Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Jak moc je důležitý čich?

  vydáno  •  zdraví · předškolákům
  Nos používáme bezpochyby každý den. Přestože bychom čich při některých pokusech z chemie či návštěvě benzínové pumpy raději neměli, určitě každý musí uznat, že ho potřebujeme. Vždyť jaký by byl život bez možnosti vnímat vůně bylinek, koření, vonných květin či připravujícího se jídla, které chystá mamka či kuchařky ze školní jídelny?

  Jedním z našich smyslů je i čich., © Radkaa

  Když si to tak vezmete, i některé méně příjemné zápachy je dobré cítit. Například když se nám začne pálit topinka, je sice často pozdě, ale mnohdy se dá po dokonalejší úpravě sníst. Pokud se s tím už opravdu nedá nic dělat, je každopádně čich většinou to první, co nás upozorní na naši nedbalost...

  A stejně tak je to i s únikem plynu - přestože nemáme tak skvěle vyvinuté čichové ústrojí jako třeba psi, pokud si zápachu ve vzduchu včas všimneme, dá se předejít i pohromě!

  Každý už si určitě zažil, jak je nepříjemné, když dostane rýmu. Nejenom že má zalehlé uši a zacpané dutiny, ale také vůbec nic necítí. Svět mu hned také připadá podezřele jiný - věci, jejichž charakteristickou vůni dříve bral jako samozřejmou, vůbec cítit nemůže, a tak si připadá něčím... ochuzený?

  I když třeba vnímání jinými smysly, zrakem nebo sluchem, registrujeme lépe, musíte sami přiznat, že čich je také nepostradatelný a život bez něj by byl opravdu mnohem chudší!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  lia1000 v něm napsal:

  Reakce na Embri:

  Taky souhlasím, ty jich "jídla" myslím že skoro nikomu nechutnají... To by jsme mohli mít na malou chviličku rýmu, když vejdeme do školní jídelni, aby jsme necítili ani čich, ani chuť toho "jídla" 21 Ale přeci jen...snaží se vařit zdravo...

  lia1000 v něm napsal:

  lia1000

  Zajímavý článek, a taky když máme rýmu, tak necítíme chuť jídla...16
  A čich je velice duležitý...

  Domečekv v něm napsal:

  Reakce na Embri:

  Souhlasím, ty (oni tomu říkají jídla) jsou tak hnusný že bych taky radši nic necítila!17