádky. Jedna kamarádka, která se natáčení také zúčastnila, se mnou chodí na gympl. Ráno mi ve škole řekla, že jí kamarádka ze základky psala, že půjdeme na premiéru "svého" filmu zadarmo. Byla jsem úplně nadšená.

  Sir Nicholas Winton (vpravo).

  Sir Nicholas Winton (vpravo).

  Film se jmenuje Nickyho rodina a vypráví příběhy zachráněných židovských dětí za 2. světové války. Právě Nicholas Winton (* 1909) všechno zorganizoval. Podařilo se mu od března do září 1939 z tehdejšího Československa zachránit 669 židovských dětí před nacistickým koncentračním táborem. Ale o svém činu nikomu nic neřekl. Dokonce ani svým dětem a manželce. 

  Sir Nicholas Winton s režisérem Matějem Mináčem. (20. ledna 2011)

  Sir Nicholas Winton s režisérem Matějem Mináčem. (20. ledna 2011)

  Po padesáti letech jeho manželka dělala velký úklid na půdě a našla tam potvrzení o převozu židovských dětí. Nevěděla, co to je, tak se ho šla zeptat a on jí to vysvětlil. Začalo pátrání po dalších osudech zachráněných dětí a tak vznikly filmy Matěje Mináče. Teď je Nicholasi Wintonovi krásných 101 let a je známý a obdivovaný po celém světě.

  Premiéra filmu Nickyho rodina se konala 20. ledna 2011. Ráno jsem vstávala už ve 4:30, protože sraz jsme měli na vlakovém nádraží v 5:30 a vlak nám jel v 5:54. V Praze jsme byli kolem desáté. Poté jsme jeli metrem na stanici Vyšehrad - kousek od ní je Kongresové centrum, kde se premiéra odehrávala. Dali jsme si do šatny kabáty a vešli do obrovského sálu, kam se vejde až 3 000 lidí. Před filmem bylo takové zahájení s orchestrem a pak to začalo.

  Film byl krásný, ale smutný. A na konci jsem se sama viděla na plátně! Sice asi jenom půl minuty, ale alespoň něco. Jakmile film skončil, promluvil tam Přemysl Sobotka. A nakonec třešnička na dortu: viděli jsme naživo Nicholase Wintona! Bohužel už byl na vozíčku, ale promluvil k nám a samozřejmě nám to paní tlumočnice překládala. Byl tam jenom na chvíli, ale jak přicházel, tak jsme si všichni stoupli a tleskali. Totéž bylo na konci filmu, kdy si také všichni stoupli a tleskali. Po představení jsme se vypravili na dlouhou cestu domů. Na tento nevšední zážitek nikdy nezapomenu.

  Více se o novém filmu dočtete na serveru iDNES.cz v článku Poslední film o zachránci dětí Wintonovi odhalí dosud neznámá fakta

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (45)

  Příspěvek z 26. února 2011 v 10:52.
  Perníková-chaloupka v něm napsal:

  Perníková-chaloupka

  nevím co říci moc mě to dojalo ,nevím proč tu tet taky nejsou takový hodní lidé a doufám že se dožije Nobelovy ceny4

  Příspěvek z 21. února 2011 v 18:56.
  fandilek v něm napsala:

  Nicholas Winton

  Tak tohoto pána znám. Sice bohužel ne osobně, ale viděla jsem film Síla lidskosti, který vypráví o jeho životě a o tom, jak zachránil české děti.
  Chtěla bych mu sklonit velikou poklonu.
  Máš moc krásný článek44

  Příspěvek z 6. února 2011 ve 12:16.
  MichaelaM v něm napsala:

  Můj komentář

  Hezký článek.