Začneme slovíčky, protože ta jsou velmi důležitá. Představ si, že bys uměl(a) všechna anglická slovíčka, která existují. Rozhodně by ses domluvil (a) víc, než kdybys uměl (a) jen mluvnici. To by ti asi moc nepomohlo neumět žádná slovíčka, ale pouze odříkat celou mluvnici nazpaměť.
Čtenáři píší AlíkovinyV této rubrice najdete texty dětí, uživatelů Alík.cz. Vizitku autora najdete kliknutím na odkaz v závěru článku. Pokud se chcete přidat a stát se autorem Alíka, můžete svůj text i s průvodní fotkou vložit zde. Svůj článek pak hledejte v Alíkovinách, v rubrice Čtenáři píší Alíkoviny. |
Jak se učím slovíčka já?
Nastříhám si (nejlépe z tvrdého papíru, ale může být i měkký) obdélníčky asi o rozměrech 3 x 10 cm (vážně jenom přibližně, můžou být větší i menší) a na každý z nich napíšu české slovíčko, které se chci naučit v angličtině. Otočím je nápisem dolů a můžu začít. Vylosuji si jedno slovíčko např. kočka. Vedle na papír napíšu jeho překlad tedy „cat“ a vyslovím to [ket] . Když jsem ho vyslovila i napsala dobře dám ho bokem, prozatím ho nebudu potřebovat, ale když to napíšu špatně, např. kat, dám ho vedle na hromádku. Takto roztřídím všechna slovíčka, která jsem si napsala a začnu od znova s těmi, které jsem předtím měla špatně. Když doberu i tyhle, začnu zase s těmi, které jsem měla špatně a takhle postupuji do té doby, dokud nemám všechny dobře. Nakonec si všechna slovíčka zkusím ještě jednou a mám je naučená.
A ještě pár tipů k angličtině:
Samomluva?
Ano, samomluva je moc dobrá na učení jazyků. Jak na to? Je to moc jednoduché stačí si jen představit nějakou situaci, kde musíš s „někým“ mluvit anglicky, ale přitom budeš mluvit sám/sama se sebou (Příklad: Jsi v Anglii a ztratíš se. Zeptej se někoho, kudy se dostaneš do tvého hotelu.) Je mnoho situací, které si můžeš zkusit, stačí se jen do své role vžít.
Písničky, knížky, filmy
Rád(a) posloucháš písničky, díváš se na filmy, nebo čteš knížky či různé články? Tak to zkus anglicky, překládej si anglické písničky, filmy si pusť taky anglicky. Ze začátku třeba s titulky. A nebo čti anglické knížky či články. Nevadí, když si něco budeš překládat přes slovník, spíše ti to pomůže naučit se nová slovíčka či fráze. Neboj se.
A nakonec ten nejlepší a nejdůležitější tip. Neboj se mluvit! Neboj se, že něco řekneš špatně, nějaký cizinec tě nebude opravovat jako ve škole a dávat ti za pět, spíše naopak bude vděčný za to, že se alespoň snažíš, takže se neboj a mluv.
No a to je ode mne všechno.
Hodně štěstí při učení.