Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak jsem lovil kešku v rybníce

  vydáno  •  volný čas venku · cestování · hry, hračky
  Nebaví vás chození po horách, dlouhé výšlapy nebo cyklovýlety? Zkuste geocaching! Geocaching (čti geokešing) je turisticko sportovní hra. Její princip spočívá v tom, že někdo někam schová krabičku a vy se ji pokoušíte najít a dostat se tak na pěkné a zajímavé místo.

  © Lokolus

  Této krabičce se říká cache (čti keš, znamená to schránka). Její zeměpisné souřadnice její zakladatel zveřejní na internetových stránkách. Krabičky, nebo-li kešky, se schovávají vždy na nějaké historicky, přírodně nebo jinak zajímavé místo. A to je hlavní cíl geocachingu: dostat se na zajímavé místo a něco se o něm dozvědět. Informace o místě zveřejní zakladatel kešky na internet.

  V každé krabičce je logbook (zápisník pro nálezce) a drobné věci, které můžete vyměnit za něco jiného. Po nalezení kešky můžete na internet zalogovat (zapsat) svůj dojem z jejího nalezení. Na stránkách geocachingu je také podrobná statistika všech vašich nálezů.

  A jak to funguje v praxi?

  registrace

  Abyste mohli začít s geocachingem, musíte se zaregistrovat na internetu. Celý proces registrace je popsaný v článku Geocaching - staňte se lovcem pokladů!

  Den před výletem třeba na Sněžku si najdete na internetu souřadnice nejbližších kešek. Buďto si je zadáte do GPS navigace, nebo si vytisknete mapu. Další den už se můžete těšit na hledání kešky. Ta ale nikdy není vidět na první pohled, aby ji lidé, co geocaching nehrají, nesebrali nebo nevyhodili. Proto je keška vždycky v nějaké skrýši - třeba na stromě, pod kamenem, někdy dokonce pod vodou.

  Když přijdete na místo, kam ukazují souřadnice, musíte hledat, abyste kešku našli. Na webových stránkách jsou napsány i nápovědy pro hledače (na stromě, dva metry nad zemí a podobně).

  Já se ke geocachingu dostal přes strejdu, který mě vzal na kolo a ukázal mi hledání pokladů. Okamžitě mě to chytlo a už hledám dva roky. Na kontě mám celkem 210 kešek. Většinou jezdím hledat na kole se svým spolužákem, ale teď, když už jsme starší, tak jezdíme třeba vlakem do většího města a tam celý den kešujeme.

  počet skrýší

  Aktuálně (28. 5. 2010) je na území České republiky 17 600 skrýší. K 1. 7. 2009 u nás bylo 13 327 skrýší.

  Nejvíce si cením dvou kešek: první z nich byla na ostrově uprostřed rybníka, kde nebyla na půjčení loďka, a tak jsme museli plavat. A druhá, to je mystery cache - to znamená, že abyste zjistili souřadnice, kde se keška ukrývá, musíte nejprve vyřešit hádanku. Tu jsem luštil týden ve dne v noci a nakonec se mi to povedlo!

  Zkuste si to taky, je to opravdu super zábava!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (49)

  Příspěvek z 4. června 2022 v 15:47.
  panglaq v něm napsal:

  Jestli autor neluštil jinou casove narocnou hádanku k jiné mystery kešce8-D

  Příspěvek z 1. května 2021 ve 21:40.
  ekologický v něm napsal:

  Čekal jsem, že zde budeš popisovat, jak si lovit kešku v rybníce, ale místo toho jsi velmi obecně popsal geocahing. Dávám 3 tlapky.

  Příspěvek z 10. června 2010 v 18:00.
  AničkaSkřítek v něm napsal:

  Good článek

  Fakt moc good článek4.
  Napíšeš zas někdy o geocachingu?
  1PROSÍM1