Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak Los Punťa Karlu IV. život zachránil

  vydáno  •  Historie · Pohádky

  Víte, že má Punťa velikou schopnost cestovat časem? Při jedné takové výpravě se dostal až do období Otce vlasti… Ano, milí čtenáři, Los Punťa se dostal do doby Karla IV. Co tam zažil?

  Karel IV, © verbum

  Jednoho krásného slunečného dne se Los Punťa rozhodl, že se podívá do zlatého času České země. Zabalil si to nejdůležitější a vyběhl. Udělal veliký skok... a když doskočil, byl v krásném lese čtrnáctého století.

  Když se rozhlédl a malinko zorientoval, uslyšel hlasy: „Jede král! Jede král!“ Punťa zbystřil. I když měl obavu, tak jeho zvědavost vyhrála a náš Punťa se pomaličku přiblížil…

  To, co jeho očka uviděla, mu vyrazilo dech. Uviděl krásného koně, který nesl urozeného muže v červeném plášti a s korunu na hlavě! Punťa okamžitě poznal, že je to jeho oblíbený panovník Karel IV., a tak si pro sebe řekl: „Kéž bych mohl také nést takového krále!“

  Kromě toho, že mohl Los Punťa cestovat časem, tak měl ještě jednu vlastnost. Byl to děsně zvědavý los. Proto nás nemůže překvapit, že se tajně vydal za průvodem.

  Punťa z Losí školy moc dobře věděl, že má Karel IV. rád jízdu na koni. Losík se mohl přesvědčit, jak mistrně panovník jezdil. „Jééé, to je krása,“ vykřikl. Až se v srdci lekl, zda ho nikdo neslyšel.

  Jen kůň, který nesl krále Karla, se zastavil, ohlédl a jeho ouška se napřímila Punťovým směrem. Král svého koně pobídl, ať běží dál. Kdybyste tak slyšeli to oddechnutí našeho malého losíka.

  Kolbiště je vyhrazený prostor, kde proti sobě bojují rytíři. Vlastně to bylo takové fotbalové hřiště pro rytíře, jen se tam tehdy nehrál fotbal.

  Průvod se dostal k hradu, kde bylo něco přichystáno. Punťa se pořádně zadíval a zjistil, že se jedná o kolbiště, kde již bylo plno lidí. Všichni se těšili na podívanou.

  Jediný, kdo radost neprojevoval, byl náš Punťa. Řekl si: „Snad náš král nechce také soutěžit, když to má zakázané? Snad se mu nic nestane!“ uklidňoval sám sebe.

  Vše bylo připraveno. Dav jásal, vlajka ke startu byla spuštěna a dusot kopyt se rozléhal až k Punťovi. Jásot lidí nezná mezí, když muž se lvem na štítu srazí k zemi svého protivníka. Jásá i Punťa, ale bojí se o svého krále, neboť je i na dálku vidět, že je unavený.

  Po půl hodině je připraven další souboj… Opět náš král statečně vyrazil… Ale co Punťa uviděl, to mu vhrnulo slzy do očí. Král padá. Dav na kolbišti je potichu a je jen slyšet, jak panoš volá: „Je tu někde lékař?“

  Punťa ví, že hned za rohem jeden je, a dokonce slavný, a tak neváhá a běží. Kopýtkem klepe na dveře domu, kde lékař bydlí… Když lékař Lukáš otevřel dveře, malinko se zarazil. „Co tu děláš, huš, běž pryč, tady nemáš co dělat!“

  Los Punťa potichu a pomaličku dokázal mluvit. Naštěstí byl lékař Lukáš zvyklý na vše možné, a tak slyšel, jak los říká: „Honem na kolbiště, král je zraněn!“ Vzal si mošnu a Punťa si ho hodil na záda. Jak jen uměl, tak s ním letěl jak vítr.

  Mezitím byl na kolbišti zmatek. „Král Karel umírá,“ volal panoš. Na kolbišti je doslova hrobové ticho. Když toto ticho přehluší dost kopyt. „Maminko, podívej, co to sem běží a koho to nese?“ volal jeden chlapec.

  Lékař Lukáš seskakuje, běží za králem a potichu říká: „Kdybys mě poslechl, moudrý panovníku... snad ti dokáži pomoci.“ Lukáš po krátké prohlídce nařizuje, ať přivezou vůz a odvezou krále do nemocnice, kde nastává boj o jeho život.

  Punťa stojí stranou, když k němu přicupitá králův kůň a do ucha mu zařehtá: „Děkuji Ti za tvou obětavost při záchraně krále.“ Tato pochvala Punťu zahřeje u srdce a celý červený řekne: „To by přece udělal každý.“

  Punťa se zaradoval, že jeho návštěva ve 14. století nebyla náhodná, a on – Los Punťa – zachránil Karla IV.

  Podařilo se lékaři uzdravit českého krále? Ano, Lukášova šikovnost ho zachránila, ale Karel IV. musel slíbit, že už na žádný souboj nepojede…

  Los Punťa, když se rozeběhl a skočil zpět do 21. století, si řekl: „Snad Karel IV. slib dodrží!“

  Konec.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Příspěvek z 21. dubna v 17:05.
  Vikomtík v něm napsal:

  Nádherný článek a moc povedený.

  5 tlapek.

  Příspěvek z 15. dubna v 8:47.
  smejky225 v něm napsal:

  Martine, super a hlavně originální článek!

  Příspěvek z 15. dubna v 7:39, upravený po 15 minutách.
  verbum v něm napsal:

  Tak třeba se v pokračování do 20 stol. dostane