Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak jsme vyráběli svítící dýni

  vydáno  •  Vyrábíme · Podzim
  Loni na podzim jsme šli s mamkou, babičkou a mladším bráškou do obchodu a narazili tam na velikou oranžovou dýni. Babička nám ji koupila a mamka slíbila, že nám ji pomůže vydlabat, abychom si mohli ozdobit naši terasu.

  © Vavríková Anna, MAFA

  Když jsme dýni přinesli domů, museli jsme ji nejdřív omýt vodou, protože byla trochu špinavá od hlíny. Pak jsme na stůl rozložili noviny, připravili si dýni, velikou misku, ostrý nůž, černou fixu a každý jsme si vzali velikou lžíci. Nejprve nám maminka řekla, že si máme rozmyslet, jak bude dýně vypadat. Každý jsme si na papír namalovali několik návrhů a pak jsme odhlasovali ten, který se líbil všem.

  Vzala jsem černou fixu a odhlasovaný návrh překreslila na dýni. Pak maminka vzala nůž a vyřezala do dýně otvory pro oči, nos a pusu, které jsem předtím na dýni nakreslila. Odkrojila celý vršek, kde je stopka, a tudy jsme mohli začít dlabat. Lžícemi jsme vybírali jadérka, která byla uvnitř, a dávali jsme je do misky. Když už to šlo těžko, tak nám mamka pomohla. Pak už to vlastně bylo hotové.

  Nakonec jsme dýni odnesli ven a večer, když se začalo stmívat, dal taťka dovnitř svíčku a zapálil ji. Dýně zářila do tmy svým obličejem. A tak jsme si ji mohli rozsvítit každý večer. Vydržela nám asi týden. Semínka, která jsme z dýně vybrali, jsme v zimě sypali ptáčkům do krmítka, aby z naší dýně také něco měli.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Příspěvek z 9. listopadu 2010 v 11:59.
  AnezkaB v něm napsala:

  :)

  Já radši dýňový kompot

  Příspěvek z 8. listopadu 2010 v 15:51.
  máča v něm napsala:

  Reakce na Kšilty:

  212121dovol mi se ti naoplátku vysmát!!!11pak kdo si tady protireci!!!No jasne ja sem nedrbala(narozdil od nekeho) ale napsala sem co si otom clánku myslim a nvm kdo tady do nekeho drbe....(pr tupejsi:Ja rozhodne ne ja enem pisu co si myslim) tak laskave v klidu a zamysli se spis ty nad logikou..Vis kazdymu se vsecko nelibi222222


  PS:Nevim kdo si tady hraje na milou,hodnou holcinenenecku22222222

  Příspěvek z 6. listopadu 2010 v 17:43.
  Kšilty v něm napsala:

  Reakce na sisimka:

  Tak třeba příští rok to vyjde :) Seženeme někde dýně a vydlabeme si je :) 4 Mňam, teď jsem dostala chuť na dýňový kompot  26