Léto je obdobím nejen koupaček, dovolených, výletů a zmrzliny, ale také příležitostí, kdy si vydělat peníze. Ať už jsi dostatečně starý na to, aby sis nějakou tu korunu přivydělal na brigádě, nebo zatím dostáváš jenom kapesné, určitě je dobré vědět, co pak s takovými penězi udělat. Je sice hezké si něco sem tam dopřát, podle vědců dokonce nákupy a pořizování věcí, po kterých toužíme, spouští v našem těle hormon štěstí, jde ale jen o chvilkovou radost. Určitě už se ti taky někdy stalo, že sis koupil to, cos chtěl, ale po pár dnech už jsi toho litoval. A právě proto jsem se rozhodl sepsat tento článek.
Dneska se zaměříme na to, jak peníze ušetřit a jak rozumně utrácet. Protože i když je důležité peníze nejdříve vydělat/získat, tak ušetřit je je druhou stranou této jedné mince. A teď už se pojďme podívat na konkrétní rady:
1. Zbytečně neutrácej – Neutrácej za věci, které nepotřebuješ. Šetříš-li na něco, omez takové výdaje jako je každotýdenní zmrzlina, brambůrky, káva či další.
2. Každá koruna se počítá – Ano, ono se sice řekne, že je to třeba jenom pětikoruna. Teď si ale vezmi, že pětikoruna denně ti za měsíc udělá už i 150 Kč. A to na ulici ležet jen tak nenajdeš. Takže počítej i s drobnými.
Drobné
3. Prodej to, co už nepoužíváš – Hračky, se kterými už si nehraješ, oblečení, které nenosíš, knížky, které už máš přečtené. To všechno jsou věci, které můžeš prodat a pomyslně si tak „vydělat“ na nové. Akorát pozor, pokud se je chystáš prodat přes internet, popros někoho staršího o dohled, abys nenaletěl podvodníkovi. Internet se jimi teď jen hemží.
4. Dárky dávej od srdce – Ručně vyráběné dárky potěší nejvíce, na internetu na ně najdeš spoustu inspirace. Pokud máš ale pocit, že na něco takového nemáš úplně buňky, klidně daruj třeba něco dobrého. Upeč dort, zkus udělat domácí marmeládu nebo třeba jenom nasbírej nějaké plody. Já takhle dávám babičce každý rok k narozeninám lesní borůvky. Ona má radost, že má co do buchet, a já nemám výdaje za její dárek, stojí mě to jenom čas.
Borůvky
5. Stanov si limit – Řekni si, kolik chceš maximálně utratit za den/týden/měsíc. A pokud se ti povede udržet utracenou částku pod touto hranicí, záleží pak na tobě, jestli si peníze uložíš někam extra nebo si tím navýšíš následující období.
6. Udělej si rozpočet – Zajímá tě, kam se vlastně tvoje peníze každý měsíc rozkutálí? Zaveď si finanční deníček a zapisuj si každou utracenou korunu. Získáš tak přehled, za co vlastně utrácíš. A pokud tě zrovna metoda „tužka a papír“ neoslovuje, v dnešní době existuje spousta finančních aplikací.
7. Zážitky bez utrácení – Spousta věcí je zadarmo, a ne nemyslím jen úsměv, objetí apod. Co místo na koupaliště vyrazit radši k rybníku? Co místo do drahého kina vyrazit do letňáku? Akcí, které mají vstup zdarma je spousta. A samozřejmě jsou tu potom různé zážitky jako je procházka, vyhlídky apod. Já třeba byl na Sněžce za východem slunce.
Východ slunce na Sněžce
8. Oblečení za pár korun – Ani vylepšení garderóby ti nemusí tahat z kapsy peníze. Stačí vyrazit do sekáče, kde je i spousta oblečení ještě s visačkami, nebo ho proměň ve „swapu“. Takový swap znamená výměnu a třeba u oblečení jde o to, že se s pár kamarády domluvíte a každý donese to, co už nenosí, ale ještě je to v dobrém stavu. Třeba se to tričko, co už se kamarádovi okoukalo, bude hodit zrovna tobě.
9. Utrácej s rozvahou – Než za něco utratíš peníze, zkus o pár dní nákup odložit, případně zvážit, jestli danou věc skutečně potřebuješ. Nemají tu knížku v knihovně? Nemá tu hru na půjčení kamarád? Neblíží se období slev – př. černý pátek? A pokud budeš mít i po pár dnech pocit, že koupě je dobrý nápad, teprve poté do toho jdi.
10. Stanov si cíl – Cíl ti pomůže se soustředit na výsledek a díky němu můžeš zhodnotit, jak se ti ve tvé snaze daří. Nejlepší je, když jde o něco konkrétního – př. šetřím si na mobil té a té značky, nebo tu a tu hru. Cílem ale může být i třeba ušetřit každý měsíc třetinu z kapesného. Nebo mít na konci roku určitou částku. Záleží to jen na tobě.
Doufám, že ti alespoň některé rady pomůžou k tomu, aby sis ušetřil na to, po čem toužíš. V dalších dílech bych ti pak rád představil některé konkrétní spořící techniky.