Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak jsem potkala lichožrouty

  vydáno  •  Kultura · Knihy · Poezie
  Že jste ještě nikdy o lichožroutech neslyšeli? Inu, tenhle záhadný tvor, který žere ponožky a z párů dělá licháče, se většinou velmi dovedně ukrývá. Ale pokud jste někdy marně hledali ponožku do páru, pak u vás nejspíš jeden či hned dva lichožrouti bydlí. Nevěříte?

  Únor 2008, Praha, Švandovo divadlo., © Radkaa

  Poprvé se lichožrout objevil docela nenápadně v knížce básniček nazvané Příšerky a příšeři. Tu vydalo v roce 2005 nakladatelství Paseka. Jenže zatímco tam lichožroutům patřila pouze jedna dvoustrana, vyšla ve stejném nakladatelství v roce 2008 knížka, která je lichožrouty prolezlá skrz na skrz. Prostě 232 stránek plných lichožroutů! Má skvělý název, který si každý z vás velmi snadno zapamatuje. Jmenuje se Lichožrouti.

  A právě ukázky z chystané knížky o lichožroutech předčítal přibližně před rokem její autor Pavel Šrut při křtu básnické sbírky Šišatý švec a myšut. Netuším, co se honilo v hlavách ostatním účastníkům toho setkání, ale já měla před očima hromádku ponožek, které ne a ne seskupit do páru. Vyhazovat se mi je nechce, stále věřím, že jednou ty ztracené najdu…

  LichožroutiJak jsme tam tenkrát seděli a naslouchali ukázkám z připravované knížky, museli jsme pro nezasvěcené kolemjdoucí vypadat hodně bláznivě. Jedna salva smíchu stíhala druhou. Až mi v tu chvíli bylo líto ilustrátorky Galiny Miklínové, že ona obrázky předčítat nemůže. Jenže ona na to vyzrála. Připravila se důkladně. Na chvíli odložila štětce, tužky i barvičky a zabrousila mezi píšící autory. Přečetla nám tenkrát ukázku z Příběhu Záchodové rybičky Esmeraldy.

  Od chvíle, kdy spisovatel odevzdá do nakladatelství rukopis, vezmou si do parády knihu ještě mnozí další. Navrhnou, na jakém bude knížka papíru; jak budou vypadat písmenka; kam přijdou obrázky. Do práce se pustí odpovědný redaktor i technický redaktor. A když už je všechno nachystáno, knížka se vytiskne a může se vydat na svou pouť za čtenáři.

  Taková pouť většinou začíná slavnostním křtem. A tak – na vědomí všem lichožroutům z blízka i daleka – jednoho podzimního dne vyvěsili před knihkupectvím mnoho párů ponožek. To aby nalákali nejen čtenářskou, ale i lichožroutskou veřejnost.

  Recept na vítězství v recitační soutěži?

  Šišatý švec a myšutChtěla bych vám představit básničky a knížky od Pavla Šruta. Píše krásné básničky, ale i knížky. Jeho básničky jsem několikrát přednášela na recitačních soutěžích ZŠ Želešice.

  Této soutěže jsem se zúčastnila se Šrutovými básničkami třikrát a pokaždé jsem se umístila na 1. místě. S ostatními básničkami jsem nikdy neměla takový úspěch. Básničky od Pavla Šruta jsou opravdu krásné.

  Mám od něj čtyři knížky. Dvě veršované a dvě s příběhem. Mezi ty veršované paří Příšerky a příšeři a druhou je Šišatý švec a myšut. Z těch knížek bez veršů je to třeba Pavouček Pája nebo Lichožrouti.

  Knížka Lichožrouti je o malinkatých příšerkách, které se živí jen ponožkami a to pouze lichými, takže vám zbyde pouze sudá. Každý máme doma jednoho nebo dva lichožrouty. Pokud se vám ztrácí ponožky nejen sudém tak to máte doma zrovna Hihlíka. To je hlavní představitel této knížky. Má dědečka, s kterým bydlí u pana Vavřince za skříní. Hihlík má také rodiče, ale ti s ním nemohou být, protože odjeli do Afriky pomáhat malým lichožroutíkům.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi - vendav


  Zebra

  Šišatý švec a myšutI když zebru vyperete
  - a prášku tam dáte kila –
  vyjde z pračky bíločerná,
  respektive černobílá.

  Ani pračka, ani vana
  tady prostě nepomůže.
  Zebra je tak pruhovaná,
  že by jeden vylít z kůže! 

  (Pavel Šrut, Šišatý švec a myšut)


  Lichožrout

  LichožroutiLichožrout mé ségry Božky
  je labužník na ponožky.

  Přišel k nám už předloni
  a nic mu tak nevoní
  jak ponožky její.

  Vážně!

  Nic jiného nejí.

  Jenom jednou – za totáče –
  spořádal i punčocháče
  od tetičky z Francie.
  (Chudinka, už nežije).

  Ach, to bylo pláče
  pro ty punčocháče!

  Prohledala každý kout
  a ten prevít Lichožrout
  v koši prádla seděl zticha
  a počítal:

    Sudá, lichá…

  (Pavel Šrut, Příšerky a příšeři)

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Příspěvek z 28. března 2009 ve 13:53.
  julafon v něm napsal:

  Super knížika

  V družině tuhle pěknou knížku máme a čteme si jí je to moc hezký

  Příspěvek z 26. března 2009 v 15:23.
  IRMAA v něm napsala:

  fuj

  fuj já bych ty ponožky nejedla23

  Příspěvek z 22. března 2009 ve 14:08.
  Eldalka v něm napsal:

  Reakce na makawi:

  tak to asi nejsou lichožrouti ale tvůj kocour