Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak lidé mohou nepoznat Beatles?

  vydáno  •  Kultura · Hudba
  Když se pokouším tady na Alíkovi hledat mezi nástěnkami nějakou o starší, ale kvalitní hudbě, třeba o Beatles, tak jsem překvapen, že žádnou nenajdu. Přitom existuje spousta nástěnek o různých nových hudebních skupinách, stylech a módě.

  The Beatles - Kapela The Beatles - vlevo George Harrison, nahoře John Lennon, pod ním Paul McCartney a vpravo Ringo Starr (nedatovaný snímek ze 60. let 20. století), © Corbis

  Jak to doopravdy je...
  O kruté realitě a o tom, jak to je s hudebními znalostmi lidí doopravdy, jsem se mohl přesvědčit během pobytu s přáteli na jedné krkonošské chatě. Celé dny jsme blbli, bavili se, hráli hry, lyžovali a tak podobně.

  Večer jsme vždy chtěli jít ven bobovat, nebo si jen hrát ve sněhu. Bohužel, rodiče nám to většinou zakázali, a tak jsme za celý týden byli venku jen asi dvakrát nebo třikrát. To se ví, že se nám nelíbil zákaz venkovního řádění, ale nedalo se nic dělat. Museli jsme se zabavit jinak a to jsme taky udělali.

  Hráli jsme různé hry, lítali po celé chatě a odposlouchávali, co si povídají rodiče. Další zábavou bylo to, že jsme volali kamarádům a známým všech, kteří byli na chatě, a představovali se jako hlasatel rádia, které pořádá soutěž "Poznáte písničku?" Vždy jsme pouštěli tyto tři písničky: Let It Be, Hey Jude a A Hard Day´s Night od Beatles.

  Šokovalo mě, že tři čtvrtiny lidí neznali ani jednu písničku, a když už se někdo zmohl na to, aby poznal Let It Be, tak už nevěděl, od které je to skupiny. Přitom si myslím, že všechny tyto písničky patří do "povinného poslechu" a lidé by je opravdu znát měli.

  Můj názor na nynější situaci
  Neříkám, že by lidé měli poslouchat jen starší hudbu, ale přece jen si myslím, že nepoznat výše uvedené písničky je veliká ostuda. Bohužel, když se dívám na své vrstevníky poslouchající jakoukoliv hudbu, i tu, která se jim nelíbí, a to jen proto, že to poslouchají všichni a oni by nebyli "in", tak se mi dělá zle.

  Nikoho nenutím, aby poslouchal Beatles, ale jen chci, aby se zamysleli nad tím, jestli by je oni poznali, pokud by se z telefonu ozvalo: "Dobrý den, máme pro vás soutěž, která spočívá v tom, poznat alespoň jednu ze tří velmi známých písniček." A pokud ne, tak aby s tím něco udělali.

  Myslím si, že stejně jako je v hodinách českého jazyka povinná četba, měl by být v hudební výchově povinný poslech. Protože znát nejznámější písničky od Beatles určitě patří k základnímu vzdělání, stejně tak jako znát Erbenovu Kytici, nebo Čapkovo R.U.R..

  Pokud i vy patříte k neznalcům Beatles, můžete to napravit a poslechnout si jejich nejznámější písničky: Let It Be, Yesterday, A Hard Day´s Night, Help, Hey Jude a Can´t Buy Me Love.

  Vizitka autora článku na Alíkovi dady

  Autor: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (66)

  Příspěvek z 17. května 2009 ve 21:47.
  dady v něm napsal:

  Reakce na Anabela:

  jo, moje chyba;)

  Příspěvek z 26. dubna 2009 v 16:04.
  Anabela v něm napsal:

  Reakce na PrinceznaPirátů:

  To prostě patří k samozřejmým všeobecným znalostem minimálně vzdělaného člověka.

  Příspěvek z 26. dubna 2009 v 15:54.
  Anabela v něm napsal:

  Reakce na Repapa:

  Právě že lidi baví, ale to není to nejdůležitější. Nemyslíš, že by měli i u hudby trochu přemýšlet. Hloupá zábava a konzumní život jsou tou největší stupiditou k jaké může dojít. Jinak se omlouvám: do toho co se ti líbí bych se asi navážet neměla, ale já jinak nemůžu.