Této krabičce se říká cache (čti keš, znamená to schránka). Její zeměpisné souřadnice její zakladatel zveřejní na internetových stránkách. Krabičky, nebo-li kešky, se schovávají vždy na nějaké historicky, přírodně nebo jinak zajímavé místo. A to je hlavní cíl geocachingu: dostat se na zajímavé místo a něco se o něm dozvědět. Informace o místě zveřejní zakladatel kešky na internet.
V každé krabičce je logbook (zápisník pro nálezce) a drobné věci, které můžete vyměnit za něco jiného. Po nalezení kešky můžete na internet zalogovat (zapsat) svůj dojem z jejího nalezení. Na stránkách geocachingu je také podrobná statistika všech vašich nálezů.
A jak to funguje v praxi?
registraceAbyste mohli začít s geocachingem, musíte se zaregistrovat na internetu. Celý proces registrace je popsaný v článku Geocaching - staňte se lovcem pokladů! |
Když přijdete na místo, kam ukazují souřadnice, musíte hledat, abyste kešku našli. Na webových stránkách jsou napsány i nápovědy pro hledače (na stromě, dva metry nad zemí a podobně).
Já se ke geocachingu dostal přes strejdu, který mě vzal na kolo a ukázal mi hledání pokladů. Okamžitě mě to chytlo a už hledám dva roky. Na kontě mám celkem 210 kešek. Většinou jezdím hledat na kole se svým spolužákem, ale teď, když už jsme starší, tak jezdíme třeba vlakem do většího města a tam celý den kešujeme.
počet skrýšíAktuálně (28. 5. 2010) je na území České republiky 17 600 skrýší. K 1. 7. 2009 u nás bylo 13 327 skrýší. |
Zkuste si to taky, je to opravdu super zábava!