Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak mě lenost naučila třídit odpad

  vydáno  •  Ekologie

  Dnes vám povím příběh o tom, jak mě moje vlastní lenost donutila dělat prospěšnou věc. V článku taky najdete nápad, jak můžete začít třídit i vy.

  koš na recyklovaný odpad, © unous

  Všechno to opravdu začalo mojí leností. Mamka mi řekla, že si mám pravidelně vynášet svůj koš, co mám v pokojíčku.
  No jo, jenomže můj koš je malinký a kolikrát neuběhl ani týden, a byl znovu plný. Někdy jsem ho dokonce musela vynášet i dvakrát týdně, což mě fakt nebavilo. Je přece spousta mnohem lepších způsobů, jak trávit čas. A tak jsem začala přemýšlet, jak bych ten koš zvětšila, abych s ním nemusela chodit tak často.

  Když jsem tak jednou vynášela plasty (u nás doma se docela poctivě třídí nejen plasty, ale také sklo, papír nebo bioodpad), napadlo mě, že bych si z nějaké krabice mohla udělat takovou malinkou třídicí popelnici, kam bych vyhazovala nejen plasty, ale taky papír. Proč? Popsané papíry a odstřižky a plastové obaly bylo to nejobvyklejší, co končilo právě u mě v koši. Takže hned, jak jsem přišla domů, tak jsem se pustila do díla.

  Ve sklepě jsem našla nějakou kartonovou krabici, kterou jsem s dalšími kousky kartonu rozdělila na tři přihrádky – jedna na plasty, jedna na papír, který se nehodí dávat do sběru (např. pomačkané papírové sáčky, ústřižky, malé kousky papíru atd.) a popsané papíry, které jsem mohla přidat ke sběru (u nás škola totiž jednou za čas vyhlašuje soutěž ve sběru papíru – která třída ho nasbírá nejvíc, vyhraje zajímavou odměnu). Nakonec jsem ještě do prvních dvou přihrádek dala sáček, aby se mi to lépe vynášelo, a krabici si pomalovala suchými pastely a můj „vynález“ byl na světě.
  Je pravda, že chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na to, abych bezmyšlenkově všechno neházela do mého starého koše, ale pak jsem si docela zvykla. Začala jsem si uvědomovat, co vyhazuju, ale také to, jestli to náhodou nemůžu třeba nějak využít. Zjistila jsem, že takový kelímek od jogurtu se skvěle hodí jako podtácek pod moje malé kaktusy nebo že některé sáčky nemusím vyhazovat, ale můžu je schovat a využít je, až se budu třeba balit na hory, abych nemusela brát nové.
  Nakonec odpadky z mého starého koše, ale i z toho „třídicího“ vynáším jednou za měsíc a mám ze sebe dobrý pocit, že ještě k tomu třídím odpad. Na druhou stranu musím uznat, že ani jeden z košů nikdy neobsahuje nic, co by za ten měsíc mohlo shnít nebo zplesnivět.

  A co vy? Třídíte doma odpad? Nebo vám to přijde zbytečné?

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 18. února 2018 v 18:31.
  Danny987 v něm napsal:

  Úžasný článek!

  Příspěvek z 16. ledna 2018 ve 21:22.
  panglaq v něm napsal:

  Krásný příběh ze života, tak to má být :-)

  Příspěvek z 16. ledna 2018 v 19:53.
  lisiik v něm napsala:

  Velmi se mi líbí nápad na článek a navíc je i dobře zpracovaný. Má hlavu a patu a dobré téma, které bylo dobře popsané.:-):-)