Alíkovina

Jak na domácího mazlíčka

vydáno  •  Čtenáři píší Alíkoviny
Přemýšlíš, jak se správně rozhodnout pro domácího mazlíčka? Prvně je důležité se rozhodnout, jaké zvířátko to bude a jaké jsou s tím spojené okolnosti. Tím myslím prostor, čas, alergie, finance.

Pokud má maminka strach z pavouků, tak je jasné, že ti sklípkana nejspíš nepovolí. Pokud máte byt, je pravděpodobné, že rodiče nebudou chtít velkého psa nebo aru, který dělá velký hluk a mohl by rušit sousedy.

Když už si rozmyslíte, jaké zvířátko byste chtěli, a bylo by pro vás vhodné, je potřeba si o daném druhu vyhledala nějaké informace. Například co jí, jestli nevadí, že bude doma sám, když budeš ve škole a rodiče v práci, co bude potřebovat atd. Také bych si rozmyslela, zda na zvířátko budeš stačit. Informace si můžeš vyhledat v knihách či na internetu.

Pokud jsi došel k tomu, že vše zvládneš, jako další krok bych zvolila „konzultaci s rodiči“. Pokud o tom nechtějí ani slyšet, přichází fáze „přemlouvání“. Každý snad víte, co na vaše rodiče platí. Je taky dobré přehodnotit, zda o zvířátko máš opravdu zájem a že to není jen unáhlené dětinské rozhodnutí. Rozhodně není vhodné pořizovat si zvíře za unáhleného rozhodnutí.

Pokud sis o zvířátku s rodiči již promluvil a oni souhlasí, je dobré domluvit se na následujících věcech:

  • Pokud zvíře potřebuje klec/terárium/akvárium/pelíšek, kde jeho "bydlení" bude.
  • Kdo morčátku/králíčkovi/křečkovi/činčile/potkanovi bude vyměňovat piliny.
  • Kdo bude krmit. A pokud jste se rozhodli pro psa, kdo bude chodit venčit.

Pokud se na všem výše zmíněném domluvíte, je čas rozhodnout se, kde si mazlíčka pořídíte. U pejska se rozhodněte, jestli chcete štěňátko, nebo jestli si raději vezmete pejska z útulku, který vám za to bude nesmírně vděčný. U hlodavců si můžete vybrat mezi zverimexem, nebo jestli vám ho dá kamarád, kterému se narodila mláďátka. Andulka se dá také koupit ve zverimexu nebo u soukromého chovatele. Z vlastní zkušenosti doporučuji brát andulku od chovatele, který ví přesný věk andulky a její zdravotní stav. V málokterém zverimexu se zajímají o věk zvířat.

Nezapomeňte, že zvířátko je také živočich a potřebuje vaši péči po celý svůj život. Jsem moc ráda, že jste si článek přečetli a že vám snad s něčím poradil. Pokud si zvířátko koupíte, přeji hodně radostných chvil a hlavně žádné nemoci.

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (3)

Příspěvek z 7. února 2018 v 10:25.
Morče106 v něm napsal:

Rada1Poučení1Pravopis1

Příspěvek z 14. prosince 2017 v 16:43.
VeverkaČiperka123 v něm napsala:

Moc hezké

Příspěvek z 1. ledna 2015 ve 12:49.
Tereza-2007 v něm napsal:

jak na školu??