Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak krmit v zimě vodní ptáky?

  vydáno  •  zvířata · ptáci

  Přišla zima a mnoho z nás určitě vyrazí krmit kachny a labutě na zamrzlé řeky. Jak je ale krmit správně, abychom jim neublížili?

  Jak krmit vodní ptáky, © Praha 4

  Je běžné, že lidé nosí pro labutě a ostatní vodní ptáky pečivo. To ale nemusí být vždy úplně správné. Ne každé pečivo je pro vodní ptáky vhodné. Obecně také pečivo obsahuje převážně sacharidy, takže labuť má pocit, že je nasycená, ale po výživové stránce jí pečivo nic nedá a vlastně tak strádá hlady. V pečivu chybí důležité minerální látky a vitamíny, navíc může být i solené a kořeněné, což není dobré. Už vůbec není vhodné, aby je lidé krmili starým plesnivým pečivem nebo teď v povánočním období například zbylým cukrovím. Taková strava by zvířatům mohla ublížit.

  Mnohem lepší je, když se zaměříme na to, co je jejich přirozená a obvyklá strava venku. Vhodné je tak labutím a kachnám donést například hrách, kukuřici nebo nakrájený hlávkový a ledový salát. Klidně můžeme donést i různé odřezky ze zeleniny. Ptáci si pochutnají také na různých obilovinách - například pšenice, žito nebo oves. Ovesné vločky jsou tak pro ptáky výživná volba, mnohem lepší, než pečivo. Pokud doma krmíte ptáčky na zahradě, je možné donést i ptačí zob.

  Článkem jsem chtěla upozornit na to, že pečivo není vhodné ke krmení vodního ptactva. Mnohem lepší volba je zelenina nebo obilniny. Když budete chtít v zimě krmit kachny a labutě, nekupujte hned bez rozmyslu rohlíky a nejprve si zjistěte, co daná zvířata můžou. Uděláte tak dobrý skutek a nebudete jim nevědomky ubližovat. Na zimní procházku k řece tak vyražte s nakrájeným ledovým salátem a pytlíkem ovesných vloček. :)

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 1. února 2020 ve 14:35, upravený vzápětí.
  Morell v něm napsala:

  Velice dobré. DOdám, že stejný problém mají s výživou i lidi. Taky si nacpeme žaludky, máme pocit, že jsme plní, ale př tom strádáme... stává se to běžně.

  Příspěvek z 26. ledna 2020 v 8:30.
  Rodé v něm napsala:

  Super článek, vůbec jsem nevěděla že ptací jedí kukuřici.