Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak jsem si splnila svůj sen

  vydáno  •  Kultura
  Se začátkem nového roku si skoro každý dává nějaké to předsevzetí, nebo aspoň cíl. Ze své zkušenosti si troufnu říct, že nic není nesplnitelné. Samozřejmě, že když ještě nejste dospělí, a dáte si předsevzetí: "Pojedu do Afriky, kde ulovím tygra," tak se mi to asi těžko splní. Ale když si dáte předsevzetí, že napíšete knihu, tak se do toho stačí pustit s chutí, a nevzdat to po první kapitole.

  42. Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana, © Radkaa

  Já si na začátku minulého roku vytyčila tři cíle: 1. vyhrát nějakou soutěž, 2. zlepšit se ve škole a za 3. napsat knížku povídek. Mám radost, že první dva cíle se mi podařilo uskutečnit. Jen s knížkou to nedopadlo zcela podle mých představ. Mám ji napsanou totiž teprve z poloviny.

  Prozradím vám, jak jsem postupovala k vytouženým cílům. Třeba vás to bude inspirovat a zkusíte něco podobného. Na začátku roku jsem se pustila do vylepšování svého prospěchu ve škole. Když jsem to zvládala, začala jsem psát povídky. A pak v jsem v květnu na internetu narazila na soutěž s poněkud tajemným názvem - Záhada NoRaTel.

  Neváhala jsem ani minutu a přihlásila se. Zhruba každé dva týdny jsem vyplnila soutěžní úkol a postupovala jsem dál a dál. Na začátku to byly testy, a ke konci jsme už museli psát povídky, články nebo návrhy na znělky. Soutěžit nás začínalo 300, takže konkurence byla velká, ale já to nevzdávala. - To je strašně důležité! Nesmíte to nikdy vzdát.

  Záhada NORATELA ejhle! Byl tu říjen, a já se dostala až do finále. Bylo nás tam 14, a to už byl pro mě velký úspěch. Nevěřila jsem, že bych mohla vyhrát, ale přeci jen jsem si dělala nějaké ty naděje. A pak jsem jednou ráno zapnula počítač, podívám se na stránku soutěže a... Mé jméno bylo mezi čtyřmi vybranými, kteří pojednou na dětský Filmový festival v Ostrově. Co vám budu povídat - měla jsem strašnou radost, a mohla jsem si gratulovat. Splnila jsem si cíl, a vlastně i jeden velký sen - na týden se stanu novinářkou.

  Na ten týden jsem se strašně těšila. Sbalila jsem si kufry a vydala se na cestu do Ostrova u Karlových Varů. Hned první den jsem se seznámila s ostatními vítězi - byli to moc milí lidé, kteří se stali mými kamarády, na které nikdy, skutečně nikdy nezapomenu. Tedy aspoň doufám, že ne. 

  Následující dny už ale začala ta pravá novinářská dřina. Museli jsme natáčet reportáže, ankety a připravovat vysílání. Já jsem si totiž vybrala rozhlasovou redakci. Myslím, že v rozhlasové redakci je to o něco těžší než v novinách. Musíte nejen psát, ale i mluvit - a to třeba i živě rovnou do vysílání. Ani byste nevěřili, jakou jsem měla trému, když jsem se připravovala na své první moderování pořadu Domino. Ale zhluboka jsem se nadechla... a už to jelo.

  Pohled do festivalového rozhlasového studia Radia Domino. Lucie Glancová zcela vlevo.

  Prvních pět minut jsem sice trpěla, ale pak jsem si to začala užívat. Teď jsem přeci pravou moderátorkou v rádiu.A další vysílání už jsem neměla takovou trému, a musím uznat, že to bylo skutečně fajn. Týden uběhl jako voda, a mně se ani nechtělo domů, tak se mi tam líbilo. Doteď se mi ještě stýská po té uvolněné atmosféře v rozhlasové redakci.

  Určitě se do Ostrova ráda podívám znovu. Ať už jako návštěvník, nebo opět jako moderátorka. Stálo to tam za to.

  A to jsem si na původně myslela, že vyhrát takovou soutěž je pro mě nemyslitelné, nebo dokonce nesplnitelné. A teď? Zvažuji, jaké cíle si dám pro letošní rok.

  • Dokončím tu knížku povídek?
  • Podívám se někam do zahraničí?
  • Nebo snad založím školní noviny?

  Po zkušenostech z loňského roku jsem přesvědčená, že když se chce, tak jde všechno, nebo aspoň skoro všechno. Proto vám radím: nevzdávejte nic před bojem a snažte se.

  Přeji vám krásný rok 2011, a také ať se vám podaří všechno, co jste si dali za cíl.

  www.zahadanoratel.cz

  Nejlepší řešitelé Záhady NORATEL se zúčastnili v říjnu Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově. Tam se stali redaktory dětských festivalových médií - novin, rádia či televize.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (26)

  Příspěvek z 26. května 2011 v 17:47.
  eliska3 v něm napsal:

  Je to pěkný článek a já se letos také přihlásila a už mám i první úroveň druhého kola šťastně za sebou25
  Díky, tvůj článek mě inspiroval do toho jít16

  Příspěvek z 19. května 2011 ve 22:36.
  akčina2000 v něm napsal:

  reagace

  25myslím že je to docela fajn

  Příspěvek z 7. března 2011 v 19:44.
  sely v něm napsala:

  Reakce na Katy62:

  taky bych chtěla