Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak jsem vyrůstala s Mikulášem aneb Patálie v sukních

  vydáno  •  Škola a poznání · Filmy
  V Alíkovinách už jste si mohli přečíst spoustu věcí o Mikulášovi a jeho kamarádech – Augustýnovi, Celestýnovi, Vendelínovi, Jáchymovi, Fridolínovi, Kryšpínovi, Viktorínovi i Albínovi. I já jsem se na Mikulášovy patálie vypravila do kina. Mikuláš totiž neodmyslitelně patří k mému dětství.

  Z filmu Mikulášovy patálie., © HCE

  Když jsem byla malá, učila jsem se číst spolu s Fifinkou, Pinďou, Myšpulínem a Bobíkem ze Čtyřlístku – možná, že někteří z vás také. Pak jsem nastoupila do první třídy, našla si spoustu kamarádů (ale hlavně kamarádek) a začala jsem s prvními lumpárnami.

  Dodnes si pamatuji na svoji první trojku z češtiny, kterou jsem měla na druhé stránce svého žlutého sešitu, protože jsem se vykašlala na učení pravidel psaní velkých a malých písmen.

  Také si pamatuji na svůj první černý puntík – o přestávce jsem totiž pro nás holky vymyslela super zábavu: kdo se bude točit rychleji a déle udrží sukýnku ve vzduchu, ten vyhrál. Byla to legrace, ale jen do té doby, než se jedné kamarádce zatočila hlava, upadla, rozbrečela se a práskla mě paní učitelce. Dostala jsem kázání, jak je to strašně nebezpečné, a s "kamarádkou" jsem pak samozřejmě nemluvila.

  Z filmu Mikulášovy patálie.

  Když se mi asi v 5. třídě dostaly do ruky Mikulášovy patálie, vzpomněla jsem si na všechna svoje "dobrodružství" s kamarádkami. Dokonce byla i v naší holčičí partě podobná nechuť hrát si s klukama, jakou pociťuje Mikuláš vůči holkám. No řekněte, hráli byste si s někým, kdo vás tahá za vlasy, bere vám pastelky a neřekne vám jinak než příjmením? Navíc to hloupé kopání do míče...

  Myslím, že i vy si určitě vzpomenete, co všechno jste prováděli a řešili jako malí s partou svých kamarádů či kamarádek. Já jsem si s Péťou, Klárčou, Martinou a dalšími užívala spoustu zábavy! Dokonce jsme měly i takového "Celestýna" party – byla to Anička, která byla mazánek paní učitelky, jen neměla brýle.

  Celestýn je mazánek paní učitelky. Snadno ho poznáte podle brýlí.Dneska už jsme všechny na vysoké škole a scházíme se jen občas. O to víc si ale užíváme, když společně vzpomínáme na to, kvůli čemu jsme se hádaly a jaké "problémy" jsme tenkrát společně řešily...

  Proto pro mě byl Mikuláš tím pravým osvěžením i teď po letech, kdy jsem ho mohla vidět na stříbrném plátně. Stále to byl ten samý Mikuláš a ty samé průšvihy, které byly doplněny rámcovým příběhem o tom, že se Mikulášovi (možná) narodí bráška.

  Autorka článku v 1. třídě.Věrného čtenáře odmění i náznaky dalších příhod, které se už do filmu nevešly. Myslím, že se režiséru Laurentu Tirardovi povedlo přenést do filmového zpracování kouzlo knížky, které spočívá mimo jiné ve vnitřních myšlenkách Mikuláše, které uslyšíte i ve filmu.

  Literární soutěž s mikulášem

  Goscinny-Sempé: Nové Mikulášovy průšvihy - Dopis Ježíškovi (obálka knihy)Měli jste (nebo máte) podobnou partu kamarádů, jako Mikuláš? Pak se můžete přihlásit do soutěže! Společnost Hollywood Classic Entertainment vyhlásila literární soutěž, jejímž účelem je vtipně a výstižně popsat kamarády ze své party. Hlavní výhrou je filmové představení pro celou školu. 

  Nejlepší výtvory zveřejníme také na stránkách Alík.cz. 
  Podrobnosti najdete na www.hce.cz, uzávěrka soutěže je 31. 1. 2010.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 14. ledna 2010 ve 14:47.
  kristinka7 v něm napsala:

  Krásné knížky i film

  1616Knížky jsou krásné a film taky4

  Příspěvek z 4. ledna 2010 v 18:48.
  elulinečička v něm napsal:

  elulinečička říká:

  JE NÁDHERA  DĚLAT HLOUPOSTI A NEVNÍMAT, JAK NA TO HLEDÍ OSTATNÍ4
  26

  Příspěvek z 2. ledna 2010 v 19:49.
  cirkusacka v něm napsala:

  Hribe11

  ha ha ha21ty jo to bysi celej den cetla to bysi nemela cas21