Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Diskuse k Alíkovině

  « Přejít na článek

  Jak jsem viděl rozdělení Československa

  Nový příspěvek do diskuse:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Prodleva měsíc.
  Příspěvek z 8. února v 17:50.
  Killercow v něm napsala:

  Pralinka2 Aha, děkuju moc... To je smutné.

  Příspěvek z 8. února v 16:58.
  Pralinka2 v něm napsal:

  V Rumunsku politické změny na podzim 1989 neproběhly tak poklidně jako u nás a v jiných středoevropských zemích. V Rumunsku změna proběhla násilně, tanky, střelba do lidí, oběti na životech a podobně. A na druhé straně soudy s představiteli bývalého režimu se netáhly roky jako u nás, ale vůdce dosavadního režimu Nicolae Ceaușescu i jeho manželka byli narychlo odsouzeni a popraveni ještě na Vánoce téhož roku.

  A stejně násilný proces jako samotné Rumunsko prodělala i jeho vlajka. Zatímco u nás změny státních symbolů dlouhé měsíce projednával parlament, v Rumunsku prostě vystřihli komunistický symbol uprostřed vlajky, a takto upravenou vlajku jsem potkával právě ještě v tom srpnu 1991. Vypadala takto:

  Rumunská vlajka z roku 1989, © Stannered

  Ten kulatý útvar uprostřed není ani bílý, ani černý, ani nemá jinou barvu, to je prostě díra, kterou lze vidět na druhou stranu a kterou se dá prostrčit ruka. A tato díra jako by symbolizovala ty rány, které utrpěla rumunská společnost při násilnostech v prosinci 1989.

  A když jsem se k jedné z těch rumunských vlajek dostal blízko, tak jsem i viděl, že ten otvor není přesně kruhový, ale že jeho okraje obsahují rovnější střihy, jak tu díru někdo kdysi narychlo vystřihoval nůžkami.

  Prosinec 1989 v té době nebyl ještě tak daleko, takže ještě byly v živé paměti násilnosti, kterých se v prosinci 1989 dopustil končící rumunský režim proti vlastnímu obyvatelstvu.

  Příspěvek z 8. února v 15:53.
  Killercow v něm napsala:

  Článek se mi líbil, ale zajímalo by mě, co bylo v té době s rumunskou vlajkou?

  předchozí 1 další