Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak jsem vyhrála knížku a málem ji ani neotevřela

  vydáno  •  Příroda · Knihy · Ptáci
  Na Alíkovi jsem vyhrála knihu Legenda o sovích strážcích. Nejdřív jsem nebyla moc ráda, že jsem vyhrála zrovna knihu. Chtěla jsem ji poslat sestřence. Ale pak mi maminka řekla, že si ji mám alespoň přečíst. Tak jsem ji poslechla a začetla se...

  Jediný zástupce čeledi sovovití (Tytonidae), který žije volně v České republice. Silně ohrožený druh. , © Radkaa

  Tady je malá ukázka z té "soví" knížky:

  "Noktusi, miláčku, můžeš se posunout trošku dál? Myslím, že naše třetí mládě už se klube na svět." To vajíčko začíná praskat. "Už dost. Ty snad nechceš dalšího bratříčka?" zeptal se tatínek. V hlase mu zaznělo podráždění. "Nebo sestřičku?" povzdechla si měkce maminka něžným písknutím, jaké sovy pálené někdy používají.

  "Já bych chtěl sestřičku," pípl Soren. "Ty ses sotva vylíhnul," obrátil se k mladšímu bráškovi přezíravě Klud. "Je ti sotva čtrnáct dní. Co ty víš o sestrách?" Možná jsou lepší než bratři, pomyslel si Soren. Zdálo se, že Klud ho nesnáší už od chvíle, kdy se Soren vyklubal se skořápky...

  A jestli se vyklube holčička nebo kluk, to už si musíte přečíst sami. Já vám už jen řeknu, že je to moc a moc pěkná knížka a že je plná napětí, strachu i humoru.

  Legenda o sovích strážcíchSkutečná sova pálená - Tyto alba.

  Vlevo Soren, hrdina filmu Legenda o sovích strážcích, vpravo sova pálená ze Stanice terénní ochrany přírody STOP.

  Musím přiznat, že knížka se mi nakonec líbila. Je moc hezká a také plná napětí. Jen v ní nejsou žádné obrázky. Ale to mi nevadí, protože si můžu představovat sama, kde se děj odehrává. Legendu o sovích strážcích vám všem vřele doporučuji!

  Sova pálená (Tyto alba) s oblibou hnízdí v dutinách starých stromů.

  Sova pálená (Tyto alba) s oblibou hnízdí v dutinách starých stromů.

  Poznámka radakce: Hlavní hrdina knížky i filmu Legenda o sovích strážcích, Soren, je sameček sovy pálené (latinsky Tyto alba). Je to široce rozšířený druh sovy a jeden z vůbec nejrozšířenějších ptáků na světě, který se vzácně objevuje i v České republice. Sova pálená je jediný zástupce čeledi sovovití (Tytonidae), který žije volně v České republice.

  Sova pálená (Tyto alba) s roztaženými křídly.

  Hnízdní stavy se u nás odhadují pouze na 400 - 700 párů, což vedlo k zařazení sovy pálené v Česku podle zákona č. 114/1992 Sb. mezi silně ohrožené druhy. Sova pálená ráda žije v blízkosti lidských sídel - v kostelních věžích, zvonicích, na půdách. Ale může se usadit i ve starých vykotlaných stromech. Bohužel, míst vhodných pro její hnízdění je stále méně.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (20)

  Příspěvek z 5. února 2011 v 11:54.
  mančík v něm napsala:

  Reakce na duhovka:

  Já se také účastním skoro všech soutěží, ale zatím jsem na Alíkovi bohůžel nic nevyhrála.

  Příspěvek z 5. února 2011 v 11:52.
  mančík v něm napsala:

  TAK HELE ...

  Já chápu, že první dojem není vždy nejkrásnější, ale když jsi z té knížky neměla moc radost, tak proč jsi o ní soutěžila?

  Příspěvek z 27. ledna 2011 v 18:03.
  llida v něm napsala:

  llida

  Reakce na llida: