Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Diskuse k Alíkovině

  « Přejít na článek

  Jak jsem se ocitla v komunistické škole

  Nový příspěvek do diskuse:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Příspěvek z 23. července 2017 v 8:04.
  Gattina v něm napsala:

  Myslíš hezký

  trglinek v něm napsala:

  veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelmi zvláštní

  Cat29 v něm napsal:

  AnezkaB: Ok, možná jsou tam nepřesnosti, ale pojala jsem to jako sen. Proto to není úplně přesné. Taky jsem vycházela z toho, co nám ve škole říkali.

  Pralinka2 v něm napsal:

  Nemyslím si tak úplně, že by člověk měl psát jen o tom, co zažil. To by dnes už nikdo nesměl psát o husitech, o třicetileté válce a možná už ani o vzniku Československa.
  A je pravda, že ten článek v některých detailech je nepřesný. Ale takovou tu celkovou atmosféru do jisté míry vystihuje. Ostatně celé je to pojaté jako sen, a tam se nepřesnosti vyskytnout mohou.

  A je pravda, že některé věci autorka nezmínila. Kromě těch nástěnek a průvodů například to, že kluci nesměli nosit dlouhé vlasy. Přičemž na různých školách se to řešilo různě; někde to byl jen vzkaz rodičům, že mají dotyčného žáka nechat ostříhat, ale byly i případy, kdy takového dlouhovlasého žáka ostříhali okamžitě na místě. A například když jsem chodil na střední školu, tak jednoho horkého června bylo vydáno ředitelské nařízení, že kluci nesmějí chodit do školy v krátkých kalhotách.

  Myslím, že i přes ty nepřesnosti to je dobrý článek.

  AnezkaB v něm napsala:

  Asi by měl člověk psát o tom, o čem něco ví, co zažil. Já o tom mluvila s příbuznýma i s mamkou. A zas takový to nebylo.

  Jinak, jo, sešity i učebnice museli být obalené. Ale možná je to lepší, nebyl z toho salát. I ta učebnice v obalu dlouho vydržela. A pak se prostě předala dál. Salát by musel žák platit. Takže je lepší učebnici uchránit a předat dál nebo zničenou zaplatit? A víte co? Moje malá příbuzná chodí do třetí třídy. Představte si tu hrůzu, oni mají mít sešity také obalené. Takže je tu komunismus jako hrom?

  A ruce za zády říká mamka, že měla jednou za celou školní docházku, když ve třídě zlobili.

  Jinak za neobalené sešity se nevolalo do ředitelny, jen to museli třeba do druhého dne napravit a učitelce ukázat, že mají obaleno. A to bylo za mamky. Za babičky žádné obaly na sešity nebyly, to bylo zase o kolik let dříve.

  A výtvarka? Co je komunistickýho na malování mísy s ovocem?
  My to malovali letos někdy začátkem května- zátiší s mísou jablek a džbánem a to tu komunismus nemáme.
  Jinak v 70. a 80. letech se po chodbě o přestávce nechodilo. Alespoň tady na místních školách prý ne. Bylo se ve třídě jako dnes. Prababička prý chodila po chodbě. Ale světe div se, ona do té školy chodila před válkou, takže to tu komunismus taky nebyl, ve třicátých letech. A babička vzpomíná, že chodili o přestávkách na dvorek před školu.

  Co je matematika modernějším způsobem??

  Já si myslím, že v těch dobách tu byla fůra problémů a fůra věcí, co lidi trápili. Ale mísa z ovocem a obal na sešitě to asi nebyly.

  Zkuste se zeptat maminek, babiček. Třeba to na každé škole bylo jinak. Moji rodiče, prarodiče... vzpomínají, že to bylo takhle.

  Komunistický spíš bylo to, že měly jít děti do jiskřiček nebo pionýra, že se musela dělat nástěnka k VŘSR a dalším divným výročím, že se muselo povinně do průvodu na prvního máje. Ale to co jsi psala je prostě úplně normální - matematika, výtvarka, obaly...

  Příspěvek z 8. července 2017 v 15:06.
  Cat29 v něm napsal:

  Děkuji všem:->

  Příspěvek z 4. července 2017 v 1:31.
  LanTeX_1337 v něm napsal:

  Slzička ukápla, co si budem

  Příspěvek z 3. července 2017 v 10:51.
  Danny987 v něm napsal:

  Úžasné :-)

  Příspěvek z 3. července 2017 v 9:27.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  To je mega, povedlo se Ti toR^ já bych to tam asi nevydržela :-D

  Příspěvek z 3. července 2017 v 8:25.
  Gattina v něm napsala:

  Tomu se říká talent

  předchozí 1 další